Jedną z funkcji od dawien dawna wyczekiwanych przez użytkowników VoiceOver była możliwość rozdzielania sygnału audio wysyłanego z mobilnych urządzeń Apple do zewnętrznych odbiorników. I taka nowość została najpierw zapowiedziana, a później wprowadzona w systemie iOS w jego dziesiątej odsłonie. Sądząc jednak po tym, że tylko wczoraj rozmawiałem na ten temat z dwoma osobami, podejrzewam że nie wszyscy wiedzą jak to do końca działa. Zatem w kilku słowach postaram się to wyjaśnić.
Od wersji systemu iOS10, użytkownicy VoiceOver nareszcie otrzymali możliwość rozdzielania dźwięku wysyłanego z urządzeń mobilnych. W praktyce wygląda to tak, że np. wysyłając bezprzewodowo muzykę z iPada do zestawu głośników, użytkownik słysząc muzykę z głośników, cały czas może słyszeć syntezę mowy ze swojego tabletu. Ale oczywiście jest tu haczyk, na który z uzasadnionych powodów narzeka wiele osób.
Otóż rozdzielanie sygnału audio na głos VoiceOver i np. strumień audio z Apple Music działa tylko przy wykorzystaniu protokołu AirPlay. I to właśnie ten AirPlay stanowi wspomniany haczyk. Ponownie odwołując się do praktyki, w sytuacji gdy chcemy podzielić sygnał audio, na naszym mobilnym urządzeniu uruchamiamy odtwarzanie muzyki, a następnie np. z poziomu Centrum Sterowania, korzystając z funkcji Klonowanie AirPlay udostępniamy strumień audio wybranemu urządzeniu. To jednak oznacza, że jeśli chcemy po prostu bezprzewodowo wysyłać dźwięk do zwykłych zewnętrznych głośników za pomocą standardowego protokołu Bluetooth, to rozdzielenie sygnału audio nie będzie możliwe. Wtedy oprócz wysyłanej muzyki, cały czas w sparowanych głośnikach będziemy słyszeć głos VoiceOver, np. odczytujący otrzymane właśnie powiadomienia.
Stworzony przeze Apple system AirPlay działa poprzez połączenie wykorzystujące naszą domową sieć Wi-Fi. Oznacza to, że urządzenia audio muszą posiadać możliwość obsługi bezprzewodowych sieci Wi-Fi i protokołu AirPlay lub muszą być podłączone do innych urządzeń, które to umożliwiają, tj. Apple TV albo Apple AirPort Express. W tym miejscu należy jednak zauważyć, że Apple TV czwartej generacji umożliwia tylko przesyłanie audio i video do telewizora. Apple TV trzeciej generacji posiada jeszcze optyczne wyjście audio umożliwiające bezpośrednie podłączenie zewnętrznych głośników lub innych urządzeń audio. Niestety Apple TV 3G dostępne jest już tylko na rynku wtórnym.
System AirPlay oczywiście umożliwia również przesyłanie multimediów z poziomu komputerów działających pod kontrolą systemu macOS, ale działa to wtedy dokładnie tak samo jak w przypadku urządzeń mobilnych. Warto jeszcze zauważyć, że oprócz opisanego powyżej sposobu klonowania muzyki i lub video, szereg aplikacji, w tym również systemowa Muzyka, posiada osobną funkcję umożliwiającą wysyłanie strumienia multimediów za pomocą AirPlay. Najczęściej funkcja ta kryje się po prostu pod przyciskiem AirPlay lub tak jak w przypadku aplikacji Muzyka, pod przyciskiem o nazwie Odtwarzanie Przez.
Reasumując, jeśli nie posiadacie żadnego sprzętu obsługującego protokół AirPlay lub urządzenia w rodzaju Apple TV albo AirPort Express, to dopóki nie wejdziecie w ich posiadanie, nie będziecie mogli skorzystać z możliwości oddzielenia głosu VoiceOver od wysyłanego na zewnątrz sygnału audio.
Zaraz, zaraz, ale przecież to zawsze tak działało, że podczas korzystania z Airplay do Apple TV był wysyłany sam strumień audio bez Voice Overa, więc co jest nowością z IOS 10? Jedyne co mi się rzuciło w oczy to menu „dźwiękowe” w ustawieniach VO, gdzie można po podłaczeniu słuchawek lub głośnika bluetooth stereo wybrać czy głos VO i efekty VO będą w stereo czy w samej lewej lub prawej słuchawce, można np. dać głos po prawej, a efekty vo po lewej i to cała nowość (!). Może dodadzą w tym miejscu wybór wyjścia dla VO, ale jak na razie zmienia się tam domyślny wybór w zależności czy podłączymy słuchawki czy głośnik bluetooth, lecz nie można tego oddzielić od dźwięków odtwarzanej przez bluetooth muzyki, a takie coś by się rzeczywiście przydało.