QuickTime – Szybkie i proste przycinanie plików audio – Twój pierwszy kęs

Wiele osób potrzebuje wygodnej aplikacji do przycinania nagrań audio. W tym celu sięgają po najróżniejsze programy, które bardzo często są wielkimi i niewygodnymi w obsłudze kombajnami. Na szczęście w systemie macOS możemy znaleźć prostą odpowiedź na nasze potrzeby. Tym razem na specjalne życzenie Michała, poniżej opisuję jak za pomocą systemowej aplikacji QuickTime przyciąć plik audio.

Przycinanie nagrań za pomocą QuickTime

  1. Uruchamiamy aplikację QuickTime, lub jeśli stanowi ona domyślny program, od razu otwieramy w niej plik audio, np. w formacie MP3.
  2. Po otwarciu pliku, od razu możemy nacisnąć klawisze Command+t aby wywołać opcję przycinania. Po naciśnięciu tego skrótu, VoiceOver zaanonsuje nam zmianę widoku okna programu mówiąc „Przytnij”.
  3. Teraz musimy ustalić znacznik początkowy, od którego będziemy chcieli aby rozpoczynał się przycięty plik. W tym celu musimy procentowo określić „czas rozpoczęcia zaznaczenia na linii czasowej”.

    Analogicznie, musimy również określić moment zakończenia naszego przycięcia, wskazać nowy koniec pliku audio. W tym celu, także procentowo, określamy „czas zakończenia zaznaczenia na linii czasowej”.
    Dokonujemy tego poruszając się w trybie szybkiej nawigacji. VoiceOver poinformuje nas gdy ustawimy jego fokus na odpowiedniej lini czasowej. Gdy to zrobimy, wchodzimy w interakcję z danym suwakiem aby wskazać interesującą nas wartość.

    Możemy tego dokonać na kilka sposobów. Pierwszy umożliwia nam zmianę położenia wskaźnika o całe 5%. Dokonujemy tego strzałką kursora lub na gładziku gestem przeciągnięcia jednym palcem w lewo lub prawo. Na gładziku możemy również na wirtualnym pokrętle ustawić pozycję Dostosuj, i wtedy zmieniać wartość procentową przeciągnięciem palca w górę lub dół. Jeśli jednak chcemy precyzyjnie ustawić interesującą nas wartość, i przesunąć suwak jedynie o 1%, to robimy to przytrzymując VO+Shift i naciskając klawisze kursora w lewo lub prawo.

    Cały czas do naszej dyspozycji pozostaje trzeci suwak, pokazujący „bieżący czas na linii czasowej”. Pozwala nam on określić, w jakim procencie nagrania aktualnie się znajdujemy. Samo odtwarzanie zmieniające wartość na lini bieżącego czasu, włączamy przyciskiem Graj/Pauza. Dzięki temu, korzystając z tych trzech suwaków, jednocześnie kontrolując odsłuch przycinanego nagrania, możemy precyzyjnie określić nowy początek i koniec naszego pliku audio.

  4. Gdy już procentowo określimy nowe granice na ścieżkach czasowych, po prostu klikamy w przycisk Przytnij, aby plik został skrócony według naszych wcześniejszych wskazań.
  5. Aby zapisać nasz nowy plik audio, z menu Plik wybieramy pozycję Eksportuj, a tam opcję „Tylko dźwięk”. W kreatorze wskazujemy docelowe miejsce i całość operacji kończymy naciśnięciem przycisku Zapisz..

Minusem tego rozwiązania, a przynajmniej ja tego nie potrafię zmienić, jest zapisywanie plików wyjściowych do formatu M4A. Mimo tego uważam, że QuickTime to świetne, bezpłatne, niewielkie i przede wszystkim w pełni dostępne narzędzie do podstawowej obróbki plików audio i video. Za jego pomocą możemy nie tylko przycinać, ale również łączyć czy konwertować do różnych formatów pliki video.

Jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne wpisy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.