Jedną z mniej znanych opcji systemowego programu odczytu ekranu w środowisku macOS są jego Przenośne preferencje. I choć korzystamy z nich bardzo rzadko, to warto wiedzieć że w ogóle one istnieją, a także jak działają, ponieważ mogą nam oszczędzić sporo czasu, stresu i frustracji.
Jak wskazuje sama nazwa, Przenośne Preferencje umożliwiają nam umieszczenie na pendrive albo innym wskazanym dysku, wszystkich, lub tylko wybranych ustawień naszego programu odczytu ekranu VoiceOver.
Kiedy może nam się przydać taka opcja? Na pewno w co najmniej kilku sytuacjach. Na przykład mnie się przydała:
- Gdy namieszałem w ustawieniach VoiceOver i zamiast przywracać program odczytu do ustawień domyślnych, od razu mogłem przywrócić go do moich preferowanych ustawień.
- Gdy przesiadałem się na nowy komputer z czystym systemem, nie przywracanym z kopi zapasowej, jednym kliknięciem konfigurowałem VoiceOver do moich preferowanych ustawień.
- Gdy przez chwilę musiałem skorzystać z czyjegoś Macbooka, z pendrive mogłem uruchomić VoiceOver z moimi ulubionymi preferencjami.
Oczywiście zastosowań tej opcji jest znacznie więcej. Możemy komuś w załączniku przesłać nasze własne preferencje VoiceOver, albo specjalnie przygotować dla kogoś, kto jeszcze jest mniej doświadczonym użytkownikiem takie preferencje, które będą uwzględniały jego potrzeby i oczekiwania. W ten sam sposób można szybko skonfigurować i przygotować do pracy większą ilość komputerów, co przydaje się w trakcie szkoleń lub innych zajęć edukacyjnych.
Eksportowanie Preferencji
Zacznijmy jednak od tego, że wyeksportujemy preferencje naszego programu odczytu ekranu. W tym celu:
- Uruchamiamy Narzędzie VoiceOver, np. skrótem VO+F8.
- Z menu Plik wybieramy pozycję Eksportuj Preferencje, lub naciskamy skrót Command+Shift+e.
- W kreatorze wskazujemy miejsce w którym zostaną zapisane nasze preferencje, dysk komputera lub pendrive.
- W tym samym kreatorze, z rozwijanej listy wybieramy, czy wyeksportowane mają zostać wszystkie ustawienia, czy tylko jakieś konkretne, np. dotyczące Klawiszy Braille’a, podstawowych ustawień, Ważnych Miejsc, poszczególne czynności itp. itd.
- Na koniec klikamy w przycisk Zachowaj, aby zarchiwizować nasze ustawienia we wskazanej lokalizacji.
Importowanie Preferencji
Od tej pory, gdyby stało się coś niedobrego z ustawieniami VoiceOver, gdybyśmy przestawili coś i nie wiedzieli co, za to program odczytu zaczął by się zachowywać w niechciany przez nas sposób, to z utworzonego archiwum możemy przywrócić nasze wcześniejsze ustawienia VoiceOver. W ten sam sposób możemy zaimportować sobie np. przesłaną przez innego użytkownika ciekawą czynność, np. Wyłączenie Odczytu Błędów w Aplikacji Mail. W tym celu:
- Uruchamiamy Narzędzie VoiceOver, np. skrótem VO+F8.
- Z menu Plik wybieramy pozycję Importuj Preferencje, lub naciskamy skrót Command+Shift+i.
- W kreatorze wskazujemy plik z archiwum naszych Preferencji.
- W tym momencie VoiceOver wyświetli nam ostrzeżenie:
Czy na pewno chcesz zaimportować Preferencje?
Importowane preferencje zastąpią preferencje bieżące. Importu preferencji nie można cofnąć. - Nasz wybór potwierdzamy naciśnięciem przycisku OK.
Preferencje Przenośne
Aby korzystać z Przenośnych Preferencji, musimy utworzyć specjalnego pendrive, oraz w samym VoiceOver włączyć opcję Przenośne Preferencje. W tym celu:
- Podłączamy pendrive do komputera.
UWAGA! Nie musi to być jakiś specjalny, osobny pendrive, przeznaczony tylko i wyłącznie na ustawienia VoiceOver. - Uruchamiamy Narzędzie VoiceOver, np. skrótem VO+F8.
- W zakładce Ogólne przechodzimy klawiszem tabulatora do sekcji Preferencje Przenośne i klikamy w przycisk Konfiguruj.
- Kreator poprosi nas o wskazanie zewnętrznego dysku do umieszczenia na nim Preferencji Przenośnych.
- Nasz wybór potwierdzamy naciśnięciem przycisku OK.
W tym momencie przycisk Konfiguruj zmieni się w Zatrzymaj, opcja Preferencje Przenośne oznaczona zostanie jako Włączona, a obok pojawi się dodatkowa informacja – Utrzymuję aktualne preferencje VoiceOver na dysku „Nazwa Pendrive. Ten ostatni komunikat oznacza, że wszelkie zmiany ustawień naszego programu odczytu ekranu będą również zapisywane na wskazanym pendrive w katalogu VoiceOver.
Jak to działa w praktyce?
W praktyce wystarczy takiego pendrive z Przenośnymi Preferencjami podłączyć do innego komputera z systemem macOS, aby na jego ekranie pojawiło się pytanie:
VoiceOver Preferencje przenośne
Preferencje przenośne dla Nazwa Użytkownika dostępne są na „Nazwa Pendrive”. Czy chcesz ich użyć?
Do wyboru otrzymamy trzy opcje, Tak, Nie, oraz Zawsze używaj.
Jeśli wybierzemy pierwszą opcję, to z Preferencji Przenośnych korzystać będziemy tylko do momentu wyjęcie pendrive z portu USB. Jeśli zaś zdecydujemy się na tę ostatnią, to ustawienia VoiceOver komputera, do którego podłączyliśmy pamięć przenośną, zastąpione zostaną preferencjami z pendrive.
Tak jak wspomniałem na początku, ja zawsze mam jednego pendrive, na którym znajdują się moje podstawowe preferencje VoiceOver. Dzięki temu nie raz i nie dwa nie musiałem od podstaw konfigurować programu odczytu ekranu w systemie macOS. Ze swej strony bardzo polecam to rozwiązanie.