Szybkie kopiowanie fragmentu tekstu na iOS

Wielu użytkowników VoiceOver ma problem z zaznaczaniem i kopiowaniem fragmentów tekstu w swoich mobilnych urządzeniach. Od pewnego czasu mamy jednak do dyspozycji gest VO, który ułatwia nam to zadanie.

Wspomnianym gestem jest czterokrotne stuknięcie w ekran trzema palcami. Brzmi skomplikowanie? Tylko na początku. Już po kilkukrotnym użyciu przekonamy się jaka to wygodna i przydatna metoda kopiowania.

Sama funkcja została zaprojektowana w taki sposób, iż po jej użyciu, do systemowego schowka, kopiowany jest dokładnie ten sam tekst, który chwilę wcześniej został odczytany przez VoiceOver jako ostatni. Jeśli VO jako ostatnią rzecz, odczytał nam tylko jedno słowo, np. nazwę aplikacji, skopiowane zostanie tylko jedno słowo. Jeśli odczytał nam cały akapit, cały akapit zostanie skopiowany.

W ten sposób łatwo i szybko możemy kopiować adresy internetowe, numery telefonów, a nawet same komunikaty VoiceOver. Później, gdy w wybrane miejsce chcemy wstawić skopiowany wcześniej tekst, a VO znajduje się w polu edycyjnym, wystarczy na pokrętle wybrać opcję Edycja, i tam pozycję Wklej,.