System macOS i zapisywanie historii Wiadomości / iMessage

Tym razem to Jacek poddał mi temat na dzisiejszy wpis pytając, czy nie znam jakiegoś sposobu na zarchiwizowanie wiadomości SMS otrzymywanych na iPhone. Niestety, poza wykonaniem zrzutów ekranu na telefonie, nic mi nie przyszło do głowy. Za to znalazłem bardzo wygodny sposób na zarchiwizowanie tych wiadomości z poziomu komputera. Zatem gdybyście mieli podobny do Jacka problem, poniżej znajdziecie jego rozwiązanie.

Na szczęście właściciel iPhone o którym rozmawialiśmy, posiada również komputer Apple działający pod tym samym Apple ID, oraz włączoną opcję synchronizacji wiadomości, zarówno iMessage, jak i klasycznych SMS. A w tej sytuacji zarchiwizowanie dowolnej konwersacji to przysłowiowa bułka z masłem.

W tym miejscu nie będę opisywał wszystkich ustawień Wiadomości oraz iCloud na iPhone i komputerze, ponieważ takie informacje znajdziecie na stronach pomocy Apple. Poniższy opis zakłada, że wszystkie opcje macie poprawnie zaznaczone, i wyrażone niezbędne zgody na synchronizacje.

Archiwizowanie Wiadomości / iMessage

  1. W komputerze Apple otwórz aplikację Wiadomości.
  2. Ustaw się na rozmowie, którą chcesz zarchiwizować, i naciśnij Command+p (Drukuj).
  3. Przejdź do pozycji PDF i ją aktywuj.
  4. W rozwijanym menu do wyboru znajdziesz szereg opcji, w tym wysłania konwersacji mailem, zapisania jej w iCloud Drive, a także wyeksportowania do pliku PDF. I wg mnie, przynajmniej w celu archiwizacji, najlepiej skorzystać z tej ostatniej opcji.
  5. W kolejnym kroku możesz jeszcze wprowadzić właściwości pliku, w rodzaju Tytułu, Tematu i Autora. Po wskazaniu lokalizacji i nazwy pliku wystarczy kliknąć w przycisk Zapisz, aby zarchiwizować konwersację.

W ten sposób zachowamy dowolną rozmowę, zapisując w pliku PDF nie tylko godziny otrzymania wiadomości i ich treść tekstową, ale także zdjęcia oraz inne multimedia przesyłane tą drogą. Mam nadzieję, że porada okaże się przydatna. Poniżej zamieszczam jeszcze link do przykładowego pliku z krótką historią wiadomości tekstowych z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Konwersacja