Speaker Alert – Dla złotoustych właścicieli Apple Watch i nie tylko

Na przestrzeni lat, nie raz, i nie dwa, pytano mnie o aplikacje, umożliwiające użytkownikom sprawowanie kontroli nad upływem jakichś konkretnych cykli czasu. Pytali masażyści, pytali prowadzący wystąpienia, pytali realizujący się kulinarnie, i wiele innych osób. Kilkukrotnie podpowiadałem różne rozwiązania, które jednak tylko połowicznie, lub jedynie w niewielkim zakresie, spełniały oczekiwania pytających. Mam więc nadzieję, że opisywany dzisiaj program w pełni zaspokoi te wszystkie dotychczas niezaspokojone potrzeby.

Zrzut ekranu z iPhone – Główny ekran aplikacji Speaker Alert

Aplikacja Speaker Alert, tylko z nazwy dedykowana jest mówcom. Ten niewielki program działa w bardzo prosty, a przy tym jak że oczekiwany sposób.

Po jego uruchomieniu, wystarczy z dostępnej listy propozycji, wybrać jakiś interesujący nas okres czasu, i przyciskiem Play na iPhone, lub Start na Apple Watch, uruchomić odliczanie.

Teraz możemy oddać się zaplanowanej czynności, a o określonej porze, przed upływem wybranego wcześniej czasu, zostaniemy ostrzeżeni raz, dwa, trzy, a nawet cztery razy.

Sposób ostrzeżenia uzależniony jest od urządzenia na jakim uruchomicie aplikację, oraz od ustawień jakie pozaznaczacie w zakładce Settings. Ze swej strony polecam zaznaczyć:

  • Vibration alerts
  • Notification alerts in background
  • Audio alerts – Jeśli zależy Wam również na alertach dźwiękowych.

Zrzut ekranu z Apple Watch – Ostrzeżenie zielone Zrzut ekranu z Apple Watch – Ostrzeżenie żółte

Ostrzeżenia pojawiają się w regularnych odstępach czasu, uzależnionych od długości samego wybranego cyklu. I tak na przykład, jeśli wybierzemy 5 minut, to pierwsze ostrzeżenie pojawi się po czterech minutach, kolejne po 30 sekundach, następne po zamknięciu cyklu i kolejne po następnych 30 sekundach. Na ekranie telefonu lub zegarka, w tym czasie wyświetlają się odpowiednie ostrzeżenia kolorystyczne, zielone, żółte, czerwone, oraz komunikat o przekroczeniu maksymalnego czasu (Over maximum).

Zrzut ekranu z Apple Watch – Ostrzeżenie czerwone. Zrzut ekranu z Apple Watch – Ostrzeżenie Over Maximum.

Na starcie użytkownik do dyspozycji otrzymuje kilka predefiniowanych okresów, z których może skorzystać. Są to m.in.:

  • 5 min.
  • 10 min.
  • 20 min.
  • 30 min.
  • 1 godz.
  • Oraz różne czasy wystąpień.

Oczywiście można sobie stworzyć jakiś własny, dowolnie długi cykl, który realizował będzie nasze specyficzne potrzeby.

Speaker Alert i Apple Watch

Wersja aplikacji dla Apple Watch działa w nieco odmienny sposób niż jej pełna odmiana. Z poziomu zegarka możemy jedynie uruchomić, wstrzymać i zatrzymać, odliczanie okresu, który ostatnio był wybierany na telefonie. Otrzymywać też będziemy dokładnie takie same powiadomienia, jakie wybraliśmy w ustawieniach głównego programu.

Zrzut ekranu z Apple Watch – Odliczanie upływu czasu

Co istotne, jeśli na iPhone ustawimy odliczanie jakiegoś czasu, a następnie zablokujemy ekran, to nasz zegarek w pełni przejmie funkcje informowania nas o upływie czasu, zarówno wibracją, jak i dźwiękiem. Odbywa się to dokładnie w taki sam sposób, jak przeniesienie na Apple Watch funkcji informowania o nadejściu nowych wiadomości.

Zrzut ekranu z Apple Watch – Informacja o ukończeniu odliczania czasu przemówienia

Mnie osobiście programik bardzo się podoba. Jest bezpłatny, niewielki, zgrabny i robi dokładnie to, do czego został stworzony. Ze swej strony zachęcam do testów i użytkowania.

Pobierz Speaker Alert z AppStore