Polskie diakrytyki w trybie odręcznego pisma na iOS

Pisanie ręczne jako nowy sposób wprowadzania znaków dla użytkowników VoiceOver pojawił się już w iOS 7, o czym donosiłem na stronach Mojej Szuflady. Jak z niego skorzystać możecie sprawdzić czytając ten archiwalny wpis.

Nowa funkcja posiadała jednak szereg chorób wieku dziecięcego. Jedną z nich, a w moim odczuciu najważniejszą, był brak polskich diakrytyków.

Niemożność użycia polskich ogonków sprawiła, że bardzo rzadko sięgałem po możliwość odręcznego pisma. Są jednak takie sytuacje, gdzie nie mogę skorzystać z trybu wejścia brajla, a pisanie na klawiaturze wirtualnej jest niewygodne. Wtedy nadal przełączam się na tryb pisania ręcznego.

I jakież było moje zdziwienie, gdy przez przypadek udało mi się wprowadzić polskie diakrytyki! Nie mam pojęcia przy której aktualizacji Apple wdrożyło możliwość wstawiania polskich ogonków. Nigdzie wcześniej nie widziałem żadnych informacji na ten temat.

W każdym razie jeśli aktualnie chcielibyście wprowadzić korzystając z trybu pisania ręcznego znaki ą, ę czy ł, wystarczy wpisać a, e lub l, a następnie przeciągnąć dwoma palcami z góry na dół. Proste, prawda?

A gdybyście jeszcze chcieli posłuchać archiwalnego podcastu na temat odręcznego pisania w iOS wystarczy kliknąć poniższy link.
Posłuchaj podcastu – Pismo ręczne w iOS7.