Przypisywanie gestów do skrótów na iPhone i iPad

Kiedyś w Mojej Szufladzie opisywałem sposób przypisywania gestów czytnika ekranu do skrótów dostępnych w aplikacji Skróty. Jednak od tamtej pory nieco zmieniły się ustawienia VoiceOver, więc postanowiłem odświeżyć tę informację i dziś podpowiadam, jak aktualnie możemy tego dokonać.

Widok okna ustawień na iPhone. Widoczny jest ekran z nagłówkiem Wszystkie Polecenia, pod którym wyświetla się szereg dostępnych kategorii.

Ale po co nam gesty do skrótów?

Generalnie po to, abyśmy jednym gestem mogli szybko wywołać interesującą nas akcję. W tym wypadku akurat skrót, który zrobić może praktycznie wszystko. Podać naszą bieżącą lokalizację, nawiązać połączenie z zaprogramowanym kontaktem, uruchomić odtwarzanie ulubionej stacji radiowej i co jeszcze tylko przyjdzie nam do głowy.

Przypisywanie gestu do skrótu

Aby przypisać gest do skrótu należy:

  1. Otworzyć Ustawienia VoiceOver i stuknąć w przycisk Polecenia.
  2. Aktywować przycisk Wszystkie Polecenia.
  3. Przejść do końca listy opcji i stuknąć w przycisk Skróty.
  4. Z listy posiadanych skrótów wybrać ten, do którego chcemy przypisać gest.
  5. Pod nagłówkiem Gesty (Dotyk) stuknąć w przycisk Dodaj Gest.
  6. Z listy gestów wybrać taki, który chcielibyśmy przypisać do wskazanego wcześniej skrótu.

I jeśli wszystko wykonaliśmy prawidłowo, to pod nagłówkiem Gesty (Dotyk) powinien wyświetlać się wybrany przez nas gest. Jeśli tak jest, to możemy już opuścić ustawienia i zacząć korzystać ze wskazanego skrótu za pomocą gestu.

Podsumowanie

Sam korzystam z kilku dodatkowych gestów do wywoływania niestandardowych funkcji w moim telefonie i tablecie. Ciekaw jestem czy Wy również korzystacie z takich dodatkowych gestów? A jeśli nie, to w najbliższym czasie postaram się podrzucić Wam kilka dobrych powodów do zmiany zdania. 😉

21 komentarzy na temat “Przypisywanie gestów do skrótów na iPhone i iPad

  1. Hej. Ja korzystam na pewno z jednego skrótu: szybkiego włączania i wyłączania Bluetooth.
    Ale mam pytanie, trochę nie związane z tematem, natomiast nie chciałabym robić wątku na Dostępnym Apple, a z kolei pod dedykowanym wpisem, pod którym mogłabym zapytać, nie można dodać komentarza.
    Jak na iPadzie szybko przejść na pasek statusu? Nie pytałabym o to, gdyby nie fakt, że stuknięcie raz w ekran czterema palcami niestety, na żadnym z iPadów, które w domu mieliśmy, nie działało. Na jedynym, który nam w tej chwili został, również to nie działa. Ani u mnie to nigdy nie działało, ani u narzeczonego, przez co sprawdzenie szybko baterii wręcz graniczy z cudem.
    Chyba, że my w jakimś złym miejscu ekranu stukamy tymi palcami.

  2. Dzięki za kolejny wpis. Ja mam skrót do tworzenia sms, włączenia dyktafonu, informacji GPS gdzie jestem. Przy okazji pytanie, wyszukując interesujące mnie tematy w twojej szufladzie nie można komentować, zadawać pytań do starszych wpisów, w jaki sposób mogę się odnieść do starszych wpisów

  3. Julio, dziękuję za info o skrócie.
    A odnośnie gestu dotknięcia czterema palcami, to możesz go wykonać w dowolnym miejscu ekranu. Sprawdziłem przed chwilą na iPad Mini 6 generacji.
    Jedyne co przychodzi mi do głowy, to że pod ten gest przypisałaś niechcący coś innego. Aktualnie nie jestem w domu, więc nie sprawdzę na dużym iPadzie. Może tam to nie działa? Ale na Mini bez problemu.

  4. Tak, bardzo przepraszam, ale to celowa blokada. Gdy możliwość komentowania zostawiam na dłóżej niż 2 tygodnie, to różne boty zaczynają tam wypisywać głupoty.
    Jeśli coś cię interesuje, pytaj proszę pod bieżącym postem. Postaram się odpowiedzieć.

  5. No właśnie nic do tego gestu nie mam przypisane.
    Na Mini nie wiem, bo nie mam możliwości sprawdzić, bo mój Mini jest w dobrych rękach, ale na dużym iPadzie jest z tym problem.

  6. Dzięki Piotr za odpowiedź. Jakby co będę pisał w nowych wpisach. Teraz już wiem skąd blokada komentarzy

  7. Jedno uderzenie czterema palcami skacze do pierwszego lub ostatniego elementu albo czyta położenie bieżącego, w zależności od tego, czy uderzenie było na górze, dole, czy pośrodku ekranu. Jest to akcja nieprzypisana z powodu jakiegoś błędu. To po pierwsze.
    Po drugie gesty do zdarzeń w VO pod iOS można przypisywać na dwa sposoby. Można wybrać, co ma się stać, a następnie dobrać do tego gest lub odwrotnie, najpierw wybrać gest, a później dobrać zdarzenie. Jeśli w poleceniach wejdziemy do: „Wszystkie polecenia”, to najpierw wybieramy akcję, a później gest. Jeśli w poleceniach wejdziemy do: „Gesty (dotyk)”, to najpierw wybieramy gest, a później akcję.
    Być może jest tak, że któryś ze sposobów przypisania paska statusu nie nadpisuje tego niewidocznego w gestach skakania do pierwszego lub ostatniego elementu.
    Spróbowałbym usunąć przypisanie gestu czterech palców do paska statusu, zrestartować urządzenie, przypisać to ponownie pierwszym sposobem i przetestować. Jeśli to nic nie da, to zrobiłbym to samo usuwanie i przypisywanie, tym razem drugim sposobem.
    Więcej pomysłów nie mam. Sam nie testuję, aby sobie czegoś niepopsuć, ale to są moje pomysły do sprawdzenia. Podstawowym błędem oprogramowania jest, że gest przenoszenia do pierwszego lub ostatniego elementu nie jest widoczny w UI.

  8. Michale masz rację z tym drugim sposobem, ale nie do końca. Właśńie na tym polega różnica w nowszych systemach, że tym drugim sposobem nie można, tak jak kiedyś, dodawać skrótów. Gesty do skrótów przypisywać można tylko tym pierwszym, opisanym we wpisie sposobem.

  9. Julio, sprawdziłem na posiadamym przeze mnie dużym iPadzie. Tu ten gest nie działa, ale powodem pewnie jest starsza wersja systemu o numerze 12. Gdy zaglądam w ustawienia, to tu nawet nie ma czegoś takiego jak gesty. Za to gest stuknięcia czterema palcami w dowolnym miejscu ekranu przenosi fokus VoiceOver na docka a nie pasek statusu.
    Dlatego sugeruję abyś spróbowała skorzystać z podpowiedzi Michała.

  10. Zrobiłam tak i teraz wszystko działa. W ogóle w gestach, ten konkretny gest, czyli stuknięcie raz czterema palcami, był wolny, więc z przyjemnością wykorzystałam go do potrzebnej mi opcji.
    Dziękuję za pomoc.

  11. Piotrze, sprawdziłem, u mnie działają obydwie metody przypisywania – zarówno we wszystkich, jak i tylko gestach dotykowych. Inna sprawa, że wyszło kilka kolejnych bugów w UI. Nawet nie próbuję opisywać ze względu na złożoność interfejsu, nie mówiąc o braku czasu. Nie mniej, docelowo u mnie wszystkie sposoby działają i udaje się przypisywanie oraz usuwanie przypisania. Natomiast domyślne fabrycznie zdarzenie pod stuknięciem czterema palcami zdaje się niemieć po prostu etykiety w interfejsie lub jak kto woli, nazwa jest pustym napisem. Efekt jest taki, że na liście gestów, brak akcji pod stuknięciem czterema palcami wygląda dokładnie tak samo, jak domyślna akcja pod stuknięciem czterema palcami, która mogłaby mieć etykietę w rodzaju: „przesuwa do pierwszego lub ostatniego elementu albo opisuje położenie bieżącego elementu w zależności od miejsca na ekranie, w którym gest został wykonany”. Trochę zawiły ten opis i niewykluczone, że może to być jedna z przyczyn, że tego opisu nie ma wcale. Jednak zauważenie tego faktu, że brakuje etykiety, może mieć znaczenie dla rozumienia dlaczego jakieś przypisanie zadziałało lub nie.
    Testowane na: iPhone SE 2 iOS 17.6.1, jeśli chodziło o iOS 18, to przepraszam.

  12. Michale, możesz tę drugą metodą przypisać gest do skrótu? U mnie to niemożliwe. Po prostu skróty nie pojawiają się na liście po wybraniu dowolnego gestu.

  13. Istotnie skrótów chyba nie ma na tej liście, ale była mowa o pasku statusu, więc wyszedłem bezmyślnie z założenia, że chodzi o dowolną przykładową akcję. Przepraszam za zamieszanie, ale po prostu pamiętałem z doświadczenia, że był problem z tymi czterema palcami i na tej kwestii skupiłem uwagę, a nie na skrótach. A o problemie gestu czterech palców pamiętałem ze względu na to, aby nie utracić tej akcji przemieszczania do pierwszego lub ostatniego elementu. Wymagało to pamiętania, żeby nigdy tych czterech palców nie nadpisać. Gdyby nie to, to nie zabierałbym głosu w dyskusji, robiąc zamieszanie. No więc OK, sprawdzenie na szybko potwierdza, że w gestach dotykowych akcji wywołania skrótu nie znajduję. Nawet nie wiem, czy jest tam akcja sprowadzenia do paska statusu, bo sam tego nie używam. Podszedłem do tematu, jak do problemu z przypisaniem bliżej niesprecyzowanej akcji do gestu uderzenia czterema palcami. Przepraszam za zamieszanie. Miało być krótko, a spowodowałem tasiemiec wyjaśnień, jak zwykle.

  14. Nie, to ciekawe. Ja zawsze chętnie dowiaduję się nowych rzeczy, więc mnie to zaciekawiło. 🙂

  15. Gdy usuniesz wszelkie akcje z gestu jednokrotnego uderzenia czterema palcami to:
    Jeśli czterema palcami uderzysz górną część ekranu, to przechodzi do pierwszego elementu.
    Jeśli czterema palcami uderzysz dolną część ekranu, to przechodzi do ostatniego elementu.
    Żeby powyższe mieć, trzeba tego nie nadpisać i pozostawić gest pojedynczego uderzenia czterema palcami niby to nieprzypisany.
    Jest to dla mnie fajne. Pomoc VO dla gestów wykrywa to przypisanie i anonsuje w zależności od części ekranu. Niestety w ustawieniach VO już brakuje etykiety.
    Dla przykładu, jeśli jesteśmy w ustawieniach, gdzie mam listę aplikacji tylko nieco krótszą niż milion elementów, to gdy uderzam czterema palcami w górną część ekranu, to skacze mi do nagłówka „Ustawienia”, a gdy uderzam czterema palcami w dolną część ekranu, to przesuwa mnie do aplikacji „Żabka”.
    Nie zawsze to działa i nie zawsze fajnie, szczególnie, gdy dane na kolejnych ekranach muszą się załadować, ale ogólnie używam tak często, że pilnuję się, aby tego nie nadpisać.
    PS. Myślałem, że jest dodatkowo trzecia możliwość, jeśli uderzysz czterema palcami środkową część ekranu, to czyta dodatkowy opis elementu pod punktem uwagi, ale to był mój błąd i to nie istnieje.

  16. A widzisz. U mnie to wygląda inaczej.
    Aby skoczyć na górę okna mam gest przeciągnięcia czterema palcami w górę. Analogicznie, aby skoczyć na koniec okna – przeciągnięcie czterema palcami w dół.
    A gest stuknięcia dwoma palcami w dowolnym miejscu na ekranie przenosi mnie na Pasek Statusu. I nie ważne czy na iPhone czy na iPadzie. 🙂

  17. OK, po to to jest, aby każdy mógł skonfigurować pod siebie. W ciemno obstawiam, że masz to wszystko dużo bardziej uporządkowane niż ja. 🙂 Pasek statusu po prostu dotykam, a jeśli chodzi o pierwszy lub ostatni, to za moją wersją i poniekąd odkryciem tej ukrytej możliwości, przemawia fakt, że oszczędzam jeden gest, bo pod jednym gestem mam dwie rzeczy w zależności od części ekranu, na której tapię. Oczywiście wcale tej oszczędności nie uważam za niezbędną, ale kiedyś odkryłem, fajnie działa, a reszta to przyzwyczajenie i tak zostało. Jeśli na iPad jest problem z paskiem statusu metodą eksploracji, to trudno się mnie odnieść do tego, bo na moim starym iPad problem nie istniał, a mało jest prawdopodobne, że do iPad wrócę.
    PS. Szkoda, że tak trudno dzielić się listami wartości różnych ustawień, szczególnie VO, w iOS. Jedyny pomysł, który mam, to nagranie odczytywania listy wszystkich, np.: gestów i akcji przypisanych, a następnie rozpoznanie tego, jako speech to text.
    Osobiście mam bardzo powściągliwe zmiany w stosunku do domyślnych ustawień, ale jednym z głównych czynników zniechęcających do szerszego eksperymentowania, jest brak jakiegoś, najlepiej prostego, eksportu i importu ustawień, choćby dostępności lub choćby VO. W Windows zwykle się dało, a zawsze był przynajmniej backup przez metodę kopiuj wklej folder konfiguracyjny czytnika ekranu.
    PS2. OK, wchodzi gdybanie w stylu: „szkoda, że”, chyba zasadniczy temat wyczerpany. Dzięki.

Możliwość komentowania jest wyłączona