Nowości w iOS14 – Rozpoznawanie grafik, i nie tylko

W systemie iOS14 pojawiło się kilka nowości dostępnościowych związanych z grafikami. Od tej pory zawartość zdjęć i grafik rozpoznawana będzie nie tylko w naszej rolce aparatu, ale także na stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych. Poprawiona została rozpoznawalność niezaetykietowanych przycisków, oraz pojawiła się opcja rozpoznawania tekstu na wykonanych fotografiach. Dostępna będzie również możliwość trwałego podpisywania zdjęć i nagrań video. Odtwórz poniższe nagranie i przekonaj się jak to działa.

Kadr z nagrania - Fokus VoiceOver na polu edycyjnym dodawania podpisu do zdjęcia

Obejrzyj film

Aby śledzić kolejne nowości video pojawiające się w Mojej Szufladzie, wystarczy odwiedzić mój kanał w serwisie YouTube i kliknąć przycisk Subskrybuj. Od tej pory, jeśli niczego nie zmienialiście w ustawieniach, będziecie otrzymywać powiadomienia o nowych filmach publikowanych w Mojej Szufladzie.

A jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne filmy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.

Nie zapominajcie również o polubieniu obejrzanego odcinka, zasubskrybowaniu kanału – jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, oraz polecaniu go wszystkim osobom poszukującym informacji na temat technologii asystujących dostępnych w środowisku mac lub iOS.

Twój Pierwszy Kęs

Więcej informacji na temat komputerów Apple, ich dostępności i podpowiedzi jak sobie z nimi radzić na starcie, znajdziecie w zakładce:
Twój Pierwszy Kęs

14 komentarzy na temat “Nowości w iOS14 – Rozpoznawanie grafik, i nie tylko

 1. Cześć Piotr. Podziękowania za kolejny ciekawy podcast. Jak dla mnie, muzyczka w tle denerwująca, rzecz gustu. W sumie dopiero od 3 tygodni posiadam Iphone SE, więc się uczę. Wiele opanowałem dzięki twym podcastom. Zauważyłem, że często aby wyjść, szukasz przycisku wróć. Ja sobie utworzyłem nowy gest do tego celu. Przesunięcie 2 palcami w prawo tzw backspace. I sprawdza się u mnie doskonale

 2. Cześć Krzyśku! Dzięki za miła słowa. Tak, szukam przycisku Wstecz, ale tam gdzie często nie działa systemowy skrót na powrót, tj. potarcie ekranu dwoma palcami. Robi on właśnie to, co twój dodatkowy gest. Niestety, nie wszędzie to działa.

 3. Ja również dziękuje za podcast. Bardzo interesujący. Dużo nowości idzie się dowiedzieć na temat nowego systemu IOS. Też żywię głęboką nadzieję, że funkcję rozpoznawania tekstu również wprowadzą w starszych urządzeniach. Również posiadam iPhone’a 8. Mam nadzieję, że nas nie pominą jeśli chodzi o nowe funkcje VO.
  Co do gestów to Piotr dobrze mówi, nie we wszystkich aplikacjach gest powrotu działa. Osobiście do powrotu używam gestu przez potarcie dwoma palcami. Moim zdaniem jest to wygodny gest 😉

 4. Wszystko fajnie, tyle że pierwszą nowością jaką jest rozpoznawanie grafik to ja już się cieszę od dawien dawna w systemie iOS 13, gdyż to w tej wersji systemu owa nowość została wprowadzona, tak samo jak inteligentne etykietowanie niezaetykietowanych przycisków. Przykro mi więc, ale to jak dla mnie nic odkrywczego, żadne nowości.
  Odnośnie rozpoznawania tekstu na zdjęciach, istotnie jej występowania w iOS 13 potwierdzić nie mogę, jak również możliwości podpisywania zdjęć. Tak więc te wydają się interesujące.
  Żeby nie było; rozpoznawanie grafik działa w iOS 13 dokładnie tak jak na prezentacji.
  Pozdrawiam ciepło.

 5. Tak Maćku, masz rację, o czym pisałem w komentarzach na YT. Ale tu ta funkcja działa znacznie lepiej, zarówno jeśli chodzi o rozpoznawanie grafik, jak i etykiet na przyciskach. Przykładowo anonsuje ci chociażby ikony na Pasku Statusu. I tu np. funkcja nie przeszkadzać, a właściwie jej etykieta anonsowana jest raz jako „Obrazek – Telefon”, a raz jako „Obrazek – Księżyc”. Tak więc niby to samo już było w iOS13, ale nie do końca.

 6. Ten OCR podobno ma działać na nowszych Iphonach niż 8. Jest to kwestia mocy procesora.

 7. Pewnie tak. Na iPhone 8 rozpoznawanie tekstu działa za to w trybie na żywo, przy włączonym trybie Aparatu. Coś jak Seeing AI, ale niestety znacznie gorzej. Może nowsze modele radzą sobie z tym lepiej?

 8. A to byłaby wielka szkoda. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, dlaczego taki starszy iphone nie miałby mieć na tyle mocy obliczeniowej do rozpoznawania tekstu, skoro inne programy do tej samej czynności radzą sobie z tym doskonale. Ale ja się nie znam więc mogę się tylko dziwić i żałować że tej funkcji nie będę miała.

 9. Oprócz względów technologicznych dochodzą jeszcze te marketingowe. Apple opanowało je do perfekcji – chcesz korzystać ze wszystkich możliwości systemu kup sobie nowy model. Takie są prawa rynku i w ten sposób firma niejako zmusza klientów do szybszej przesiadki na nowsze modele.

 10. Ano właśnie, dokładnie tak. Znam Apple’a aż za dobrze. Oni doją z klientów jak mało kto. Nie mogliby więc otwarcie przyzNać że chcą doić kase od niewidomych osób więc lepiej powiedzieć że starszy iPhone nie da rady nowej funkcji udźwignąć. Tak mi się jednak wydaje. Szkoda że kosztem niepełnosprawnych.

 11. Sory Piotr, że nie w temacie pytanie. Słuchałem twój podcast o looktel recognizer. Super aplikacja, chciałem sobie pobrać, jednak wygląda na to, że nie dostępna. Czy mógłbyś polecić jakiś podobny program, z podobnymi funkcjami.

 12. Dzięki za odp. Czytałem u ciebie o cash-reader, testowałem jeszcze na Androidzie. Jednak mi zależało bardziej na etykietowaniu rzeczy, tak jak demonstrowałeś w loooktel, etykietowanie kart płatniczych, dowodu osobistego itp

 13. Jasne, teraz rozumiem. Kiedyś był też bardzo podobny program, nazywał się Audio Label, ale już też go nie ma. Nie znam obecnie innej aplikacji o podobnej funkcjonalności. Swego czasu namawiałem na wprowadzenie podobnej funkcji twórców aplikacji Seeing Assistant Hom, ale na razie bez skutku.

Możliwość komentowania jest wyłączona