Bardzo rzadko mam taką możliwość, aby pisać o jakichś rozwiązaniach działających jednocześnie, zarówno w środowisku macOS, jak i Windows. Ale dziś właśnie trafia mi się taka okazja, aby wspomnieć o wtyczce dla Google Chrome, która tak samo dobrze współpracuje z wersją tej przeglądarki dla Windows, jak i macOS. Oczywiście najciekawsza i tak pozostaje funkcjonalność samej wtyczki, czyli możliwość automatycznego odczytywania graficznych zabezpieczeń CAPTCHA. Niestety są one nadal bardzo popularne wśród administratorów witryn internetowych.
Zacznę od tego, że informację o nowej wtyczce wypatrzyłem na Twitterze Patryka Mojsiewicza. Dzięki Patryku. Gdybyście chcieli zapoznać się z oryginalną informacją na temat wtyczki, wystarczy kliknąć poniższy odnośnik:
http://www.screenreader.ai/download_captcha_solver.html
Pobieramy wtyczkę
Spakowaną wtyczkę możecie sobie bezpośrednio pobrać z poniższych dwóch odnośników. Pierwszy to oryginalne źródło, z angielskimi komunikatami głosowymi. Drugi to serwer z moimi prywatnymi plikami, na którym umieściłem wtyczkę wyposażoną w polskie komunikaty głosowe.
Instalacja wtyczki
UWAGA!!! Po pobraniu spakowanego pliku, musimy go rozpakować, zanim przystąpimy do instalacji wtyczki.
- Uruchamiamy przeglądarkę Google Chrome.
- Jeśli posługujemy się wzrokiem i myszką, klikamy przycisk “Dostosowanie i kontrolowanie Google Chrome”, wysunięty najbardziej na prawo od pola wpisywania adresu strony internetowej. Jeśli jesteśmy zalogowani na nasze konto GMail, to przycisk ten będzie nazywał się danymi naszego konta i wyświetlał np. nasze imię.
- Jeśli korzystamy z programu odczytu ekranu, to zarówno w Windows, jak i macOS otwieramy menu i tam szukamy opcji Rozszerzenia. W Windows znajduje się ona w menu Chrome, a w macOS w menu Okna.
- Po jej aktywowaniu przechodzimy do opcji Tryb Programisty, i jeśli jest ona nie zaznaczona, to ją włączamy.
- Teraz klikamy w opcję Załaduj rozpakowane, i w uruchomionym kreatorze wskazujemy folder z rozpakowaną wtyczką.
I już. Od tej pory wtyczka powinna już działać.
Działanie wtyczki
Twórca opisywanej wtyczki informuje, że po wejściu na stronę internetową gdzie znajduje się obrazkowe zabezpieczenie CAPTCHA, wtyczka powinna automatycznie je wykryć, pobrać obrazek z kodem, rozpoznać go i rozpoznany kod wstawić w odpowiednie pole edycyjne. Niestety, u mnie to jeszcze nie zadziałało w ten sposób.
Na szczęście istnieje również opcja ręcznego sterowania. Będąc na stronie z kodem obrazkowym, wystarczy wejść / aktywować pole edycyjne do wpisania kodu i będąc w tym miejscu, nacisnąć skrót klawiszowy Ctrl+Shift+6, aby grafika została wysłana do rozpoznania, a wyniki tej pracy, po krótkiej chwili, zostały wklejone w aktywne pole edycyjne. Osobiście wolałbym aby rozpoznany kod trafiał do schowka, ale może z jakichś względów programistycznych takie rozwiązanie było lepsze lub prostsze do stworzenia.
Jeśli jednak wtyczka nie zadziała automatycznie, ani po użyciu powyższego skrótu, oznacza to że mogła natrafić na jeden z dwóch problemów – nie potrafiła określić w które miejsce należy wkleić rozpoznany kod, albo nie udało jej się odnaleźć obrazka na którym znajduje się graficzne zabezpieczenie. Na szczęście autor wtyczki to przewidział i wyposażył nas w dodatkowe narzędzie, przy pomocy którego możemy wskazać albo konkretne pole edycyjne (ang. Mark input as captcha solution destination), albo po ustawieniu się na grafice, wskazać ją jako kod CAPTCHA (ang. Mark image as captcha source). Co ciekawe, dla każdej z tych funkcji możemy użyć tego samego skrótu klawiszowego, tj. Ctrl+Shift+3.
Wtyczka posiada także cały zestaw dźwięków i komunikatów głosowych, informujących nas o różnych zdarzeniach. I tak np. z komunikatów głosowych możemy dowiedzieć się że:
- Rozpoznawanie CAPTCHA zostało zakończone. Jeśli nie działa, spróbuj ponownie. Czasami mogą pojawić się drobne błędy.
- Coś poszło nie tak przy rozpoznawaniu CAPTCHA. Spróbuj ponownie za kilka minut.
- Rozpoznawanie CAPTCHA. Cierpliwości, ten proces zwykle zajmuje od jednej, do pięciu minut.
Niestety, w oryginale komunikaty głosowe są tylko w języku angielskim. Co więcej, tuż nad polem edycyjnym w którym znajduje się fokus programu odczytu ekranu, pojawiają się dodatkowe komunikaty, oczywiście również po angielsku. Np. już po rozpoznaniu kodu, możemy tam przeczytać:
Captcha solving status: Solved.
Osobiście wtyczka bardzo mi się podoba, i szczególnie po ostatnich zmianach w Safari, brakowało mi w systemie macOS tak stabilnego i dobrze działającego narzędzia do odczytywania kodów obrazkowych. Ze swej strony polecam i zachęcam do używania.
UWAGA!!!! Użytkownicy Windows donoszą, że po włączeniu trybu Programisty, program odczytu ekranu automatycznie odczytuje alert o działaniu tego trybu. Jego wyłączenie niestety nie rozwiązuje problemu. Na macOS ten problem na szczęście nie występuje i po zainstalowaniu wtyczki spokojnie możecie wyłączyć tryb Programisty.
Niestety ta wtyczka nie rozwiązuje wszystkich problemów z CAPTCHA. Coraz popularniejsze są zadania polegające na zaznaczeniu myszą określonych obrazków. Testy są tak zrobione, że są niedostępne dla czytnika ekranu i tym samym z poziomu klawiatury zaznaczenia zrobić się nie da. Twórcom takiego zabezpieczenia już nie chciało się pomyśleć o osobach niewidomych, no bo po co? A że takie zadanie da się zrobić dostępnym niech świadczy strona Orange, na której właśnie takowe zadanie jest w pełni dostępne. Żeby twórcom serwisów internetowych chciało się chcieć tak jak im się nie chce pomyśleć.
Mi jakoś w ogóle ta wtyczka nie działa. Ale będę jeszcze próbować.
A nie działa Ci na macOS czy Windows? Znajomy mówił mi, że na Windows nie działała mu ta wersja z polskimi komunikatami, ale że oryginał już tak.