Skomplikowane #komplikacje na #AppleWatch

Do niedawna wydawało mi się, że komplikacje na Apple Watch to jedna z prostszych i częściej wykorzystywanych funkcji. Ponieważ jednak przez trzy ostatnie dni codziennie ktoś mnie pytał jak włączyć lub przestawić komplikacje na zegarku od Apple, postanowiłem w kilku słowach opisać ten proces.

Komplikacje – Co to takiego?

Na wszystkich tarczach zegarka Apple Watch wyświetlane są tzw. komplikacje, czyli takie widgety zlokalizowane w różnych miejscach cyferblatu. Dzięki nim od razu po aktywacji ekranu mamy dostęp do podstawowych informacji lub skrótów wywołujących konkretne programy.
Komplikacje domyślnie zawierają różne elementy jak np. pogoda, data, stoper, fazy księżyca itp. Wszystko to jednak zależy od aktualnie wybranej tarczy. Jak wiadomo, ilu użytkowników, tyle gustów i opinii dlatego na szczęście poszczególne komplikacje na wszystkich tarczach Apple Watch można indywidualnie personalizować.

Wybieramy tarczę

Gdy aktywny jest ekran zegarka i wyświetla się na nim dowolna z tarcz Apple Watch, jednym palcem naciskamy wspomniany ekran, aby funkcją ForceTouch wywołać menu wyboru cyferblatu.
Gdy usłyszymy charakterystyczny dźwięk i VoiceOver odczyta nam nazwę danej tarczy, np. „Prosty, elegancka minimalistyczna tarcza analogowa z detalami, które można dostosować”, między poszczególnymi cyferblatami przełączamy się klasycznym gestem przeciągnięcia jednym palcem w lewo lub prawo.
Jeśli zdecydujemy się już na którąś tarczę, wystarczy „stojąc” na niej dwukrotnie stuknąć jednym palcem w ekran aby zaakceptować nasz wybór.

Personalizacja komplikacji

Jeśli jednak chcielibyśmy wcześniej dostosować komplikacje danej tarczy do naszych preferencji, to przed ostateczną akceptacją cyferblatu użyjmy gestu przeciągnięcia palcem w górę lub w dół. W ten sposób będziemy mieli dostęp do dodatkowych opcji w rodzaju Usuń czy Dostosuj. Oczywiście ustawiamy się na Dostosuj i dwukrotnie stukamy w ekran jednym palcem.

Teraz przesuwając się w lewo lub prawo poruszamy się po kolejnych komplikacjach. VoiceOver informuje nas o ich położeniu, mówiąc na danej pozycji np. „Edycja komplikacji – Na górze z prawej – Wybrane Pogoda”.
Poszczególne wartości danej komplikacji możemy zmieniać wykonując gest przeciągnięcia palcem w górę lub w dół, albo po wyłączeniu nawigacji koronką, samą koronką zegarka.

Po wybraniu wszystkich interesujących nas elementów na poszczególnych komplikacjach, wystarczy nacisnąć raz, krótko samą koronkę aby zakończyć edycję ustawień danej tarczy. Żeby zatwierdzić nasz wybór, że właśnie ten cyferblat chcemy, musimy ponownie dwukrotnie stuknąć jednym palcem w ekran zegarka.

Rodzaje komplikacji

Standardowo Apple Watch posiada około 18 elementów, które mogą być wyświetlane jako komplikacje. Przy czym nie na każdej tarczy i nie zawsze te same elementy są dostępne.
Niektóre zewnętrzne aplikacje również umożliwiają dodawanie swych widgetów jako elementów komplikacji. Listę takich widgetów możemy znaleźć w naszym iPhonie w aplikacji Watch, zakładce Mój Zegarek i tam pod przyciskiem Na tarczy zegarka.

Lista widgetów zewnętrznych aplikacji w programie Watch na iOS
f

Jeśli któraś z zainstalowanych przez nas aplikacji umożliwia prezentację własnych widgetów na liście elementów komplikacji, ich lista wyświetli się w tym miejscu. Możemy nimi zarządzać w taki sam sposób jak Skrótami, dodawać je do komplikacji, lub sprawiać że nie będą one dostępne z poziomu samego Apple Watch.

Mam nadzieję, że teraz każdy aktualny lub przyszły właściciel Apple Watch nie będzie miał już żadnych problemu z personalizacją, notabene bardzo prostych komplikacji.