Skróty do szybkich połączeń, czyli łatamy dziury w iOS

Odkąd zawitał do nas iOS 15, użytkownicy VoiceOver skarżą się na trudności z nawiązywaniem połączeń z poziomu zakładki Ostatnie oraz Ulubione. Problem polega na tym, że w czasie między wskazaniem kontaktu a jego aktywowaniem, fokus VoiceOver przenosi się bez wiedzy użytkownika na inny kontakt, więc w efekcie nawiązane zostaje połączenie z inną osobą niż ta, do której chcieliśmy zadzwonić. I choć nie mogę naprawić tego błędu systemowego, to mogę Wam podpowiedzieć, jak tymczasowo go omijać.

Zrzut ekranu - Katalog z dziewięcioma ikonami do szybkich połączeń


Proponowanym przeze mnie rozwiązaniem są skróty do natychmiastowego nawiązywania połączeń z wybranymi osobami. Mają one postać zwykłych ikon na ekranie. Tworzymy sobie skrót o nazwie np. Piotr, po stuknięciu w który nawiązane zostaje połączenie z Piotrem. Nie musimy w tym celu otwierać aplikacji Telefon, ani odwiedzać zakładki Ulubione.

Tworzenie skrótu do szybkiego połączenia

Tworzenie skrótu jest bardzo proste i szybkie. Po pierwszym przeczytaniu poniższej listy może się takie nie wydawać, ale zapewniam, że po pierwszym skrócie zmienicie zdanie.

  • Uruchamiamy aplikację Skróty. Jeśli nie masz jej w iPhonie, możesz ją bezpłatnie pobrać z App Store.
  • W prawym górnym rogu ekranu stukamy w przycisk Utwórz Skrót.
  • W polu edycyjnym Nazwa Skrótu od razu możemy wpisać nazwę, która później domyślnie będzie widnieć na ekranie jako nazwa naszego kontaktu. Tej samej nazwy będziemy mogli użyć wywołując skrót za pomocą Siri.
  • Po wpisaniu nazwy stukamy w przycisk Dodaj Czynność.
  • Na ekranie wyświetli się kilka sekcji proponowanych Czynności. Pierwszą będzie sekcja o nazwie Połącz, zawierająca listę sugerowanych połączeń. Są to połączenia, które sami dodaliśmy do zakładki Ulubione w aplikacji Telefon. Jeśli znajduje się na niej kontakt do którego chcecie utworzyć skrót, to warto w tym miejscu od razu w niego stuknąć. Głównie dlatego, że domyślnie będzie to właśnie to połączenie czy nr telefonu z którego najczęściej korzystacie łącząc się z danym kontaktem.
  • Jeśli szukanego kontaktu tam nie ma, to wybieramy drugą, nieco dłuższą ścieżkę. W pole wyszukiwania zaetykietowane jako Szukaj Aplikacji i Czynności wpisujemy słowo Połącz i klikamy Szukaj.
  • wśród wyświetlonych na ekranie propozycji różnych czynności odszukujemy przycisk Połącz i go aktywujemy. Gdy tego dokonamy, zostaniemy przeniesieni z powrotem na ekran naszego skrótu.
  • W kolejnym kroku odszukujemy element o nazwie Połącz: , Kontakt i korzystając z Czynności (przesuwając palcem w górę lub dół) wybieramy i aktywujemy opcję Edycja Kontakt.
  • Otwarta zostanie lista naszych kontaktów w telefonie, z której wybieramy interesującą nas osobę.
  • OK, właśnie dodaliśmy kontakt, korzystając z pierwszego lub drugiego sposobu. Możemy teraz od razu sprawdzić czy wszystko działa poprawnie, w prawym dolnym rogu stukając w przycisk Uruchom Skrót.
  • Jeśli wszystko jest OK i dodzwoniliśmy się tam, gdzie chcieliśmy, to po zakończeniu rozmowy stukamy w przycisk Szczegóły., zlokalizowany w górnej części ekranu naszego skrótu.
  • Z wyświetlonych na ekranie opcji wybieramy przycisk: Do ekranu początkowego i stukamy w niego dwukrotnie.
  • Na kolejnym ekranie możemy podać inną nazwę, która pojawi się przy ikonie skrótu, albo od razu stuknąć w przycisk Dodaj, zlokalizowany w prawym górnym rogu.
  • Na koniec klikamy jeszcze w przycisk OK i skrót mamy gotowy.

Ikona nowego skrótu pojawi się jako ostatnia, na końcu wszystkich naszych ikon. Od tej pory wystarczy w nią stuknąć, aby od razu nawiązać połączenie z wybraną osobą.

Minusy

Korzystając z drugiej ścieżki, nie wskazujemy konkretnego numeru telefonu czy połączenia, ale cały kontakt. A jeśli nasz kontakt posiada więcej numerów telefonu, to domyślnie dodawanym numerem jest ten, który jako pierwszy podaliśmy w wizytówce kontaktu. I nie, niestety, od iOS15 tworząc ten rodzaj skrótu nie możemy po prostu wpisać numeru telefonu, z którym chcemy nawiązać połączenie. Na szczęście istnieją dwa sposoby obejścia tego problemu. Niestety żaden nie jest idealny. 🙁

  1. Pierwszy sposób polega na rozbiciu kontaktu na więcej wizytówek. Przykładowo jeśli Piotr posiada numer prywatny i służbowy, a my chcemy posiadać na ekranie skrót nawiązujący połączenie z każdym z tych numerów, to musimy w naszych kontaktach stworzyć drugą wizytówkę dla Piotra. W jednej pozostawić tylko np. nr prywatny, a w drugiej umieścić nr służbowy. I wtedy dopiero będziemy mogli stworzyć skróty dla każdego z numerów osobno.
  2. Drugi sposób, jak sam określa jego autor, nie jest dla ludzi. 😉 To raczej rozwiązanie dla osób ogarniających podstawy programowania. Ale żeby nie było, to klikając w poniższe łącze możecie się z nim zapoznać:
    How do I make a call shortcut that calls … – Apple Community

Plusy

  • Brak przypadkowych połączeń do niechcianych osób.
  • Możliwość pogrupowania kontaktów na wybranym ekranie lub w katalogach.
  • Możliwość wywoływania połączeń jednym słowem.
  • Możliwość udostępnienia skrótów do szybkich połączeń innym osobom, dzięki czemu nie będą musiały tworzyć ich same.

Warto jeszcze raz podkreślić, że utworzone skróty możemy wywoływać w bardzo prosty sposób za pomocą Siri. Jeśli nawet nie znacie żadnego języka obcego, to nazwę skrótu możecie podać jak najprościej, np. One, Two po angielsku, czy Einz, Zwei po niemiecku itd. Wtedy dopiero przy wysyłaniu skrótu na ekran podajecie inną, wyświetlaną nazwę, a nazwy skrótów możecie używać do głosowego wywoływania połączeń. W ten sposób również osoby postronne nie będą wiedziały do kogo dzwonicie. Dodatkowo, jeśli w Szczegółach skrótu oznaczycie, aby był on dostępny na Apple Watch i macOS, to będziecie mogli używać szybkich połączeń w całym ekosystemie Apple.

Skróty do szybkich połączeń przydają się także, gdy konfigurujemy iPhone dla dziecka czy osoby w podeszłym wieku. Możemy wtedy na ekranie głównym umieścić jedynie kilka ikon do błyskawicznych połączeń z najważniejszymi osobami, pozostałe aplikacje przenosząc na inne ekrany.

Napiszcie, co sądzicie o takim rozwiązaniu? Przyda się Wam do czasu usunięcia buga w iOS?

7 komentarzy na temat “Skróty do szybkich połączeń, czyli łatamy dziury w iOS

  1. Dobrze wiedzieć o takim rozwiązaniu, ale ja osobiście nie będę go używał. Zdecydowanie zbyt wiele zachodu. 😀 Korzystam z możliwości, którą daje VO – czyli przykładam drugi palec do tego, który mam już położony na ekranie, w wybranym miejscu. Miejmy jednak nadzieję, że problem, o którym piszesz faktycznie zostanie rozwiązany jak najszybciej, bo to moja IOS-owa zmora. Dotycząca nie tylko wykonywania połączeń.

  2. No nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie. 😉 Ale gdy obsługujesz telefon jedną ręką, to jest to bezcenne.

  3. Dzięki za kolejny przydatny artykuł. W prawdzie nie mam problemów jak w opisanym artykule, używam Iphone SE2. Jednak nie raz przydało by się szybkie wybieranie numeru, czego mi brakowało. Więc tym bardziej dziękuję za poradę

  4. To jesteś prawdziwym szczęściarzem. Niestety wszyscy, których znam, a używają VoiceOver, to skarżą się na ten problem.

  5. Ten bug pojawia się i znika dość cyklicznie. Ja widziałęm go przez jakiś czas w betach iOS 14, potem zniknął i wrócił znowu w 15. Ja mam natomiast pytanie co do MacOS, czy można jakoś zmieniać kolejność elementów w „Menu Extra (VO+M+M)”? Wiem,m ze widzący mogą, ale czy my też?

  6. Jeśli jest jakiś sposób, to ja go nie znam. Tak na szybko, to żaden ze standardowych sposobów na przesuwanie elementów nie działa. Ale pewnie jak zwykle rozwiązanie jest. Jak na nie trafisz, to daj proszę znać w komentarzu.

  7. No to ja chyba też jestem szczęściarzem, bo na moim iPhone 8 ten problem nie występuje.

Możliwość komentowania jest wyłączona