Nowe polskie głosy VoiceOver w iOS10 Beta – Ewa i Krzysztof – Posłuchaj!

W ostatnich dniach ponownie pojawiła się możliwość wzięcia udziału w betatestach najnowszej odsłony iOS, tym razem w wersji 10. Wydaje się, że dla użytkowników VoiceOver, największą nowością tego systemu, przez wiele osób wyczekiwaną z prawdziwą niecierpliwością, są nowe polskie głosy Ewa i Krzysztof.

Głos Krzysztof przy pierwszym uruchomieniu od razu przywołał mi na myśl MobileSpeak i jego syntezatory mowy. Myślę, że byli użytkownicy MS będą zadowoleni mogąc korzystać z VoiceOver przy pomocy głosu, do którego zdążyli się już wcześniej przyzwyczaić. Słyszałem również opinie, w tym przede wszystkim płci pięknej, że wolałyby one wsłuchiwać się w znacznie niższy, męski głos. Poniżej próbka wypowiedzi Krzysztofa w nowym systemie iOS10 Beta.

Osobiście muszę się Wam przyznać, że nie lubię samego brzmienia głosu Ewa. Przywodzi mi on na myśl mocno przejrzałą i wyeksploatowaną kobietę, która za kołnierz nie wylewała. 😉 Gdy jednak porównuję obie syntezy na iPhone to ze zdumieniem stwierdzam, że bardziej podoba mi się Ewa. Krzysztof w ogóle nie brzmi jak głos wysokiej jakości. Przypomina typowe syntezatory sprzed pięciu lat. Ewa brzmi czysto, wyraźnie jak standardowy głos VoiceOver. Z resztą sami posłuchajcie i porównajcie.

System iOS10 oczywiście przynosi wiele innych, większych i mniejszych zmian. Należy jednak pamiętać, że zawiera również błędy, więc przed przystąpieniem do publicznych betatestów warto jest się dobrze zastanowić czy skórka warta jest wyprawki. Na razie mogę tylko stwierdzić, że na moim iPhonie 5S nowy iOS10 działa sprawnie i uruchomione aplikacje nie lagują. Widać jednak, że same programy otwierają się dłużej niż na iOS9, co z resztą słychać m.in. na powyższym nagraniu syntezatora Krzysztof.

Myślę, że jakieś większe podsumowanie zmian popełnię po kilku dniach obcowania z nowym systemem. Jeśli ktoś z Was jest zainteresowany instalacją iOS10 Beta to nie różni się ona od instalacji wersji 9 Beta, a opis tej ostatniej znajdziecie pod poniższym linkiem:

iOS9 Beta – Nowe brzmienie głosu i instrukcja instalacjiiOS9 Beta – Nowe brzmienie głosu i instrukcja instalacji

6 komentarzy na temat “Nowe polskie głosy VoiceOver w iOS10 Beta – Ewa i Krzysztof – Posłuchaj!

  1. po wysłuchaniu tych dwóch głosu zostaję przy Zosi aczkolwiek tęsknię za Anią

  2. Mi odrazu spodobał się Krzysztof Ewa kojarzy mi się z dmuchaną lalą Krzysztofa z Loquendo używałam na Noki, ale ten to jest o niebo lepszy
    Jednak Zosia nie ma sobie równych

  3. Jak na razie to dla mnie Zosia jest również bezkonkurencyjna. W iOS10 trzeba tylko nauczyć VoiceOver poprawnej wymowy. Gadacz większość rzeczy czyta tak jak są one napisane np. Facebook zamiast Fejsbuk. Ale nie da się zmienić zaprogramowanej wymowy Ewy, która zamiast słowa „czy” wymawia „trzy”. 😉

  4. A myślicie, że słownik koniec końców w pełnej wersji nie zostanie wprowadzony?

  5. Osobiście myślę, że nie. Tj. każdy będzie mógł sobie zdefiniować wymowę. Mam tylko nadzieję, że będzie ona gdzieś archiwizowana w iCloud.

Możliwość komentowania jest wyłączona