Syntezator mowy eSpeak na iPhone i iPad

Od wersji 16, mobilne systemy operacyjne Apple umożliwiają instalowanie zewnętrznych syntezatorów mowy. I właśnie taką implementację popularnego syntezatora mowy eSpeak chciałbym Wam dziś zademonstrować w działaniu. Na razie jest to wersja beta. Ta prezentowana w nagraniu sygnowana jest numerem 1.0.7. Jednak aktualizowana jest tak często, że w chwili gdy piszę te słowa, dostępna jest już wersja 1.0.10. Gdybyście chcieli z niej skorzystać, to nie ma z tym najmniejszego problemu. Poniżej pokrótce opisuję jak tego dokonać. Zapraszam do lektury i obejrzenia demonstracji.

Zrzut ekranu z aplikacji eSpeak EN Beta - Ustawienia głosu

Instalacja eSpeak na urządzeniu mobilnym Apple

  1. Pobierz aplikację TestFlight z App Store, np. korzystając z poniższego odnośnika:

    https://apps.apple.com/pl/app/testflight/id899247664?l=pl

  2. Zaloguj się w TestFlight swoim Apple ID i wyraź odpowiednie zgody.
  3. Z poziomu urządzenia mobilnego wejdź na poniższą stronę i kliknij odnośnik Start Testing:

    https://testflight.apple.com/join/Q3zQlq47

  4. Otworzy się aplikacja TestFlight, która w języku polskim zapyta cię o chęć przystąpienia do testów.
  5. Po wyrażeniu zgód, pobrana zostanie i zainstalowana na twoim urządzeniu aplikacja eSpeak EN Beta.
  6. Gdy zostanie zainstalowana, należy ją uruchomić i ponownie wyrazić chęć jej przetestowania. Po stuknięciu w przycisk Dalej, a następnie Rozpocznij Testowanie, możesz przejść do lokalizacji Ustawienia / Dostępność / VoiceOver / Mowa i tam wybrać syntezator eSpeak.

Obejrzyj film

Aby śledzić kolejne nowości video pojawiające się w Mojej Szufladzie, wystarczy odwiedzić mój kanał w serwisie YouTube i kliknąć przycisk Subskrybuj. Od tej pory, jeśli niczego nie zmienialiście w ustawieniach, będziecie otrzymywać powiadomienia o nowych filmach publikowanych w Mojej Szufladzie.

A jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne filmy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.

Nie zapominajcie również o zasubskrybowaniu kanału – jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, oraz polecaniu go wszystkim osobom poszukującym informacji na temat technologii asystujących dostępnych w środowisku mac lub iOS.