Dawno, dawno temu, dość intensywnie, nomen omen przechodziłem etap zachwytu nad różnego typu krokomierzami. Pamiętam nawet jak dałem temu wyraz w roku 2010, nagrywając podcast o mobilnym programie Nokia Step Counter. Jednak gdy funkcja mierzenia kroków stała się jedną z wielu opcji dostępnych w iOS’owej aplikacji Zdrowie, nieco straciła ona dla mnie swój urok. I dopiero ostatnio, gdy zacząłem poruszać się znacznie więcej, ponownie wróciłem do programów mierzących kroki, lecz tym razem w odsłonie na Apple Watch.
A wszystko zaczęło się od znajomej, która zerkając na swój smart watch Samsung Gear, skorygowała moją luźno rzuconą uwagę, że tego dnia przeszliśmy chyba ze sto kilometrów. Wystarczył jej jeden rzut oka aby stwierdzić, że przeszliśmy niecałe jedenaście kilometrów, i podała dokładną ilość wykonanych przez siebie tego dnia kroków. Gdy ja wyjąłem swojego iPhone, odblokowałem telefon, przeszedłem na odpowiedni ekran i do właściwego folderu, odnalazłem tam i uruchomiłem aplikację Zdrowie, a w niej zakładkę Aktywność, to oczywiście przekonałem się że mówiła prawdę. I aż się zatrząsłem z irytacji, że sam nie mam podobnej informacji na tarczy mojego Apple Watch.
Tak więc gdy tylko na chwilę zostałem sam, z poziomu aplikacji Watch, zacząłem przeczesywać AppStore w poszukiwaniu interesującego mnie krokomierza. I tu pojawia się zong. Takich aplikacji oczywiście jest na pęczki, ale żadna z tych które widziałem, nie posiada w swym opisie informacji, że dysponuje ona widżetami dla komplikacji w Apple Watch.
Zdążyłem jeszcze pobrać kilka bezużytecznych z mojego punktu widzenia programów, zanim wpadłem na pomysł przeglądania aplikacji pod kątem firm i deweloperów, którzy już robili podobne programy. I tym oto sposobem trafiłem na firmę Cross Forward Consulting, która swego czasu stworzyła bardzo zgrabną i dostępną z poziomu komplikacji apkę do śledzenia nocnej aktywności o nazwie Sleep++. Jak się okazuje, wypuścili również program o tajemniczej nazwie Pedometer++, idealnie spełniający moje potrzeby.
Aplikacje tworzone przez tego dewelopera zawsze posiadają dwie charakterystyczne cechy – robią dokładnie to do czego zostały stworzone, a przez to są one bardzo stabilne, proste i dostępne. Program Pedometer++ zaciąga dane z różnych czujników naszego telefonu i zegarka, a do tego dodatkowo podbiera informacje ze wspomnianej aplikacji Zdrowie.
Pedometer++ jest prosty i intuicyjny, co przydaje się bardzo, szczególnie w sytuacji, gdy język angielski pozostaje dla nas językiem obcym. Niestety, interfejs tego programu jest w tym właśnie języku.
Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji, wyrażamy zgodę na jej dostęp do różnych naszych danych. Oczywiście robimy to tylko wtedy, gdy chcemy w pełni korzystać z tego programu.
W aplikacji na iPhone, w zakładce Ustawienia możemy:
- ustalić dzienny cel kroków,
- wybrać czy dystans ma być podawany w milach czy kilometrach,
- zezwolić na zbieranie danych o naszym ruchu z iPhone i Apple Watch,
- zezwolić na wyliczanie pokonanego dystansu na bazie naszych kroków,
- włączyć tryb dla wózkowiczów,
- włączyć dzielenie zebranych informacji o krokach na poszczególne dni,
- eksportować dane;
W zakładce Osiągnięcia znajdziemy nasze dotychczasowe wyniki podzielone na różne kategorie, a na ekranie głównym przede wszystkim informacje o ilości kroków wykonanych przez nas danego dnia. Niestety, u dołu okna znajduje się również reklama, której możemy się pozbyć płacąc parę złoty na konto dewelopera.
Z kolei na Apple Watch możemy sprawdzić ilość kroków i pokonany w ten sposób dystans, oraz uruchomić coś na kształt trybu treningowego, mierzącego ilość kroków, pokonany dystans, ilość spalonych kalorii i czas trwania tej aktywności. Oczywiście aby działało mierzenie spalania kalorii, w aplikacji Zdrowie musimy wcześniej podać parametry naszego ciała.
To jednak co mnie się najbardziej podoba, i czego szukałem od samego początku, to możliwość wybrania Pedometer++ jako jednej z komplikacji. Gdy dokonamy takiej modyfikacji tarczy naszego Apple Watch, od tej pory będziemy na niej mogli na bieżąco obserwować ilość wykonanych przez nas kroków oraz dystans na jaki się one złożyły.
Zapewne dla osób widzących, a nawet słabo widzących, trzy kółka będące wykresami aktywności nadal będą bardziej seksy, ale do mnie mocniej przemawia ilość kroków i pokonany dystans, niż procenty predefiniowanych wartości. Dlatego z mojej ulubionej tarczy wywaliłem informację o poziomie naładowania baterii Apple Watch, i w to miejsce wstawiłem Pedometer++. Oczywiście wyłączony mam automatyczny odczyt tej informacji, ale gdy tylko jestem jej ciekaw, wystarczy gdy palcem dotknę ekranu, aby VoiceOver odczytał interesujące mnie informacje.
Jeśli sami macie ochotę przekonać się jak na Apple Watch sprawdza się Pedometer++, albo po prostu chcielibyście pod palcem posiadać dostęp do informacji o pokonanym w ciągu dnia dystansie, korzystając z poniższego odnośnika możecie bezpłatnie pobrać z AppStore opisaną przeze mnie aplikację.
Pobierz Pedometer++ z AppStore
Witam czy mógł byś opisać jakąś aplikacje na Iphone mierzącą dystans podczas jazdy rowerem?
Sebastianie, chodzi ci o taką apkę GPS? Coś jak Endomondo? I czy interesuje cię apka na iPhone czy Apple Watch?
Pedometer ++ to bardzo fajna apka, korzystam z niej od stycznia i ustawiłem widget na pierwszej stronie iPhone’a, dzięki czemu mogę szybko sprawdzić ile zrobiłem krokóów.
A widzisz Rafale, w ogóle zapomniałem o widgetach! Dzięki za przypomnienie. 🙂
Witaj właśnie o coś takiego mi chodzi jak endomondo na iphona
Sebastianie, na iPhone używałem tylko Endomondo i Runastic. Obie te aplikacje mają swoje minusy i plusy, obie są również częściowo trudno dostępne. Głównie chodzi o kwestię prezentowania wyników / osiągnięć na różnych wykresach.