System macOS a otwieranie konkretnych formatów plików w wybranych aplikacjach – Twój Pierwszy Kęs

Informacja ta mimo chodem pojawiła się ostatnio przy innym wątku poruszanym na liście dyskusyjnej Funio. A ponieważ jest to jedno z kilku pytań regularnie pojawiających się ze strony nowych użytkowników komputerów Apple, postanowiłem je zarchiwizować w Mojej Szufladzie. Korzystając z okazji, od razu odpowiem na dwa pytania. Jak konkretny format plików otworzyć w innej, wybranej aplikacji? Oraz co zrobić aby zmienić domyślny program otwierający dany rodzaj plików?

Otwórz w programie

Zaczynamy od jednorazowego otwarcia danego pliku, np. w formacie MP3, powiedzmy w aplikacji QuickTime zamiast w domyślnym programie iTunes. W tym celu:

  1. Ustawiamy fokus VoiceOver na pliku z rozszerzeniem MP3.
  2. Naciskając VO+m wchodzimy do menu i rozwijamy zakładkę Plik.
  3. Poruszając się strzałkami góra/dół odnajdujemy opcję „Otwórz w programie” i rozwijamy ją strzałką w prawo.
  4. Teraz z listy wybieramy inną niż domyślna aplikację, a naż wybór zatwierdzamy klawiszem Enter. Po jego naciśnięciu, podświetlony wcześniej plik zostanie otwarty w nowym programie.

Domyślnie otwieraj w programie

Jeśli chcielibyśmy aby nasze nagrania w formacie MP3 zawsze były otwierane np. w aplikacji QuickTime zamiast w iTunes, to musimy o tym fakcie poinformować system macOS. A robimy to w następujący sposób:

  1. Ustawiamy fokus VoiceOver na wybranym pliku, w tym przypadku o rozszerzeniu MP3.
  2. Naciskamy kombinację klawiszy Command+i, aby otworzyć szczegółowe informacje na temat naszego pliku.
  3. Tabulatorem dochodzimy do pozycji „Otwórz w programie” i ustawiamy się na następnym polu, w którym VoiceOver oznajmi nam, jaka dotychczas aplikacja odpowiadała za otwieranie plików w tym formacie.
  4. Strzałką w dół rozwijamy listę dostępnych aplikacji, a klawiszem Enter zatwierdzamy wybór tej, która nas interesuje. Niech to w naszym przykładzie będzie QuickTime.
  5. Teraz tabulatorem przechodzimy na kolejną pozycję o nazwie „Zmień wszystkie” i naciskamy spację.
  6. W tym momencie VoiceOver przeczyta nam:


    Czy na pewno chcesz tak zmienić wszystkie podobne dokumenty, aby otwierał je program „QuickTime.app”? Ta zmiana zostanie zastosowana do wszystkich dokumentów z rozszerzeniem „.mp3.

    I jeśli tego chcemy to klikamy przycisk Dalej. Następnie korzystając z Command+w, możemy w tym momencie zamknąć okno Informacji. Od tej pory wszystkie pliki w formacie MP3 otwierane będą przez wskazaną przez nas aplikację QuickTime.

Jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne wpisy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.

Jeden komentarz na temat “System macOS a otwieranie konkretnych formatów plików w wybranych aplikacjach – Twój Pierwszy Kęs

Możliwość komentowania jest wyłączona