Nowości dostępnościowe w nadchodzących systemach operacyjnych Apple 2024

Jak co roku Apple dołączyło do świętowania Światowego Dnia Świadomości Dostępności GAAD (ang. Global Accessibility Awareness Day). 15 maja firma z Cupertino przedstawiła nowości z obszaru dostępności, które planuje wprowadzić do systemów operacyjnych w roku 2024. Należy pamiętać, że są to tylko zapowiedzi i że faktyczny zakres nowości poznamy dopiero wraz z premierami nowych systemów. Jednak mimo to warto zerknąć na te plany, ponieważ stanowią one kierunki wsparcia, na które czekają tysiące ludzi na całem świecie.

Widok oryginalnej informacji prasowej Apple na GAAD2024

Ograniczenia widzenia

Czytnik ekranu VoiceOver otrzyma nowe głosy, elastyczny pokrętło dla ustawień głosu oraz niestandardową regulację głośności. Dodatkowo w systemie macOS pojawi się możliwość dostosowywania skrótów klawiaturowych.

Na urządzeniach mobilnych funkcja Lupa zaoferuje nowy tryb czytania oraz opcję łatwego uruchomienia trybu wykrywania za pomocą przycisku akcji.

Użytkownicy brajla otrzymają nowy sposób uruchamiania i pozostawania w trybie Wejścia ekranu brajla. Wśród wspieranych języków pojawi się japoński oraz wsparcie dla obsługi wielowierszowych linijek brajlowskich i wyboru tabel wejścia-wyjścia.

Użytkownicy słabowidzący otrzymają nową funkcję sprawiającą, że aktualnie wprowadzany tekst wyświetlany będzie większą czcionką oraz w preferowanym przez użytkownika kroju i kolorze.

Ograniczenia manualne

Dostępna na iPadzie i iPhonie nowa funkcja śledzenia wzroku (ang. Eye Tracking) oparta będzie na sztucznej inteligencji. Umożliwi użytkownikom opcję nawigowania po iPadzie i iPhonie samymi oczami. Do działania wykorzystuje przednią kamerę urządzenia.

Dzięki niej użytkownicy będą mogli poruszać się po elementach interfejsu systemowego oraz aplikacji i wzrokiem aktywować każdy element, uzyskując dostęp do dodatkowych funkcji, takich jak fizyczne przyciski, przeciągnięcia i inne gesty, wyłącznie oczami.

Dla użytkowników z niepełnosprawnością manualną, nowa funkcja Wirtualny Trackpad (ang. Virtual Trackpad for AssistiveTouch) umożliwi manualne sterowanie urządzeniem za pomocą małego obszaru ekranu jako gładzika o zmiennym rozmiarze.

Dodatkowo Sterowanie przełącznikami otrzyma opcję używania aparatów w iPhonie i iPadzie do rozpoznawania gestów dotknięcia palcami jako przełączników.

Ograniczenia słyszenia

Music Haptics to nowy sposób doświadczania muzyki dla użytkowników niesłyszących lub niedosłyszących. Po włączeniu na iPhone tej funkcji ułatwień dostępu, silnik wibracyjny odtwarza stuknięcia, tekstury i wibracje do dźwięku muzyki. Funkcja Music Haptics będzie działała w milionach utworów w katalogu Apple Music. Zostanie także udostępniona jako API dla programistów.

Ograniczenia mówienia

Nowe skróty wokalne umożliwią użytkownikom iPhone’a i iPada przypisywanie niestandardowych wypowiedzi dla poleceń Siri. Dzięki niej osoby z problemami z wymową będą mogły korzystać z asystenta głosowego od Apple.

Kolejna nowa funkcja – Nasłuchiwanie nietypowej mowy (ang. Listen for Atypical Speech)
ma mieć możliwość lepszego rozpoznawania niewyraźnej mowy. Ma ona wykorzystywać uczenie maszynowe na urządzeniu do rozpoznawania wzorców mowy użytkownika. Została zaprojektowana dla osób z nabytymi lub postępującymi schorzeniami, które wpływają na mowę, takimi jak porażenie mózgowe, stwardnienie zanikowe boczne lub udar,

Dla użytkowników zagrożonych utratą umiejętności mówienia, Personal Voice będzie teraz dostępny w języku chińskim mandaryńskim. Użytkownicy, którzy mają trudności z wymawianiem lub czytaniem pełnych zdań, będą mogli stworzyć głos osobisty przy użyciu skróconych fraz.

Dodatkowo Sterowanie Głosowe będzie oferować wsparcie dla niestandardowego słownictwa i złożonych słów.

Choroba lokomocyjna

Wskaźniki ruchu pojazdu (ang. Vehicle Motion Cues) to nowa funkcja ułatwień dostępu na iPhone’a i iPada, która może zmniejszyć objawy choroby lokomocyjnej. Badania pokazują, że choroba lokomocyjna jest często wywoływana konfliktem między tym, co człowiek widzi, a tym, co czuje. Może to uniemożliwić niektórym użytkownikom wygodne korzystanie z iPhone’a lub iPada podczas jazdy w poruszającym się pojeździe.

Dzięki nowej funkcji, animowane kropki na krawędziach ekranu reprezentować będą zmiany w ruchu pojazdu, aby pomóc zmniejszyć konflikt sensoryczny bez ingerencji w główną treść. Korzystając z czujników wbudowanych w iPhone’a i iPada, funkcja rozpozna kiedy użytkownik znajduje się w poruszającym się pojeździe i odpowiednio zareaguje prezentując na ekranie wskaźniki ruchu.

Dostępność dla kierowców

Opcje ułatwień dostępu w CarPlay otrzymają cały zestaw nowych funkcji. Wśród nich znajdą się:

 1. Sterowanie Głosowe – użytkownicy CarPlay będą mogli nawigować po interfejsie i sterować aplikacjami jedynie za pomocą głosu.
 2. Rozpoznawanie dźwięku – kierowcy lub pasażerowie, którzy są głusi lub niedosłyszący, będą mogli włączyć alarmy, aby otrzymywać powiadomienia o klaksonach samochodowych i syrenach pojazdów uprzywilejowanych.
 3. Filtry kolorów – osoby cierpiące na ślepotę barw (Daltoniści) będą mogły skorzystać z nowej funkcji, dzięki której interfejs CarPlay będzie wizualnie łatwiejszy w użyciu.
 4. Lepsza personalizacja kroju i wielkości czcionek.

Więcej udogodnień w smart okularach

Znacznie więcej funkcji trafi do Opcji ułatwień dostępu w systemie visionOS. Będą to między innymi:

 1. Napisy na żywo – umożliwią użytkownikom niesłyszącym lub niedosłyszącym – śledzenie dialogów mówionych w rozmowach na żywo oraz w aplikacjach.
 2. Obsługa aparatów słuchowych Made for iPhone oraz procesorów mowy.
 3. Zmniejszanie przeźroczystości, Inteligentną inwersję oraz Tłumienie jasnych świateł dla użytkowników słabowidzących, cierpiących na światłowstręt czy padaczkę fotogenną.
 4. VoiceOver, Zoom oraz Filtry kolorów otrzymają możliwość oceny odległości, co może być niezwykle przydatne dla osób niewidomych i słabowidzących.
 5. Użytkownicy będą mogli sterować Vision Pro dowolną kombinacją gestów oczu, rąk lub głosu.

Podsumowanie

W tym roku pojawia się sporo zapowiedzi nowych rzeczy. Jednak jak pokazuje historia, część z tych zapowiedzi może nie zostać zrealizowana. Za to, czego również już doświadczyliśmy, mogą pojawić się inne Opcje Ułatwień Dostępu, o których Apple nie wspomniało.

I w tym kontekście chciałbym zwrócić Waszą uwagę na wielkiego nieobecnego powyższego zestawienia. Zwykle Apple poświęca Siri osobną sekcję, gdzie opisuje udogodnienia, które do niej trafią. Osobiście uważam, że w najnowszych systemach Siri ulegnie całkowitej zmianie. I to do tego stopnia, że aktualnie nawet samo Apple nie wie, co będzie ona potrafiła. Ja podejrzewam, że będziemy mieli do czynienia z implementacją ChatGPT w wersji 4O. Jak będzie na prawdę, zapewne przekonamy się już w czerwcu na prezentacji najnowszych systemów operacyjnych Apple.

A więcej szczegółów i filmików prezentujących działanie poszczególnych nowości dostępnościowych w języku angielskim możecie obejrzeć w materiale prasowym Apple:
Apple announces new accessibility features

6 komentarzy na temat “Nowości dostępnościowe w nadchodzących systemach operacyjnych Apple 2024

 1. Generalnie nie mam problemów z rozumieniem czytanego tekstu, ale frazę „elastyczne pokrętło dla ustawień głosu” czytam już któryś raz i nadal nie rozumiem. Jak miałoby to wyglądać?

 2. Myślę, że tu nie ma nic do rozumienia. 🙂 Będzie to jakaś nowa opcja, która umożliwi regulowanie ustawień głosu na pokrętle. Najprościej pewnie zrealizować to poprzez dodatkowe ustawienia głosu na dotychczasowym pokrętle. Ale może będzie to całkiem coś innego? Dodatkowe pokrętło?
  Pożyjemy, zobaczymy.

 3. Teraz wymyśliłem jak by to mogło działać. To może być coś takiego jak pozycja „wybór tekstu”, że gestami góra/dół wybieramy pozycję, a gestami lewo/prawo zmieniamy wartości. I wtedy faktycznie można dużo potencjalnych ustawień dodać, a pozycja na pokrętle byłaby tylko jedna.

 4. O widzisz. Już jest jedna opcja. Sam jestem ciekaw jak to ostatecznie będzie wyglądało. No i co to za nowe głosy będą.

 5. Z tych wymienionych funkcji, które mają nadejść to ja czekam najbardziej na opcję dostosowywania sobie skrótów klawiszowych na Maczku. Bo to co jest do tej pory to jest koszmar moim zdaniem. Jest tyle niewykorzystanych skrótów a nie można ich dostosować w sposób inny niż skrótami klawiatury lub gładzika. W sensie, że trzeba to ciągle przełączać by z tych funkcji korzystać, a to nie jest wygodne. A tak jak będzie można było np naciskać modyfikator VO i np jakąś literkę, to już będzie bardzo wygodne 🙂 No np. taki skrót jak VO + f 9 który jest niewykorzystany, a nie można do niego dodać żadnej akcji.
  No a tak poza tym to fajnie by było gdyby jakieś nowe głosy polskie doszły, choć w to to raczej wątpię że tak się stanie, niestety. No ale pożyjemy zobaczymy jak to będzie już niebawem 🙂 W końcu już w czerwcu pojawią się pierwsze bety nowych systemów.

 6. Tak, ja także czekam na tę opcję modyfikowania skrótów i też nie bardzo wierzę w polskie głosy. 🙂 Jednak mnie zwykle najbardziej cieszą te drobne zmiany i modyfikacje w systemach, o których Apple zwykle wcześniej nie wspomina. Zawsze trafi się coś, co usprawnia czy ułatwia dotychczasową pracę.

Możliwość komentowania jest wyłączona