Nawigacja Satelitarna Wayfinder Access

Artykuł napisany został dla nieistniejącego już portalu www.tyflosfera.pl.

Od roku 2003, kiedy amerykański prezydent Bill Clinton podpisał dekret o udostępnieniu pozycjonowania satelitarnego cywilom nawigacja GPS stała się bardzo popularna na świecie. Coraz lepsze i tańsze technologie spowodowały że jeszcze kilka lat temu drogie urządzenie, dzisiaj jest już w zasięgu niemal każdego polaka. Użytkownicy nawigacji GPS ciągle znajdują dla pozycjonowania satelitarnego wiele nowych zastosowań. Jednym z nich jest pomoc, jaką niesie ono w orientacji przestrzennej osobom z dysfunkcją wzroku. Z pośród kilku alternatywnych rozwiązań przyjrzyjmy się nawigacji Wayfinder Access.

Wayfinder Access jest produktem szwedzkiej firmy Wayfinder Systems wywodzącym się z ich flagowego produktu Wayfinder Navigator. Access jest aplikacją napisaną dla udźwiękowionych telefonów komórkowych opartych na systemie operacyjnym Symbian S60v2 oraz S60V3 dedykowaną osobom z dysfunkcją wzroku. Fakt że program działa na telefonach komórkowych jest zarówno atutem jak i wadą tego rozwiązania. Atut polega na tym, że jeśli posiadamy telefon z wbudowanym odbiornikiem GPS to praktycznie nie potrzebujemy już nic więcej aby używać pozycjonowania satelitarnego. Dzięki temu że aplikacja działa w telefonie nikłe są szanse iż nie będziemy jej mieli przy sobie wtedy, gdy będzie nam ona koniecznie potrzebna. Wadą tego rozwiązania jest niestety duży pobór energii z baterii telefonu. Sprawia to że Wayfinder Access nie będzie działał dłużej niż cztery godziny a co za tym idzie nasz telefon także. Rozwiązaniem pozwalającym obejść to ograniczenie jest nabycie zewnętrznego odbiornika GPS co z jednej strony zapewni nam lepszą precyzję pozycjonowania niż wbudowane odbiorniki a z drugiej wydłuży czas działania zestawu odbiornik-telefon do dziesięciu godzin.


Jeśli już posiadasz telefon z wbudowanym odbiornikiem GPS wystarczy że ze strony http://access.getwf.com pobierzesz dedykowaną dla twojego modelu telefonu demonstracyjną wersję Wayfinder Access i razem z nami możesz zacząć poznawać korzyści płynące z używania pozycjonowania satelitarnego.

Jak to działa?

Wayfinder Access jest programem dedykowanym osobom z dysfunkcją wzroku, w związku z tym został wyposażony oprócz tradycyjnej nawigacji samochodowej w dodatkowe dwa tryby pracy. Jednym z nich jest tryb „Taxi”. Używając aplikacji w tym trybie, nie jesteśmy prowadzeni przez program w konkretne miejsce a tylko informowani gdzie się aktualnie znajdujemy, w jakim kierunku podążamy, z jaką prędkością oraz dostarczane nam są różne inne informacje o najbliższej okolicy, np. miejsca warte odwiedzenia. Drugim dodatkowym trybem pracy Access jest tryb „pieszy”. Po wybraniu tej formy nawigowania aplikacja prowadzi nas do celu odpowiednimi komunikatami głosowymi, nie zwracając uwagi na ograniczenia ruchu kołowego w rodzaju „Zakaz Skrętu” czy ‘drogi jednokierunkowe.

Pierwsze Uruchomienie

Program aby mógł działać potrzebuje dostępu do internetu. Przy pierwszym uruchomieniu połączenie takie jest konfigurowane w prosty sposób. Program potrzebuje takiego połączenia z kilku powodów. Przede wszystkim sprawdza czy aplikacja jest legalną, zarejestrowaną wersją. Wszelkie dane z których korzysta Access czyli mapy, informacje usługowe czy wyszukiwanie punktów wymagają połączenia z internetem. Aby ograniczyć koszty używania Wayfinder Access do góra kilku złotych miesięcznie, powinniśmy w naszym telefonie zainstalować mapy interesującego nas obszaru. Znajdziemy je na witrynie internetowej: www.mywayfinder.com. W przypadku polskiej licencji Wayfinder Access przysługują nam mapy z obszaru całej europy zachodniej oraz czterech krajów europy środkowo-wschodniej, tj. polski, czech, słowacji i węgier. Obszar map obejmuje niecałe 47% wszystkich dróg w Polsce. Podobnie niecałe 47% danych adresowych. Naturalnie, każdy użytkownik może tworzyć we własnym zakresie nowe, potrzebne mu punkty, których mapy WFA nie obejmują. Niestety, jeśli osoba z dysfunkcją wzroku zechce pobrać z internetu interesujące ją mapy, musi o pomoc poprosić osobę widzącą gdyż podstrona zawierająca zbiory map nie współpracuje z programami odczytu ekranu. Sam program Wayfinder Access jest jednak doskonale przystosowany do screenreaderów telefonów komórkowych. Oprócz graficznych map wszystkie pozostałe informacje są w całości odczytywane. Poruszanie się po aplikacji jest proste i intuicyjne. Przy pierwszym uruchomieniu WFA, przeciętny użytkownik telefonu komórkowego bez kłopotu zorientuje się w działaniu i możliwościach tej aplikacji.

Pierwsze Wrażenia

Po uruchomieniu aplikacji znajdujemy się w głównym oknie programu. Mamy w tym miejscu do wyboru cztery opcje: „mapa”, „znajdź”, „ulubione” i „usługi”. Opcja „mapa” oferuje nam szereg różnych możliwości zwizualizowanych operacji na wyświetlanej mapie. Opcja znajdź pozwala wyszukać nam konkretne miejsce czy to wyszukując przez dane adresowe czy przez kilkadziesiąt dostępnych kategorii w rodzaju apteki, hotele, dworce kolejowe. Takich objętych kategoriami punktów WFA posiada niecałe 92 000 na terenie całej polski. „Ulubione” zawiera podręczny zbiór często używanych przez nas punktów, będących celem naszych podróży. „Usługi” zawiera usługi dodatkowe takie jak informacje o pogodzie, kursy walut czy informacje o transporcie publicznym. W programie poruszamy się używając klawiszy strzałek i klawisza wyboru. Pod klawiszem funkcyjnym (F1) znajdują się m.in. opcje ustawień gdzie wśród innych szczegółowych preferencji możemy wybrać tryb pracy WFA, ustawić natężenie dźwięku głosowych komunikatów Access i wiele, wiele innych.

A jak to wygląda w praktyce?

Włączamy aplikację. Na otwartej przestrzeni, korzystając z dodatkowego wspomagania AGPS, Wayfinder Access błyskawicznie nawiązuje połączenie z satelitami. Wybieramy funkcję „Znajdź” i dla przykładu w miejsce adresu wpisujemy słowo „apteka”. W pole „Miasto” wpisujemy nazwę naszej miejscowości i z opcji (F1) wybieramy pozycję „Szukaj”. Po chwili pojawi się nam lista aptek w naszej miejscowości. Z listy wybieramy tę, która nas interesuje ustawiając się na niej strzałkami. Teraz naciskając klawisz wyboru lub ponownie naciskając F1 wybieramy opcję „Nawiguj do”. Po krótkiej chwili w której program oblicza i optymalizuje trasę, aplikacja zaczyna głosowymi komunikatami prowadzić nas do wybranego celu podróży. W trakcie podróży możemy obserwować stale zmieniające się informacje na dodatkowych zakładkach programu. Oprócz standardowych, tj. „Informacje”, „W Pobliżu Wszystkie”, „W Pobliżu Skrzyżowania”, W pobliżu Ulubione”, „W pobliżu Miejsca” i „Otoczenie” pojawiają się trzy dodatkowe. „Przewodnik” pokazuje odświeżaną na bieżąco naszą pozycję na trasie. „Plan Podróży” przedstawia całą zaplanowaną trasę od punktu początkowego aż po cel podróży. „Przeznaczenie” zawiera informacje dotyczące naszego celu podróży, tj. jaka dzieli nas od niego odległość, w jakim czasie zostanie osiągnięty itp. W każdej chwili możemy sprawdzić gdzie się aktualnie znajdujemy naciskając klawisz „8”. Klawisz „9” odświeża wszystkie zakładki a pozostałe klawisze alfanumeryczne są wygodnymi klawiszami skrótów pozwalającymi na szybkie przełączanie się między zakładkami.

Warto czy nie warto?

Wayfinder Access poprzez swoją przejrzystość i prostotę działania zyskuje sobie coraz większą rzeszę zwolenników i użytkowników. Jest to jedyne rozwiązanie nawigacyjne na naszym rynku, dostępne dla osób z dysfunkcją wzroku, które posiada tak dużą bazę danych adresowych z całego naszego kraju i praktycznie całej europy. Drugą jego wielką zaletą jest działanie na naszym udźwiękowionym telefonie, który zawsze jest pod ręką. Aplikacja ta w samym swym działaniu w niczym nie ustępuje konkurentom. Niestety, program posiada także dwie dość istotne wady. Pierwszą, wspomnianą wcześniej jest krótki czas pracy na samej baterii telefonu. Drugą, nie mniej istotną, cena jaką musimy zapłacić za program. Kupując Wayfinder Access otrzymujemy bezterminową licencję uprawniającą nas do pobierania nowszych wersji programu, map oraz do korzystania z dodatkowych usług na stronie programu: www.mywayfinder.com. Nie należy zapominać o trybie „Samochód osobowy” w jaki wyposażona jest ta aplikacja. Dzięki temu może stać się ona w przypadku rodzinnych wyjazdów pomocnym przewodnikiem w podróży a na co dzień doskonałą pomocą w orientacji przestrzennej. Zachęcam wszystkich, posiadających już telefony z wbudowanym odbiornikiem GPS do pobrania wersji demonstracyjnej programu Wayfinder Access i przekonania się na własnej skórze jakim praktycznym i pomocnym wynalazkiem jest nawigacja satelitarna GPS.

Piotr Witek