Dla użytkowników systemu Mac OS X już kiedyś opisywałem aplikację KeyRemap, umożliwiającą przedefiniowywanie poszczególnych klawiszy. Dziś pora na opis bardzo podobnego narzędzia dla środowiska Windows. Zacznijmy jednak od początku, czyli po co to komu?
Ponieważ w ostatnim czasie moja wierna, służbowa Tosia zaczęła odmawiać dalszej współpracy, a na czymś jednak pracować trzeba, w moje ręce trafił zdalnie zamówiony, klasyczny notebook firmy Dell. I w tym momencie doszło do tak przez nas nielubianej, lecz nieuchronnej konfrontacji dotychczasowych przyzwyczajeń z nową, zupełnie odmienną klawiaturą. To w końcu oczywiste, że rzadko kiedy udaje się przesiadka z jednego komputera na drugi przy zachowaniu identycznego układu klawiatury. Dlatego godząc się z ostateczną decyzją i zmianą sprzętu brałem to pod uwagę. Niestety nie przewidziałem fantazji projektantów firmy Dell. Okazało się, że po prostu nie jestem w stanie efektywnie używać nowego notebooka bez klawisza Menu Kontekstowego i z klawiszami Home, End oraz Delete przeniesionymi gdzieś hen, na rubieże klawiatury. Osoby korzystające z programów odczytu ekranu, licznych skrótów klawiaturowych oraz tak jak ja dużo pracujące na tekście doskonale wiedzą, jak istotny jest ergonomiczny układ klawiszy. Pierwszy raz znalazłem się w sytuacji, że z powodu rozplanowania klawiatury byłem bliski zwrócenia nowego sprzętu do sklepu.
I właśnie wtedy przypomniałem sobie o moich doświadczeniach z Mac OS X. Postanowiłem poszukać jakiegoś prostego i przede wszystkim dostępnego programu do remappingu klawiszy, co umożliwiłoby mi zmianę domyślnego układu na taki, na którym można wydajnie pracować. Na szczęście po dość krótkich poszukiwaniach trafiłem na aplikację SharpKeys.
Jak to działa?
W aplikacji wskazujemy interesujący nas klawisz, np. znajdujący się w wygodnym miejscu, i przypisujemy mu inną niż domyślna funkcję. W ten sposób możemy przedefiniować prawie każdy klawisz naszej klawiatury.
SharpKeys to bardzo prosty, wygodny i intuicyjny program. Po jego instalacji i uruchomieniu do dyspozycji mamy raptem kilka funkcji. Możemy dodać nową definicję klawiszy, edytować bądź też usunąć już istniejące definicje.
Przykładowy remapping
- Po uruchomieniu aplikacji SharpKeys, tabulatorem przechodzimy na przycisk Add (Dodaj) i naciskamy Enter lub Spację.
- W tym momencie fokus domyślnie znajdzie się na liście zatytułowanej: Map this key from key.
Z listy wybieramy strzałkami góra/dół klawisz, do którego ma zostać przypisana nowa funkcja. Dla przykładu wybierzmy sobie jeden z klawiszy multimedialnych – Media: Stop. Wystarczy ustawić się na nim fokusem. - Teraz tabulatorem przechodzimy na listę zatytułowaną: To this key to key i podobnie jak przed chwilą, strzałkami góra/dół wybieramy funkcję jaka zostanie przypisana do wskazanego wcześniej klawisza. Dla naszego przykładu wybierzmy funkcję klawisza Menu Kontekstowego, czyli wg nomenklatury SharpKeys – Special: Application.
- Aby zakończyć proces tworzenia nowej definicji klawisza, tabulatorem przechodzimy na przycisk OK i naciskamy Spację lub Enter.
- W tym momencie fokus znajdzie się na liście stworzonych przez nas definicji klawiszy. Aby zapisać zmiany, tabulatorem przechodzimy na przycisk Write to Registry (Zapisz w rejestrze) i naciskamy Spację lub Enter.
- Na ekranie wyświetli się komunikat o poprawnym zapisaniu zmian w rejestrze oraz informacja, iż do prawidłowego działania nowych definicji klawiszy niezbędne jest ponowne uruchomienie komputera.
- Zamykamy SharpKeys przyciskiem Close i restartujemy system. Po jego uruchomieniu, naciśnięcie dotychczasowego multimedialnego klawisza Stop powinno otwierać Menu Kontekstowe.
Jeśli mamy wątpliwości do czego służy klawisz, który chcemy przemapować, przy tworzeniu nowej definicji możemy skorzystać z przycisku Type Key (Wprowadź klawisz). Po jego aktywowaniu otwarte zostanie okno, gdzie wyświetlać się będą nazwy naciskanych przez nas klawiszy. Dzięki temu dokładnie ustalimy, który klawisz chcemy przedefiniować.
Subiektywnie
Jedno wiem na pewno, gdyby nie ten lub jemu podobne programy, z całą pewnością musiałbym zwrócić nowego notebooka do sklepu. Dzięki SharpKeys dostępny układ klawiatury zmodyfikowałem sobie w taki sposób, że po niewielkim przyzwyczajeniu się i oswojeniu będę mógł efektywnie i co nie mniej istotne, wygodnie pracować na komputerze.
Program testowałem jedynie na Win7, ale z tego co czytałem, aplikacja nie powinna mieć problemów na platformach od XP aż do Windowsa 10. Pomimo tego, że interfejs jest wyłącznie w języku angielskim, to z uwagi na swoją prostotę i intuicyjność, nawet dla osób nie znających tego języka program nie będzie stanowił żadnego wyzwania.
Z tego co udało mi się zauważyć, w opisywanej aplikacji nie jest możliwe przemapowanie klawiszy Windows i FN oraz specjalnych przycisków należących do trackpada i trackpointa.
Jeśli macie podobny do mojego problem, lub po prostu chcielibyście do nieużywanych klawiszy przypisać jakieś nowe lub bardziej przydatne funkcje, aplikację SharpKeys możecie bezpłatnie pobrać z poniższego odnośnika. Owocnego remappowania!