Prosta aplikacja do treningów interwałowych na system iOS

Osoby uprawiające różne sporty w rodzaju biegania czy jazdy na rowerze, doskonale wiedzą jak istotne są treningi interwałowe. Osobiście dłuższy czas szukałem jakiejś fajnej aplikacji, która spełniałaby kilka moich podstawowych warunków. Przede wszystkim miała być dostępna, prosta, umożliwiać tworzenie własnych cykli interwałowych i byłoby już całkiem super, gdyby do sterowania interfejsem wykorzystywała AppleWatch.

Większość aplikacji jakie zdążyłem przejrzeć posiadała jedynie albo predefiniowane interwały, albo ich tworzenie było niezwykle skomplikowane. Część programów była zwyczajnie niedostępna, ustawiając lub prezentując interwały w sposób graficzny. Po wielu falstartach natknąłem się wreszcie na program Intervals Watch – Timer for Interval Workouts, Circuit Training, HIIT, Productivity and many more. Z tym „many more” to bym nie przesadzał. Ale przyznam się Wam, że mnie przede wszystkim skusił ten Watch w nazwie. Okazało się później, że nieco przedwcześnie narobiłem sobie smaka, ale po kolei.

Wygląd programu

Aplikacja Intervals Watch jest bardzo prostym i intuicyjnym narzędziem. Pomimo tego, że interfejs posiada w języku angielskim, korzystając z niniejszego wpisu każdy będzie w stanie ją obsłużyć.

Po uruchomieniu programu od razu znajdujemy się w sekcji Your Workouts (Twoje treningi). Na starcie mamy do dyspozycji dwa predefiniowane cykle interwałów. Jeden dedykowany zwolennikom ćwiczeń w cyklach siedmiominutowych, drugi miłośnikom systemu Pomodoro. Jeśli żaden z nich nam nie odpowiada, tak jak miało to miejsce w moim przypadku, korzystamy z przycisku Add (Dodaj) i dodajemy nowy cykl interwałów.

Tworzenie cyklu interwałów

  1. W pierwszym kroku podajemy Title, czyli nazwę naszego cyklu. Dla przykładu posłużmy się interwałami dla rowerka stacjonarnego i nazwijmy sobie cały cykl „Rowerek”.
  2. Po wpisaniu nazwy tapiemy przycisk Add Exercise (Dodaj ćwiczenie) i analogicznie wypełniamy pole Title. Pierwsze ćwiczenie będzie pierwszym interwałem naszego cyklu. A ponieważ jest pierwsze i rozpoczyna nasz trening niechaj nosi nazwę „Jedna Minuta”.
  3. W dalszych częściach tego ekranu możemy ustawić sobie kilka prostych parametrów. Dla naszego ćwiczenia ustawiamy więc Action Time (Czas akcji) na jedną minutę oraz Break Time (Czas przerwy) na zero minut i sekund. Możemy też ustawić Sets, czyli ilość powtórek. To akurat robi się dość dziwnie, bo poprzez wybór procentów na suwaku.
  4. Ponieważ jeden cykl interwałów w trakcie treningu na rowerze stacjonarnym powinien się przykładowo składać z naprzemiennych, trzech wolnych i szybkich odcinków czasu oraz jednego dłuższego na zakończenie cyklu, możemy sobie Sets ustawić na wartość 6, tj. ok. 25%.
  5. Po ustawieniu wszystkiego tapiemy Wstecz i ponownie w przycisk Add Exercise. Tym razem w Title wpisujemy np. „Przerwa”, a Action Time ustawiamy na dwie minuty. Ponownie tapiemy w przycisk Wstecz i generalnie mamy stworzony jeden cykl interwałowy.

Jeśli chcemy aby nasz trening składał się z więcej niż jednego cyklu, po kolei wchodzimy w utworzone przez nas wcześniej ćwiczenia i tapiemy przycisk Duplicate. W ten sposób możemy skopiować każde ćwiczenie tworząc dowolną ilość cykli interwałowych. Jeśli planujemy, że nasz trening na rowerze stacjonarnym będzie trwał ok. pół godziny, to tworzymy cztery cykle po osiem minut.

Jak to działa?

Gdy już mamy jakieś własne zestawy ćwiczeń, wystarczy po uruchomieniu aplikacji wybrać ten który nas interesuje i po jego otwarciu tapnąć np. w timer wyświetlający na ekranie upływający czas. W ten sposób uruchomiony zostanie sam timer i rozpoczęty zostanie cały zestaw ćwiczeń. Identycznie możemy wstrzymać odliczanie, gdy musimy na chwilę przerwać ćwiczenie. Obie czynności anonsowane są charakterystycznymi dźwiękami.
Przed każdą zmianą ćwiczenia, nasze urządzenie piśnie trzy razy, a następnie syntezą mowy wypowie nazwę kolejnego. Ta ostatnia funkcja sprawia, że zamiast korzystania z powtórzeń (Sets) wolę na każdy kolejny cykl tworzyć osobne ćwiczenie. Wtedy gdy np. zagadam się z kimś w trakcie treningu, syntezator mowy sam informuje mnie w jakiej fazie cyklu jestem i na jaką aktywność właśnie przyszła pora.

Wrażenia i uwagi

W ustawieniach aplikacji znajdziemy praktycznie tylko dwa elementy. Włączenie syntezy mowy oraz włączenie blokady wygaszacza ekranu.

Program Intervals Watch posiada również wsparcie dla AppleWatch. Niestety, przynajmniej puki co działa to bardzo słabo. Na zegarku możemy uruchomić dowolny z ustawionych przez nas zestawów interwałów, ale gdy zablokuje nam się ekran AppleWatch, to informacje o kolejnych ćwiczeniach będziemy otrzymywać jedynie w formie klasycznych powiadomień, którym towarzyszy wibracja. Wspomniana słabość polega na tym, że na zegarku program uruchomi się raz, a potem trzy razy z rzędu już nie. Wierzcie mi, jest to okrutnie irytujące.

Tak więc do plusów opisywanej aplikacji spokojnie możemy zaliczyć jej prostotę, dostępność, funkcjonalność oraz co również ma znaczenie, że jest to darmowy program. Minusy jak dla mnie stanowić mogą słaba stabilność na AppleWatch oraz dla niektórych na pewno interfejs w języku angielskim.

Funkcją programu, która najbardziej mi się podoba, jest możliwość tworzenia w zależności od uprawianego sportu, trybu treningowego itd., dowolnych cykli interwałowych. Co ciekawe, a kogoś z Was może to również zainteresować, część użytkowników wykorzystuje ten program do pracy, która wymaga pewnej systematyczności, skrupulatnego pilnowania przerw itd. itp.

Osobiście polecam i jak zwykle chętnych zachęcam do testów. Program można sobie zainstalować korzystając z poniższego odnośnika.
Pobierz Intervals Watch z AppStore