Od czasu do czasu, potrzebujemy spakować jakiś plik lub folder, a do tego zabezpieczyć je hasłem. I choć w systemie macOS możemy szybko i wygodnie stworzyć zwykłe archiwum, to wyposażenie go w dodatkową ochronę już nie jest takie proste. Na szczęście przychodzą nam z pomocą twórcy takich aplikacji jak np. Zip Archive.
Zip Archive – Create a Zip file with password – bo tak brzmi jego pełna nazwa, to jeden z dostępnych w Mac App Store programów, umożliwiających szybkie i łatwe pakowanie naszych plików i folderów z dodatkowym zabezpieczeniem ich w formie hasła.
Jak to działa?
- Po zakupie, ponieważ aplikacja kosztuje niecałe 5 PLN, instalujemy i uruchamiamy program Zip Archive.
- Naciskamy Command+o, i w standardowym kreatorze wskazujemy plik lub folder do spakowania.
- Klawiszem tabulatora przechodzimy na pole edycyjne, w które wpisujemy hasło dla nowego archiwum.
- Na koniec naciskamy Command+s, co sprawi że stworzone zostanie nowe archiwum, które domyślnie zapisane zostanie w tym samym miejscu, skąd wzięliśmy nasz plik lub folder źródłowy.
I już. I tyle. Proste prawda? Zip Archive ma w moich oczach tylko dwie wady. Pierwsza to interfejs w języku angielskim, a druga to brak etykiet dla przycisków. Na szczęście ani jedno, ani drugie nie jest nam do podstawowej obsługi potrzebne. Gdyby ktoś jednak potrzebował sobie zaetykietować przyciski, to przypominam że robimy to skrótem VO+/, a idąc po kolei, od lewej, mamy przyciski: Otwórz, Zapisz jako, Wyczyść, Mac App Store i Więcej.
Naturalnie Zip Archive nie jest jedyną aplikacją w Mac App Store, która umożliwia pakowanie z hasłem. Ba, robi to nawet sam system. Tak więc gdybyście uważali że 5 PLN to czysta rozrzutność, albo tęsknili za linią poleceń DOS, poniżej podpowiadam jak spakować plik z hasłem w systemie macOS.
Archiwizacja z hasłem w systemie macOS
- Aby spakować wybrany plik lub folder w systemie macOS, musimy posłużyć się Terminalem. A mówiąc dokładnie, otworzyć w nim folder, w którym znajdują się dane do archiwizacji.
Najwygodniej będzie nam skorzystać z odpowiedniej Usługi, która niestety nie jest domyślnie włączona. Tak więc aby ją włączyć, udajemy się do Preferencji Systemowych, ustawień klawiatury, i zakładki Skróty. Tam na liście kategorii wybieramy Usługi, a na liście usług zaznaczamy Nowy Terminal w Folderze. Można tam jeszcze ustawić skrót klawiszowy, ale wg mnie szkoda skrótu na tę opcję. - Teraz przechodzimy do Findera, gdzie fokus VoiceOver ustawiamy na katalogu, w którym znajdują się dane do spakowania.
- Z menu kontekstowego rozwijamy Usługi, i wybieramy z nich Nowy Terminal w folderze.
- Skoro mamy już otwarty Terminal, to wpisujemy w niego:
zip -e -r -j nazwa_danych_do_spakowania nazwa_nowego_archiwum.zip
- Na koniec naciskamy Enter. I właśnie w tym momencie zostaniemy poproszeni o podanie naszego hasła, i o jego powtórzenie. Za każdym razem naciskamy Enter po wpisaniu hasła. Po weryfikacji poprawności wpisanych danych, nasze archiwum zostanie utworzone.
Jeszcze celem wyjaśnienia:
- Parametr r odpowiada za polecenie spakowania wskazanej treści.
- Parametr e odpowiada za żądanie hasła.
- Parametr j odpowiada za nieuwzględnienie ścieżki katalogów. W odróżnieniu od poprzednich parametrów, możecie go więc użyć lub też nie.
Proste? Pewnie że takk. Wystarczy to wszystko wiedzieć, i o tym wszystkim pamiętać. Jeśli jednak nie jesteście jakimiś wyjątkowymi freakami, lub szczególnymi dusigroszami, to pewnie tak jak ja, będziecie woleć rozwiązanie przypominające Zip Archive. A jeśli tak jest w istocie, to zachęcam do znalezienia w Mac App Store dla siebie jakiegoś fajnego narzędzia, lub do skorzystania z poniższego odnośnika, celem zakupu i instalacji Zip Archive.