Niedyskretny VoiceOver

Użytkownicy VoiceOvera często znajdują się w sytuacji, gdzie w momencie otrzymania wiadomości iMessage, SMS bądź jakiejś innej, syntezator mowy, nie zwracając uwagi na towarzystwo i okoliczności radośnie odczytuje wszem i wobec treść otrzymanego powiadomienia. Zazwyczaj jest to przydatne, ponieważ nie trzeba odblokowywać ekranu i czytać wiadomości. Ale bywa irytujące, a czasem kłopotliwe. Dla chcących uniknąć tych dwóch ostatnich okoliczności, krótka instrukcja jak tego dokonać.

Odpowiednie opcje znajdziecie w Ustawieniach i w zależności od systemu operacyjnego w Centrum Powiadomień (iOS7) lub w Powiadomienia (iOS8). Tam wybieracie pozycję Wiadomości, jeśli sprawa dotyczy iMessage lub SMS, albo inną aplikację, dla której chcecie ustawić formę powiadomień. Przy każdym programie do dyspozycji macie całą gamę ustawień, ale nas interesują tylko dwa z nich.

Jeśli na zablokowanym ekranie chcecie otrzymywać informację o danym powiadomieniu, np. że ktoś napisał do Was wiadomość, ale bez odczytywania treści przez VoiceOver, wystarczy jak wyłączycie opcję Pokazuj Podglądy. Od tej pory VO anonsował będzie tylko kto się do nas odezwał i jakim kanałem. Treść wiadomości nie będzie czytana.

jeśli jednak chcecie aby przychodzące powiadomienia w ogóle nie były odczytywane przez VoiceOver na zablokowanym ekranie, powinniście wyłączyć opcję „Na zablok. Ekranie”. Jeśli nic innego nie zmienicie, to od tej pory o nowej wiadomości będzie informował was tylko dźwięk nadchodzącego powiadomienia. Z jego treścią będziecie się mogli zapoznać, w zależności od Waszych pozostałych ustawień, albo po odblokowaniu ekranu albo po wejściu do danej aplikacji.