QTranslate – Alternatywa dla Instant Translate

Instant Translate to świetna wtyczka dla NVDA umożliwiająca automatyczne tłumaczenie zaznaczonego tekstu na wiele języków dostępnych w usłudze Google Translate. Niestety, jakiś czas temu przestała ona działać. Na szczęście godnie może zastąpić ją program QTranslate.

QTranslate to działający w środowisku Windows, bezpłatny i prosty w obsłudze program posiadający ogromne możliwości. W niniejszym wpisie skupię się tylko na jego jednej, podstawowej funkcji.

Instalacja i konfiguracja

Sama instalacja jest bardzo prosta i składa się bodajże z trzech kroków. Na jej końcu, jeśli niczego nie przestawimy, program automatycznie uruchamia się po raz pierwszy.
Powinniśmy wtedy, idąc tabulatorem na pierwszej liście rozwijanej pozostawić wybraną opcję Autodetect. a na drugiej strzałkami góra/dół ustawić Polish. Po tych skomplikowanych ustawieniach zamykamy program.

Jak z tego korzystać?

Użytkowanie QTranslate jest banalnie proste. Wystarczy zaznaczyć wybrany tekst, a następnie dwukrotnie nacisnąć klawisz CTRL.
Po tej operacji otwarty zostanie program QTranslate. Fokus naszego programu odczytu ekranu będzie się znajdował w okienku zawierającym zaznaczony przez nas tekst. Wystarczy raz nacisnąć klawisz tabulatora aby przenieść się do okienka z przetłumaczonym tekstem.
W tym miejscu możemy np. skopiować przetłumaczony tekst, lub po zapoznaniu się z nim, klawiszem ESC zamknąć program QTranslate. Proste, prawda?

Skąd go pobrać?

Jeśli chcecie pobawić się QTranslate to odnośnik do programu znajdziecie poniżej. Aplikacja jest bezpłatna, posiada w większości spolszczony interfejs i co najważniejsze – działa!

Pobierz QTranslate

Po wejściu na powyższą stronę wystarczy kliknąć Download QTranslate aby wersja instalacyjna została ściągnięta na Wasz komputer.