Pomod’Hero czyli produktywność dostępna dla VoiceOver

Jakiś czas temu Paweł Masarczyk podrzucił mi do przetestowania aplikację na iPhone’a. Ponieważ sam korzystam z systemu Pomodoro, a Paweł zapewniał mnie, że Pomod’Hero jest w pełni dostępne dla VoiceOver, postanowiłem sprawdzić program w praktyce. Czy było warto? Przekonajcie się sami. 🙂

Zrzut ekranu z aplikacji Pomodhero.
Widoczne jest pytanie What do you want to work on now? (ang. Co chcesz teraz robić?). Pod spodem znajduje się tekst Pick a task to focus on (if you want) (ang. Wybierz zadanie, na którym chcesz się skupić, jeśli chcesz). Są dwie opcje do wyboru. Zadania nazywają się: Scenariusz kwalifikacji i Analiza formularza, z których druga jest podświetlona. Na dole ekranu znajduje się przycisk z napisem next (ang. dalej).

Czym jest Pomod’Hero?

Pomod’Hero, a dokładnie system pomodoro to metoda organizacji pracy polegająca na jej dzieleniu na krótkie, powtarzalne bloki. Standardowo ustawiamy czas takiego bloku koncentracji na dwadzieścia pięć minut i w jego trakcie pracujemy nad jednym konkretnym zadaniem – bez żadnych przerw. Po każdym takim bloku robimy krótką przerwę, na przykład pięć minut, a po niej zaczynamy kolejny dwudziestopięciominutowy odcinek pracy. Dopiero po kilku takich cyklach idziemy na dłuższą przerwę.

Jak pokazują najróżniejsze badania produktywności, Pomodoro pozwala utrzymać skupienie, zapobiega przemęczeniu i zmusza do klarownego wybierania jednego zadania na dany odcinek czasu. Dzięki takiemu podejściu pracuje się szybciej oraz bardziej efektywnie. Jeśli w pracy do wykonania mam jakieś duże zadanie, zawsze korzystam z Pomodoro dzieląc je na mniejsze etapy. Dzięki temu nie tylko zachowuję rytm i dynamikę pracy, ale skupiając się na jednym zadaniu jestem odczuwalnie mniej zmęczony.

A jak działa aplikacja Pomod’Hero?

Pomod’Hero jest bardzo prostą aplikacją. Po jej uruchomieniu, przyciskiem Add new task (ang. Dodaj nowe zadanie), tworzymy zadanie, które będziemy chcieli monitorować.

W pole edycyjne wpisujemy nazwę aktywności i klikamy przycisk Add (ang. Dodaj).
Dodane zadania wyświetlane są na ekranie głównym w formie listy. Aby zacząć monitorować jedno z nich, należy je zaznaczyć a następnie stuknąć w przycisk next (ang. Następne).

Przy pierwszym zadaniu jesteśmy proszeni o ustawienie interesujących nas interwałów, tj. szacowanego czasu trwania aktywności oraz długości planowanej przerwy. Gdy to zrobimy, stukamy w przycisk Validate (ang. Potwierdzone).

Zrzut ekranu z aplikacji Pomodhero.
Na górze ekranu widnieje napis Set up your cycle (ang. Ustaw swój cykl). Poniżej znajdują się dwie sekcje. Pierwsza sekcja dotyczy ustawienia czasu skupienia, z napisem How much focus time (in minutes) i domyślną wartością 25 minut. Po bokach liczby znajdują się przyciski minus i plus do zmniejszania lub zwiększania czasu. Druga sekcja dotyczy ustawienia czasu przerwy, z napisem How much break time (in minutes) i domyślną wartością 5 minut, również z przyciskami minus i plus. Na dole ekranu znajduje się przycisk Validate w zielonym kolorze.

Wartość czasów podana przy pierwszym zadaniu jest domyślnie przypisywana kolejnym. Jednak wartości te możemy oczywiście indywidualnie dostosowywać dla każdego z zadań. Ciekawostką jest fakt, że zadania nie mogą trwać krócej niż 10 minut, a przerwy krócej niż 2 minuty.

Na kolejnym ekranie stukamy w przycisk Start focus time interval for nazwa zadania (ang. Rozpocznij interwał czasu skupienia dla…). Przy pierwszym uruchomieniu aplikacja poprosi nas o dostęp do systemowych alarmów. Dla jej prawidłowego działania powinniśmy go udzielić.

Zrzut ekranu z aplikacji Pomodhero.
W centralnej części ekranu znajduje się duży licznik z napisem focus time i czasem ustawionym na 25:00 minut. Poniżej jest nazwa zadania: Analiza formularza oraz przycisk switch task z ikoną strzałek. Na środku ekranu znajduje się duży przycisk z ikoną odtwarzania, a na dole przycisk skip interval.

Od tej pory na ekranie iUrządzenia możemy obserwować upływ czasu dla danego zadania. Możemy także wstrzymać odliczanie, gdy na przykład zostaniemy oderwani od pracy, albo zatrzymać interwał czasu skupienia, gdy zakończymy zadanie wcześniej.

Zrzut ekranu z aplikacji Pomodhero.
Na środku ekranu znajduje się napis break time oraz duże cyfry 03:53, które wskazują pozostały czas przerwy. Poniżej jest duży, żółty przycisk z symbolem pauzy. W prawym dolnym rogu znajduje się czarny przycisk z napisem end interval.

Co ciekawe, kończąc interwał nie kończymy zadania. Jedynie przechodzimy na ekran przerwy, na którym możemy uruchomić odliczanie czasu przewidzianego na odpoczynek. Podobnie, gdy zakończymy odliczanie czasu przerwy, nie kończymy zadania. Wracamy na okno odliczania kolejnego interwału
pracy.

Zrzut ekranu z aplikacji Pomodhero.
U góry ekranu duży zegar z napisem focus time i czasem 24 min. i 37s. Pod zegarem jest nazwa zadania: Analiza formularza. Na środku ekranu znajduje się duży przycisk pauzy. W prawym dolnym rogu jest przycisk z napisem end interval.

Jeśli chcemy wrócić do listy zadań, powinniśmy stuknąć w przycisk Task selected: nazwa zadania (ang. Wybrane zadanie…).

Koniec każdego z interwałów anonsowany jest alarmem dźwiękowym oraz pojawiającym się na ekranie przyciskiem umożliwiającym jego zatrzymanie, który VoiceOver odczytuje jako Stop alarm.

Zrzut ekranu z aplikacji Pomodhero.
Na górze ekranu znajduje się powiadomienie z ikoną budzika i tekstem Back to work Pomodhero. Poniżej znajduje się przycisk z nazwą zadania Scenariusz kwalifikacji oraz opcja switch task (ang. Przełącz zadania) z ikoną strzałki. Na środku ekranu jest duży przycisk z ikoną odtwarzania, a w prawym dolnym rogu znajduje się przycisk skip interval.

Podsumowanie

Aplikacja jest mała, prosta i bardzo wygodna. Robi dokładnie to co ma robić i nie oferuje niczego więcej. Korzysta się z niej szybko i bardzo intuicyjnie. A przy tym na prawdę jest w pełni dostępna cyfrowo.

Polskim użytkownikom przeszkadzać może jedynie brak polskiego interfejsu. Jednak w mojej ocenie, przy wielkości tej aplikacji, nie jest to jakimś istotnym minusem. Mnie nieco przeszkadza inna kwestia. Czasem etykiety różnych elementów posiadają inne opisy niż te, które anonsuje nam VoiceOver. Bywa to dezorientujące w sytuacji, gdy zapytacie kogoś, nawet AI, o elementy widoczne na ekranie. Wtedy ze zdziwieniem dowiadujemy się, że dany element jest inaczej opisany wizualnie i inaczej anonsowany przez czytnik ekranu VoiceOver.

Jednak w ostatecznym rozrachunku program działa bardzo dobrze i stabilnie. Przy zwykłym użytkowaniu rozbieżność etykiet nie ma żadnego znaczenia. Dlatego zachęcam Was do testowania aplikacji, a jeśli uznacie, że program jest fajny, do postawienia kawy jego twórcy. Chociażby dlatego, że przy programowaniu aplikacji zwrócił szczególną uwagę na kwestię jej dostępności cyfrowej.

Program możecie pobrać bezpłatnie korzystając z poniższego odnośnika:
Pobierz Pomod’Hero z App Store