Podpowiedzi audio w systemie macOS

Część osób oglądających vlogi z Mojej Szuflady, zwróciła uwagę na pojawiające się od czasu do czasu komunikaty audio, informujące o różnych dodatkowych działaniach systemu lub aktywnych aplikacji, różniące się barwą i tempem głosu syntezy mowy. A ponieważ Wy pytacie co to takiego, to ja pokrótce wyjaśniam.

Podpowiedzi audio to funkcja systemu macOS anonsująca użytkownikowi różne zdarzenia wymagające jego uwagi. Najczęściej dotyczą one aplikacji, które w danym momencie przykryte są innymi oknami. Na przykład ja teraz piszę ten tekst w oknie edytora, a równolegle w tle FineReader rozpoznaje zeskanowaną książkę. W momencie gdy zakończy się proces rozpoznawania, macOS poinformuje mnie systemowym, syntetycznym głosem, że FineReader wymaga mojej uwagi.

Powiadomienia audio to dodatkowa forma informowania, szczególnie przydatna osobom, które z różnych powodów mogłyby przeoczyć pojawiające się na ekranie plakietki i dymki z powiadomieniami. W takiej sytuacji są między innymi osoby niewidome i słabo widzące, użytkownicy korzystający z edytorów pełnoekranowych pozbawionych rozpraszaczy, osoby używające dwóch monitorów, oglądający serial na Netflix w oczekiwaniu aż wysłany zostanie duży plik na serwer itp. itd.

Jak włączyć Podpowiedzi Audio?

  • Powiadomienia audio włączamy wchodząc w Preferencje Systemowe, potem Dostępność i zakładkę Mowa.
  • Przy polu opisanym jako „Ogłaszaj, gdy wyświetlane są alerty lub gdy aplikacje wymagają uwagi” należy zaznaczyć checkbox Włącz Ogłaszanie.
  • W tej samej zakładce możemy z rozwijanej listy głosów wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada, i od razu dopasować tempo jego pracy.

I już, i tyle. Od tej pory będziemy głosem komputera informowani o różnych wydarzeniach lub akcjach aplikacji wymagających naszej uwagi.