Każdy, kto więcej niż raz korzystać musiał z rozbudowanych arkuszy kalkulacyjnych za pomocą dowolnego programu odczytu ekranu wie, jak trudno zorientować się w relacjach między poszczególnymi danymi. W rozwiązaniu tego problemu pomaga ustawienie anonsowania przez VoiceOver zawartości komórek konkretnych wierszy i kolumn. W systemie Windows dla JAWS i NVDA funkcjonują osobne skróty klawiszowe. W przypadku VoiceOver i Numbers w systemie macOS, nagłówki kolumn i wierszy określa się z poziomu menu samego arkusza. W poniższym nagraniu demonstruję jak skorzystać z tej funkcji.
Obejrzyj film
Aby śledzić kolejne nowości video pojawiające się w Mojej Szufladzie, wystarczy odwiedzić mój kanał w serwisie YouTube i kliknąć przycisk Subskrybuj. Od tej pory, jeśli niczego nie zmienialiście w ustawieniach, będziecie otrzymywać powiadomienia o nowych filmach publikowanych w Mojej Szufladzie.
A jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne filmy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.
Nie zapominajcie również o polubieniu obejrzanego odcinka, zasubskrybowaniu kanału – jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, oraz polecaniu go wszystkim osobom poszukującym informacji na temat technologii asystujących dostępnych w środowisku mac lub iOS.
Twój Pierwszy Kęs
Więcej informacji na temat komputerów Apple, ich dostępności i podpowiedzi jak sobie z nimi radzić na starcie, znajdziecie w zakładce:
Twój Pierwszy Kęs
Staszku, masz na myśli ten Kalendarz do Druku? Ja bym pewnie pokombinował z zaznaczeniem kolumny i jej przeciągnięciem na koniec tabeli. Bo w samych ustawieniach Numbers nie kojarzę żadnych ustawień dotyczących miar czy innych jednostek.
Tak miałem na myśli ten kalendarz do druku. I znalazłem jak to zwykle bywa banalne rozwiązanie. 🙂 Więc do dzieła. Otwieramy domyślny szablon kalendarza i ustawiamy się na arkusz, Tło Biały obszar układu i wchodzimy z nim w interakcję. Mamy idąc od lewej: Na Arkusz, Tło Biały obszar układu 4 rzeczy Miesiąc i rok, 14 wierszy, 3 kolumny tabela Brak zaznaczenia. Poprzedni miesiąc, 8 wierszy, 7 kolumn tabela Brak zaznaczenia. Następny miesiąc, 8 wierszy, 7 kolumn tabela Brak zaznaczenia. Kalendarz, 13 wierszy, 7 kolumn tabela Brak zaznaczenia. Nas interesuje narazie ten pierwszy czyli:Miesiąc i rok, 14 wierszy, 3 kolumny tabela Brak zaznaczenia i wchodzimy z nim w interakcję. Znajdujemy komórkę: A3. Teraz zastępujemy cyfrę 1, cyfrą 2. Gdybyśmy teraz popatrzyli na kalendarz to poprzestawiały nam się daty względem dni tygodnia. Ale nam właśnie o to przecież chodzi. Teraz w tabelach: poprzedni miesiąc, następny miesiąc i w trzeciej tabeli o nazwie kalendarz zamieniamy dni tygodnia, tzn. tam gdzie jest niedziela wklepujemy – no niestety – poniedziałek. Analogicznie postępujemy z kolejnymi dniami tygodnia. Mamy już nasz wymarzony kalendarz bez anglosaskich udziwnień. Zapisujemy go i to tyle. Dodam na koniec, że więcej czasu mi zajęło pisanie tego komentarza niż zamiana dni tygodnia. I jeszcze jedno rok ustawiamy w pierwszej tabeli 2020, Komórka pola krokowego A2, a miesiąc Styczeń, Komórka menu podręcznego A1.
Do tego przedsięwzięcia skłonił mnie fakt, że pobrane z internetu kalendarze napisane w Excelu niepoprawnie się wczytywały!
Dzięki Staszku za opis rozwiązania. Pewnie i mnie przyda się w przyszłości. Przyznam jednak, że ja bym na to nie wpadł. 🙂
Warto jeszcze dodać, że jeżeli chcemy zmienić sposób odczytu danych w komórce to wchodzimy: w narzędzia formatowania, zaznaczamy komórkę i tam mamy do wyboru wiele różnorakich opcji. Nas w kalendarzu interesuje data i czas. W dacie możemy m.in. zaznaczyć, że zamiast 16 formuła będzie odczytana: szesnastego maja tysiąc dziewięćset szesnastego roku. Czas może być odczytany jako pełna godzina, godzina z minutami, lub godzina z minutami i sekundami.