Orange dla niesłyszących

Dawno, dawno temu, tj. jakieś pół roku temu… 😉 Poproszony zostałem o przyjrzenie się kilku programom ze stajni Orange Polska. Ponieważ akurat nie posiadałem w tym czasie telefonu z Androidem, odmówiłem i zapomniałem o całej sprawie. Ponieważ jednak zostałem ostatnio zaproszony przez Orange na spotkanie ekspertów w zakresie dostępności telefonii, przypomniałem sobie sprawę i sięgnąłem do starych maili. Poniżej opis dwóch fajnych, bezpłatnych aplikacji Od Orange, które zadedykowane zostały osobom z dysfunkcją słuchu i głucho-niewidomym.

Melovibe – Opis z Google Play

Z Melovibe nie potrzeba dzwonka, aby wiedzieć kto chce się z Tobą skontaktować, wystarczy ustawić wibrującą melodię, którą sam stworzysz i przypisać ją do danego kontaktu aby ten spersonalizowany sygnał dawał Ci znać od przychodzącym połączeniu lub SMS.
Niezależnie od tego czy znajdujesz się w głośnym miejscu (bar, restauracja…) czy cichym (spotkanie służbowe, kino…), nie musisz już patrzeć na telefon aby wiedzieć kto chce się z Tobą skontaktować. Poczujesz to dzięki wibrującej melodii. Prawdziwa alternatywa dla tradycyjnego dzwonka dla osób z niepełnosprawnościami słuchowymi oraz szerzej dla wszystkich preferujących ustawienia wibracji w swoim telefonie.
Z Melovibe stworzenie melodii wibrującej jest proste i zabawne. Wybierz dowolną kombinację 3 „nut” lub poziomów wibracji (silny, średni, słaby) w przedziale 10 sekund. Nadaj nazwę swojej Melovibe i przypisz ją do kontaktu/ów aby dawała sygnał przy połączeniach przychodzących lub SMS.
Masz również do dyspozycji 3 Melovibe już wgrane, „Alarm”, „Serce” oraz „Kołysanka”, w tym jedną domyślną Melovibe. Ta domyślna Melovibe zastępuje standardową wibrację telefonu i pozwala odróżnić wszystkie osoby niepowiązane z Melovibe, które do Ciebie dzwonią lub piszą SMS. Możesz oczywiście dowolnie wybrać lub zmienić domyślną Melovibe.
Możesz również dowolnie zmieniać oraz usuwać Melovibe oraz zmieniać ich nazwy. W razie potrzeby, pomoc dla użytkownika jest dostępna na każdym etapie.

Działanie Melovibe

Tak wygląda teoria. A jak to jest w praktyce? Generalnie Melovibe powinien działać na wszystkich androidach powyżej 2.3. Niestety, bywa z tym różnie.

Na pewno muszę tu napisać, że Melovibe doskonale współpracuje z programem odczytu ekranu TalkBack. Oczywiście jest kilka nieprawidłowo zaetykietowanych klawiszy ale łatwo użytkownik zorientuje się do czego służą. Dzięki dostępności tej aplikacji, osoby głucho-niewidome są w stanie samemu obsługiwać ten program i samemu konstruować wibracyjne dzwonki.

Aplikacja jest niezwykle prosta i intuicyjna. Od razu po jej uruchomieniu wiemy co i gdzie należy włączyć. Predefiniowane wibracje pokazują możliwości programu.

Niestety, po ustawieniu wybranej wibracji jako domyślnej na Galaxy S3 Mini, podczas przychodzącego połączenia Melovibe wibruje równocześnie z systemową wibracją. W efekcie otrzymuję telefon drżący non stop bez jakiegokolwiek wyraźnego rytmu czy mogących się dać wyłapać interwałów. Opinie w Google Play także są podzielone. Jednym działa innym już nie.

Colourcall – Opis z Google Play

Z Colourcall nie potrzeba dzwonka, aby wiedzieć kto do Ciebie dzwoni, wystarczy przypisać kolor do jakiegoś kontaktu, aby wyświetlił się na Twoim ekranie, aby Cię powiadomić jak tylko ktoś zadzwoni albo dostaniesz SMS. Możesz przypisać do danego koloru migający sygnał jeśli telefon jest w taki wyposażony oraz spersonalizowaną wibrację*.
Dzięki aplikacji Colorcall niezależnie od tego czy masz telefon w kieszeni czy nie, czy znajdujesz się w głośnym miejscu (bar, restauracja…) czy cichym (spotkanie służbowe, kino…) Twój telefon Cię powiadomi o przychodzącym połączeniu czy SMS.
Colourcall jest skierowany zarówno do osób z niepełnosprawnością słuchową i/lub wzrokową (lekką) jak i dla tych, którzy preferują dyskretny i oryginalny rodzaj sygnalizacji.
Stworzenie Colorcall jest bardzo proste i zabawne: wystarczy wybrać z palety kolorów ten, który najbardziej pasuje do Twojego kontaktu, wybrać jeden z 3 możliwych stylów migania** oraz spersonalizować styl wibracji do przychodzących połączeń i SMS od danego kontaktu.
Aby stworzyć spersonalizowaną wibrację lub Melovibe, aplikacja Melovibe od Orange musi być zainstalowana.
Jeśli jeszcze nie korzystasz z Melovibe, jej instalacja będzie Ci zaproponowana przy wyborze kontaktu i kliknięciu na Wibracje. Jeśli już korzystasz z Melovibe, połączenia kontaktów z Melovibe, które już utworzyłeś będą automatycznie wyświetlone w aplikacji Colourcall.
Możesz również włączyć lub wyłączyć przypomnienie tych ustawień.
Przypomnienie jest ustawione na 3 minuty, potem 10 minut, 30 minut, 1 godzina, co 3 godziny.
Jeśli nie odebrałeś wielu połączeń lub SMS, kolor, migający sygnał jeśli Twój telefon taki posiada oraz domyślny Melovibe Blinkera będzie dawał sygnał.
*Aby stworzyć melodię wibracji, aplikacja Melovibe od Orange musi być zainstalowana.
**Aby korzystać z migającego sygnału świetlnego Twój telefon musi być w taki wyposażony.

Działanie Colourcall

Colourcall dodatkowo wyposażony jest w samouczek. Program także w całości dostępny jest dla aplikacji TalkBack. W odróżnieniu od Melovibe, działa na Galaxy S3 Mini.

Aby móc skorzystać z opcji wibracji wymagana jest dodatkowa instalacja Melovibe. I tutaj niestety powtarza się sytuacja z niepoprawnie działającą wibracją.

Podsumowanie

Mimo wad jakie stwierdziłem na moim telefonie z androidem w wersji 4.1.2, oba programy zasługują na uwagę i testy użytkowników. Może akurat na Waszych telefonach obie aplikacje będą zachowywały się wzorcowo. Na uwagę zasługują także działania Orange, które w swoich laboratoriach Orange nie po raz pierwszy wzięło pod uwagę potrzeby osób niepełnosprawnych.

Linki do pobrania