Odinstalowywanie aplikacji w systemie macOS jak większość rzeczy w tym systemie, jest bardzo proste. Przebiegać może na dwa podstawowe sposoby, ale jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach. I dziś będzie o tych kilku sytuacjach, kiedy odinstalowywanie może nie być tą przysłowiową bułką z masłem.
Odinstalowywanie aplikacji pobranych z Mac App Store
Pierwszym tradycyjnym sposobem na odinstalowanie aplikacji pobranych z Mac App STore jest – wg Pomocy Apple – użycie aplikacji Launchpad. Jeśli z niej nie korzystasz, to wystarczy wiedzieć, że służy ona przede wszystkim do porządkowania programów w systemie, a jedną z jej funkcji jest właśnie odinstalowywanie innych aplikacji. Niestety, samo odinstalowywanie z VoiceOver jest nie możliwe, więc nie irytuj się, jeśli wcześniej Pomoc Apple odesłała cię do Launchpada. Na szczęście mamy drugi, i to znacznie fajniejszy sposób, z którego możemy skorzystać.
Odinstalowywanie aplikacji z poziomu Findera
Rzecz jest banalna, więc po krótce:
- W systemie macOS przejdź do okna Finder.
- Otwórz folder Aplikacje, np. naciskając Command+Shift+a.
- Ustaw fokus VoiceOver na wybranej aplikacji.
- Naciśnij Command+Delete, na co VoiceOver oznajmi: Przenieś do Kosza.
I teraz scenariusze mogą być dwa. Jeśli aplikacja jest mała, nie ingeruje w system itp., to zostanie ona po prostu natychmiast usunięta. Może się jednak okazać, że system poprosi nas o podanie hasła użytkownika. W takiej sytuacji na ekranie wyświetli się poniższy komunikat:
Finder chce przenieść „Nazwa Aplikacji” do Kosza.
Wpisz hasło aby na to pozwolić.
Po wpisaniu hasła i naciśnięciu Enter, aplikacja od razu trafi do kosza.
Kochane kłopoty
Jednak jak to w życiu i systemach operacyjnych bywa, nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Czasem przy próbie usunięcia aplikacji może pojawić się nam komunikat:
Finder – Alert krytyczny!
Nie można przenieść rzeczy „Nazwa Aplikacji“ do Kosza; jest otwarta.
Sprawa w takim wypadku najczęściej jest dość błacha. Wystarczy zamknąć okno aplikacji i ponowić próbę jej usunięcia. Piszę zazwyczaj, ponieważ niektóre aplikacje są bardzo uparte. I tu scenariuszy jest kilka.
- Aplikacja się minimalizuje – W takim wypadku musimy ponownie albo otworzyć aplikację z poziomu Findera, albo taką zminimalizowaną – z poziomu dodatkowego menu. Po jej otwarciu powinniśmy program zamknąć za pomocą opcji Zamknij, dostępną w menu aplikacji.
- Aplikacja nie ma opcji zamknij – W takim wypadku otwieramy aplikację ponownie i wymuszamy jej zamknięcie, np. naciskając skrót Option+Command+ESC. Otworzy nam się ekran zawierający tabelę z listą aplikacji, które możemy zamknąć. Domyślnie fokus VoiceOver znajduje się na interesującym nas programie, więc wystarczy przejść na przycisk Wymuś koniec, a następnie potwierdzić naszą decyzję.
- Nie da się wymusić zamknięcia aplikacji – Może się i tak zdarzyć, że na liście aktywnych programów nie znajdziemy interesującej nas aplikacji. W takiej sytuacji z Narzędzi dostępnych w katalogu Aplikacje wybieramy program Monitor Aktywności. Tam po wejściu w interakcję z tabelą, ustawiamy fokus VoiceOver na aktywnym procesie, będącym naszą aplikacją. Następnie wychodzimy z interakcji z tabelą i wchodzimy w interakcję z Paskiem Narzędzi, gdzie aktywujemy przycisk Zakończ proces. Naszą decyzję musimy dodatkowo potwierdzić.
UWAGA! Czasami dana aplikacja posiada uruchomionych kilka procesów. Należy się upewnić, że w powyższy sposób zakończymy je wszystkie.
Na pocieszenie dodam tylko, że z takimi strasznie upartymi aplikacjami mamy bardzo rzadko do czynienia. W Ja w ciągu całego mojego użytkowania komputera Apple, jedynie może ze dwa razy natknąłem się na dwa takie niesubordynowane programy. U mnie wystarczyły powyższe zabiegi, aby odinstalować aplikację. Bywają jednak i takie sytuacje, z jaką ostatnio miał do czynienia Jacek, gdzie nawet wspomniane sztuczki nie pomagają. W jego przypadku aplikacja miała zaszyty mechanizm natychmiastowego, ponownego uruchamiania się po jej zamknięciu. W efekcie do odinstalowania programu potrzebny był specjalny dezinstalator, dostarczony przez twórców problematycznej aplikacji. Na szczęście podobnie krnąbrne programy pojawiają się niezwykle rzadko, więc powyższe porady powinny Wam się przydać w zdecydowanej większości sytuacji, gdy będziecie się starali odinstalować niepotrzebne oprogramowanie.