Polskie głosy w Androidzie

Poniższy wpis to lektura obowiązkowa dla osób rozpoczynających swoją przygodę z Androidem. Często zdarza się, iż aktywowany po raz pierwszy TalkBack nie odzywa się w polskim narzeczu i wtedy na gwałt szukamy ojczystej syntezy mowy. Oszczędzając Wam poszukiwań, zamieszczam bezpośrednie linki do pobrania głosów wraz z garścią moich komentarzy.

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że każdy telefon z Androidem od wersji 4.1 powinien w opcjach Ustawienia/Dostępność/Wyjście syntezatora mowy posiadać tzw. Mechanizm Google przetwarzania tekstu na mowę. Dzięki tej funkcji, po włączeniu TalkBack, nasz telefon przemówi. Oczywiście są i wady. Oprócz samego brzmienia głosów, aplikacja wymaga stałego połączenia z internetem. Sprawia to, iż jest idealnym narzędziem do ściągnięcia i zainstalowania przy jej pomocy innych głosów.

Gratisy

Niektórzy producenci urządzeń z Androidem dorzucają od siebie własne propozycje różnych głosów. Czyni tak np. Samsung obdarowując nas aplikacją Samsung TTS. Niestety, wadą tego programu jest to, że nie zawsze posiada on polski wariant językowy. Tak było np. w moim S3 Mini. Na szczęście do dyspozycji mamy całkiem sporo innych głosów.

Ivona Maja Polski Beta

Jak na razie jest to jedyny polski głos firmy IVONA Text-to-Speech. Ma bardzo przyjemne brzmienie a do tego jest darmowy. Niestety, ma jedną ale za to dużą wadę. Cały czas jest to wersja beta, która co kilka miesięcy po prostu przestaje działać. Wystarczy program przeinstalować aby ponownie zaczął działać, lecz jest to bardzo irytujące gdy zgodnie z prawami Murphy’ego, gdy na gwałt potrzebujemy telefonu to on milczy jak zaklęty.
Pobierz Ivona Maja z Google Play

Acapela TTS

Bardzo przyjemne dwa głosy Ania i Monika. Niestety, firma Acapela Group S.A. nie prowadzi działalności charytatywnej i każdy z głosów kosztuje około 4 euro. Aby zakupić głosy należy pobrać darmową aplikację i dopiero z jej poziomu możliwy jest zakup głosów. Wybór jest ogromny. Po ostatnich aktualizacjach można wybierać spośród 131 języków.
Pobierz Acapela TTS z Google Play

SynTalk 2.0

Aplikacja dla miłośników kultowego już głosu firmy Neurosoft. To co mogę o niej powiedzieć to jedynie to, że jest darmowa i że działa. Niestety, daleko jej do syntetycznego pierwowzoru.
Pobierz SynTalk 2.0 z Google Play

eSpeak TTS Free

Miłośnicy Readborda i innych, równie zmysłowych głosów mają do dyspozycji dzieło Eyes-Free Project. Aplikacja eSpeak to ten sam głos, który znacie z programu NVDA. Jest darmowy i z uwagi na swoje niewielkie rozmiary nie spowalnia pracy telefonu czy tabletu. Jego wadą jest to, że nie działa na Androidzie powyżej wersji 4.2.
Pobierz eSpeak TTS Free z Google Play

eSpeak TTS

Cainteoir Technologies przyszło z pomocą użytkownikom eSpeak i stworzyło odmianę nie tylko działającą na nowszych wersjach Androida ale także wyposażoną w różne warianty syntezy oraz słowniki wymowy. Za tę uprzejmość firma życzy sobie jednorazowo około 5 zł.
Pobierz eSpeak TTS z Google Play

Vocalizer TTS

Firma Nuance stworzyła wersje swoich głosów także na urządzenia z Androidem. Z pośród polskich syntez można wybierać między popularną Zosią a Ewą. Osobiście uważam, iż głosy Vocalizer, w porównaniu do komputerowych systemów oraz innych platform mobilnych, na Androidzie brzmią najładniej. Tak jak wszystkie głosy Vocalizer, to także jest płatna synteza. Niestety, nie dysponuję bezpośrednim linkiem do pobrania więc jeśli ktoś z Was go ma, bardzo proszę o wystawienie go w komentarzu.