Szybkie nawigowanie po stronach www w Mac OS X

Nowi użytkownicy systemu Mac OS X, bardzo szybko stwierdzają, iż nawigowanie po stronach www różni się znacząco od tego, do czego przyzwyczaili się w programach odczytu ekranu, działających w systemach firmy MicroSoft. Najbardziej brakuje im szybkiej nawigacji z wykorzystaniem pojedynczych klawiszy, do przemieszczania się pomiędzy nagłówkami, linkami, polami edycyjnymi, itp. itd. Na szczęście VoiceOver obsługuje także taką formę nawigacji. Musimy tylko ją włączyć.

Włączanie nawigacji jednym klawiszem

  1. Aby włączyć nawigację jednym klawiszem, należy wywołać panel kontrolny narzędzia VoiceOver. Dokonujemy tego np. poprzez naciśnięcie klawiszy:
    FN+CTEL+Option+F8
  2. Przy wyłączonej szybkiej nawigacji, poruszając się strzałkami w górę i dół, wybierając z Kategorii Narzędzi, ustawiamy się na pozycji Polecenia.
  3. Teraz klawiszem tabulatora, przenosimy się na listę zakładek, gdzie strzałkami w lewo i prawo ustawiamy się na pozycji Szybka Nawigacja i naciskamy spację.
  4. Trzykrotnym naciśnięciem tabulatora przemieszczamy się na opcję Nawigacja po stronach www jednym klawiszem dla Szybkiej nawigacji.
  5. W tym miejscu wystarczy nacisnąć spację, aby zaznaczyć wskazaną opcję.

Od tej pory będą działać wszystkie skróty do szybkiego poruszania się w obrębie stron www. Listę skrótów można odnaleźć naciskając CTRL+Option+HH, a następnie przechodząc do pozycji Szybka Nawigacja.

Powyższa porada powstała na podstawie maila Leszka, wysłanego na listę dyskusyjną Funio.