Szybka zmiana klawiatury systemowej w środowisku macOS

Uczysz się języków obcych? W korespondencji zawodowej wykorzystujesz alfabety z dziwnymi ogonkami? A może chatujesz ze znajomymi z różnych zakątków świata? Jeśli tak, i jeśli irytuje cię ciągłe przestawianie domyślnej klawiatury, to ten wpis jest właśnie dla ciebie.

Powstał na prośbę Katarzyny.
Poniżej opisuję i demonstruję jak łatwo w środowisku macOS stworzyć sobie skrót klawiszowy na szybką zmianę klawiatury systemowej.

Instrukcja krok po kroku

  1. Zaczynamy od wejścia w Preferencje Systemowe i zakładkę Klawiatura.
  2. Tam zaznaczamy kartę Źródła wprowadzania, i jeśli jeszcze nie mamy innej klawiatury niż Polska, klikamy przycisk Dodaj.
  3. VoiceOver podpowiada aby najpierw „Wybierz język, a następnie źródło wprowadzania do dodania”. Dlatego z tabeli najpierw wybieramy język, a następnie z sąsiedniej kolumny, interesujący nas układ klawiatury. Na koniec oczywiście klikamy przycisk Dodaj.
  4. Teraz przechodzimy na kartę Skróty, gdzie wybieramy zakładkę Źródła wprowadzania danych.
  5. Zaznaczamy obie występujące tam pozycje i ustalamy sobie jakieś wygodne oraz nie dublujące się z innymi skróty klawiszowe.
  6. Na koniec zamykamy Preferencje Systemowe i możemy się cieszyć nowymi skrótami na szybką zmianę systemowej klawiatury.

A jeśli chcesz zobaczyć jak ja to robię, skorzystaj z poniższego nagrania.

Obejrzyj film

Sorki za głośność VoiceOver. Już dawno nie nagrywałem i syntezę ustawiłem za głośno. 😉

Aby śledzić kolejne nowości video, pojawiające się w Mojej Szufladzie, wystarczy odwiedzić mój kanał w serwisie YouTube i kliknąć przycisk Subskrybuj. Od tej pory, jeśli niczego nie zmienialiście w ustawieniach, będziecie otrzymywać powiadomienia o nowych filmach publikowanych w Mojej Szufladzie.

A jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne filmy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.

Nie zapominajcie również o polubieniu obejrzanego odcinka, zasubskrybowaniu kanału – jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, oraz polecaniu go wszystkim osobom poszukującym informacji na temat technologii asystujących dostępnych w środowisku macOS.