Prizmo OCR – Aplikacja do skanowania i rozpoznawania tekstu w systemie macOS – UWAGA! Konkurs!

W Mojej Szufladzie demonstrowałem już jak korzystać z systemowej funkcji Pobierania Obrazu, a także jak z VoiceOver działa najpopularniejszy w Polsce program do skanowania i rozpoznawania tekstu, czyli FineReader. Przyszła więc pora na przedstawienie całkiem fajnej alternatywy dla FR, aplikacji Prizmo 4 Pro Scanning + OCR.
Logo Prizmo OCR

Przez wiele lat w naszym kraju do większości nowych skanerów dodawany był FineReader, zazwyczaj w jakiejś wersji Home czy Express. Doprowadziło to do sytuacji, że dla wielu osób FR stał się synonimem aplikacji rozpoznającej tekst, tak jak dla Amerykanów każdy odkurzacz to Hoover. W efekcie większość osób potrzebujących oprogramowania do rozpoznawania tekstu, zaczynających swoją przygodę z systemem macOS, odruchowo rozgląda się za możliwością zainstalowania znanego im oprogramowania ze środowiska Windows. Tymczasem to może być błąd, ponieważ istnieją inne rozwiązania, mogące z powodzeniem zastąpić FineReader.

Instalacja Prizmo

Podobnie jak z wieloma innymi programami, aplikację Prizmo można bardzo wygodnie kupić i zainstalować z poziomu Mac App Store, np. korzystając z poniższego odnośnika:
Pobierz Prizmo 4 Pro Scanning + OCR z Mac App Store

Również sam proces instalacji jest standardowy, więc niczym nie zaskakuje. Warto jednak zwrócić uwagę na prośbę programu o zgodę na wysyłanie powiadomień. Pojawia się ona przy pierwszym uruchomieniu aplikacji. Zgadzając się na Powiadomienia, napewno nie przeoczymy żadnej ważnej informacji.

Pierwsze Wrażenia

Prizmo uruchamia się klasycznie, tak jak Numbers czy Pages, witając nas kreatorem importu plików. Oczywiście możemy go zamknąć przyciskiem Anuluj, lub od razu kliknąć w przycisk Nowy Dokument. W ten sposób otwieramy nasz obszar do pracy.

Możemy na nim wybrać, czy chcemy:

  • Upuścić obraz z tekstem;
  • Otworzyć plik obrazu;
  • Importować zdjęcia ze skanera lub aparatu;
  • Wykonać zdjęcia iPhone lub iPad podłączonym kablem do komputera.

I tyle. Reszta to opcje zaawansowane.

Skanowanie i rozpoznawanie tekstu za pomocą Prizmo

Cały proces OCR jest bardzo prosty, de facto sprowadza się do wczytania obrazu tekstu, albo ze skanera, albo z dowolnego pliku graficznego, i naciśnięcia skrótu klawiszowego Command+Shift+T, a czasem nawet i skrót nie jest potrzebny, jeśli zaznaczymy odpowiednią opcję w Ustawieniach.

Jeśli dokument jest krótki, to rozpoznawany jest błyskawicznie. Jeśli dłuższy, to postęp rozpoznawania oznajmiany jest dźwiękiem generowanym przez VoiceOver.

Dodatkowo cały czas VoiceOver anonsuje nam co się dzieje, wygłaszając komunikaty w rodzaju:

  • Wykonuję optyczne rozpoznawanie znaków… 0 procent wskaźnik postępu;
  • Proces OCR został zakończony.

Z efektem OCR możemy zapoznać się natychmiast po jego zakończeniu, jeszcze w oknie samej aplikacji. Co więcej, jeśli jakiś fragment uznamy za niedokładnie rozpoznany, od razu możemy go przeedytować.

Skanowanie, zarówno z pliku, jak i z obrazu importowanego ze skanera, prezentuję w krótkim nagraniu, które możecie zobaczyć poniżej..

Wyniki rozpoznawania tekstu możemy wyeksportować do kilku typów plików, ale pomimo tego co mówię w powyższym nagraniu, i co jest bardzo zastanawiające, nie ma wśród nich formatów Microsoft doc/docx. Mogą to być za to RTF, TXT, czy nawet PDF z połączoną warstwą graficzną i tekstową.

Bardzo fajne udogodnienie stanowią również opcje Udostępniania, ponieważ z ich poziomu możemy szybko i wygodnie przesłać skan lub rozpoznany tekst do wybranej osoby, urządzenia, chmury lub np. do aplikacji Notatki.

Przygotowania do Pracy

Zanim jeszcze zabierzemy się za pierwsze skanowanie i rozpoznawanie tekstu, warto wcześniej ustawić kilka opcji w ustawieniach Prizmo.

W Preferencjach w zakładce OCR, koniecznie musimy zaznaczyć język polski, jako język rozpoznawania. Warto również, jeśli z tego nie korzystamy, od razu wyłączyć język angielski. Uwaga, jest to możliwe tylko wtedy, gdy w oknie aplikacji nie mamy otwartego żadnego dokumentu.

Po zamknięciu Preferencji, i otwarciu dowolnego dokumentu, możemy jeszcze sprawdzić w ustawieniach języka (Command+6), czy nasz wybór został zapamiętany.

Co ciekawe, w samych Preferencjach znajdziemy jeszcze osobną zakładkę Dostępność. Będziemy w niej mogli zaznaczyć:

  • Włączenie rozszerzonych komunikatów – Prizmo udziela dodatkowych wskazówek i informacji, np. informuje o tym, że strona wygląda na białą (lub czarną). Może to pomóc w ustaleniu powodu słabych wyników OCR.
  • Ostrzeż jeśli obraz wygląda na poruszony – Prizmo wyświetla ostrzeżenie gdy przetwarzany obraz wygląda na poruszony, co może prowadzić do gorszych wyników OCR.
  • Automatycznie rozpoznaj zeskanowane strony – Zeskanowane strony są bezpośrednio obrabiane gdy ta opcja jest aktywna by umożliwić szybszą pracę.

Skróty Klawiszowe

Prizmo posiada bardzo wygodną funkcję wywoływania poszczególnych ustawień poprzez skróty klawiszowe, Command plus kolejna cyfra. W ten sposób możemy wywołać:

  • Panel Przycinania 1;
  • Panel wymiarów strony 2;
  • Panel modyfikacji obrazu 4;
  • Panel ustawień OCR 5;
  • Panel języka OCR 6;
  • Panel tłumaczenia tekstu 7;
  • Panel mowy 8.

Na szczególną uwagę zasługują te dwie ostatnie opcje. Przy pomocy pierwszej możemy wygodnie tłumaczyć fragmenty rozpoznanego tekstu. Szybsze lub dokładniejsze tłumaczenia, za pomocą sieci neuronowych również są możliwe, ale jest to już dodatkowo płatna opcja.

Za to jeśli nie jesteś osobą na co dzień korzystającą z programu odczytu ekranu, to może cię ucieszyć możliwość odczytania rozpoznanego tekstu za pomocą wybranego syntezatora mowy. W ustawieniach możemy wybrać głos i najlepsze dla nas tempo odczytu.

UWAGA! Poszczególne opcje dostępne są tylko w wybranych sytuacjach. Np. tłumaczenie lub odczyt tekstu syntezą mowy działa jedynie na rozpoznanym tekście.

Pasek Narzędzi

Koniecznie musicie zajrzeć również do Paska Narzędzi. Znajdziecie tam kilka ustawień, z których większość i tak dostępna jest z poziomu skrótów klawiszowych, wynika z automatyzacji poszczególnych procesów, lub pojawia się w innych, bardziej wygodnych i intuicyjnych miejscach. Dlatego nie ma sensu abym opisywał poszczególne, znajdujące się tam opcje.

OCR z poziomu Usług

Za to koniecznie muszę w tym miejscu wspomnieć o funkcjonalności, jaką zapewnia Prizmo, umieszczając wśród Usług możliwość rozpoznawania tekstu z pliku. Całość sprowadza się do podświetlenia np. dokumentu graficznego pobranego z Internetu, i z Usług znajdujących się np. pod Menu Kontekstowym wybrania pozycji Prizmo: Utwórz tekst. W ten sposób możemy błyskawicznie zapoznać się z treścią dowolnego tekstu w postaci graficznej.

Jeśli jeszcze do tej opcji z poziomu Ustawień Usług dodamy skrót klawiszowy, to wystarczy dosłownie nacisnąć jeden po drugim dwa skróty klawiszowe, aby przeprowadzić OCR na dowolnym pliku graficznym. I nie trzeba w tym celu, tak jak demonstrowałem Wam na przykładzie FineReader, korzystać z Automatora i tworzyć własnych usług. Prizmo już to za nas zrobiło.

Nowy system i nowe procesory

Niestety, często bywa tak, że bardzo fajne aplikacje umierają śmiercią naturalną, w momencie gdy ich twórcy przestają je dostosowywać do nowych wersji systemów operacyjnych, albo do zmieniających się wymagań sprzętowych, np. do nowej architektury procesorów. Na szczęście ostatnia wersja Prizmo została zoptymalizowana pod kątem współpracy z najnowszym systemem operacyjnym BigSur, a także całkowicie przebudowana, aby w pełni wykorzystać możliwości nowych procesorów Apple Silicon, zarówno CPU, jak i GPU. Dzięki temu z Prizmo korzystać mogą właściciele starszych i tych najnowszych komputerów Apple.

Różnice między Prizmo a FineReader

Kończąc powoli dzisiejszy wpis, pokuszę się o porównanie obu wymienionych powyżej aplikacji. Zaznaczę tylko w tym miejscu, że porównania dokonuję z perspektywy osoby korzystającej z programu odczytu ekranu, rozpoznającej głównie pliki pobierane z internetu, regularnie skanującej dokumenty, oraz od czasu do czasu porywającej się na zeskanowanie książki, której nie uda mi się znaleźć w formie ebooka.

Tak więc w moim subiektywnym odczuciu:

  • FineReader jest odczuwalnie wolniejszy w działaniu niż Prizmo.
  • W Prizmo łatwiej i szybciej można dostać się do wyników rozpoznanego tekstu, które do tego można jeszcze bardzo wygodnie poprawić przy pomocy VoiceOver.
  • FineReader jest bardziej rozbudowany, posiada więcej opcji, np. eksport wyników do plików w formatach Microsoft, ale przez to jest on również bardziej skomplikowany w obsłudze.
  • FineReader radzi sobie lepiej z dokładnością rozpoznawania polskich treści. Różnica nie jest duża, ale zauważalna.
  • Prizmo w podstawowej wersji nie obsługuje m.in. Automatora, zaawansowanych tłumaczeń, i jeszcze kilku innych opcji, za które musimy ekstra dopłacić, dokupując w aplikacji dodatkowy pakiet Prizmo Pro Pack. Na dzień dzisiejszy to koszt 127,99 PLN.
  • Ostatnią różnicę stanowi cena. Aktualnie Prizmo w wersji podstawowej, kosztuje 259 PLN. FineReader jest dwukrotnie droższy, co dla wielu osób może być czynnikiem decydującym.

Podsumowanie

Osobiście Prizmo bardzo przypadł mi do gustu. Jest to program, który w moim odczuciu sprawdzi się doskonale u większości niewidomych i słabo widzących użytkowników, którzy jedynie od czasu do czasu potrzebują rozpoznać tekst przygotowany w formie graficznej. Prosty interfejs i szybkie działanie sprawiają, że z Prizmo korzysta się z prawdziwą przyjemnością.

Osobiście bardzo cieszy mnie również fakt, że mam wybór, i nie jestem skazany na korzystanie tylko i wyłącznie z jednego programu. Oczywiście aplikacji oferujących OCR znajdziemy w Mac App Store znacznie więcej, ale działanie przynajmniej tych które sam sprawdzałem, jest dalekie od oczekiwań. Przynajmniej jeśli chodzi o język polski.

Uwaga KONKURS!

🎄 Ho, ho, ho, czy jak to tam szło… 🎅😉
Święta Bożego Narodzenia to oprócz przeżyć duchowych, także czas otrzymywania i obdarowywania prezentami. 🎁 Firma Creaceed – twórca Prizmo OCR, również postanowiła przygotować prezent dla czytelników Mojej Szuflady. Prezentem tym jest oczywiście, działająca w środowisku macOS, podstawowa wersja Prizmo 4 Pro Scanning + OCR. Aby ją otrzymać, wystarczy poniżej, w komentarzu, w kilku słowach napisać, dlaczego chcielibyście otrzymać Prizmo w prezencie gwiazdkowym.

Jeśli więc posiadasz komputer Apple, i chcesz spróbować szczęścia, czekam na Twój komentarz do północy 30 grudnia 2020 r. Potem tak jak w innych konkursach organizowanych w Mojej Szufladzie, ponumeruję uczestników i poproszę Siri aby wskazała zwycięzcę. Całość oczywiście zarejestruję i opublikuję w pierwszy dzień Nowego Roku.

❄️⛄️ Wesołych Świąt! ☃️💫

13 komentarzy na temat “Prizmo OCR – Aplikacja do skanowania i rozpoznawania tekstu w systemie macOS – UWAGA! Konkurs!

  1. Chciałbym otrzymać Prizmo w prezencie gwiazdkowym, ponieważ jest to bardzo przydatny program na system macOS.

  2. Witam.
    Chciałbym wygrać dostęp do Prizmo, ponieważ uwielbiam nowości technologiczne, a jest to dla mnie nowość 😉
    Im więcej tego typu programów znam, tym więcej mogę ich polecać wybranym grupom użytkowników na szkoleniach, dzięki czemu wygrywając jedną licencję dla siebie skorzysta więcej osób niż tylko ja z wiedzy, którą uda mi się posiąść na temat tej aplikacji. 😉

    Wesołych 🙂

  3. Dlaczego chciałbym otrzymać Prizmo? O ile FineReader 15 dla Windows działa niezwykle dokładnie, to FR z Maca (może już nie najnowsza wersja) raz i drugi mnie zawiódł. Do tego średni interfejs. Tu – słyszę – jest lepiej i kto wie, czy do szybkiego rozpoznawania tekstu, właśnie nie lepszy będzie Prizmo.

  4. chciał bym dostać, bo czasem lubię sobie testować takie technologiczne nowinki☺️. pozdrawiam.

  5. Chciałabym dostać Prizmo, gdyż ponieważ uwielbiam dostawać i dawać prezenty 3).
    Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.
    Pozdrawiam

  6. Chciałabym otrzymać ten przydatny program, ponieważ bardzo przydałby mi się on do mojej codziennej pracy 🙂

  7. Bardzo obiecująca alternatywa do FineReadera, póki co, etykietki z prezentów czyta żona, hmm, oczywiście ufam, że sumiennie, ale jakby tak samodzielnie rozpoznać tekst…, zawsze to większa szansa, że ten wielki prezent to był dla mnie hi hi. Może Siri przekonam do siebie. Z uśmiechem wszystkiego dobrego na Nowy Rok, żeby był normalny, a rie tak pseudo ciekawy jak mijający

  8. Super aplikacja dla taty, może uda się zrobić niespodziankę, pozdrawiam i miłego wejścia w Nowy Rok

  9. Ja jestem bardzo ciekaw jak ten program działa rozpoznając tekst w j. niemieckim – czy wyniki są porównywalne z FR i jak duże są różnice. Chciałbym móc dostać licencję, aby móc po pierwsze mieć przyjemność przetestować program w codziennej pracy z tekstami na uczelni, po drugie móc polecić alternatywę dla FR pracownikom adaptującym teksty niewidomym studentom takim jak ja a po trzecie tak jak Adrian, chciałbym móc polecić kolejny program do OCR uczestnikom prowadzonych przez siebie szkoleń z obsługi macOS.:)
    Ufam że mimo że północ już wybiła, 27 min temu, to że nie zostanę wykluczony z konkursu i że zostanę objęty losowaniem.
    Pozdrawiam serdecznie.:)

  10. To ja też! Mam już FR na Mac, ale to jednak jest straszna kobyła, a poprawiania tekstu nie udało mi się uzyskać. A szybki i wygodny OCR przydałby mi się w pracy. Tym bardziej, że zaczynam pracę w zupełnie nowym miejscu, gdzie dostępność jest nowością:)

  11. Ciii ciii gwiazdka juz znowu świeci może Mikołaj pozwoli mi przeczytać dla kogo ta paczka…ooo bo to każdy przecież wie czym jest Prizmo własnie dla mnie,kogo męczy to czytanie od Mikołaja Prizmo dostanie

Możliwość komentowania jest wyłączona