Już kiedyś w nagraniu o podstawowej konfiguracji VoiceOver na macOS wspominałem, jak można włączyć lub wyłączyć anonsowanie błędów pisowni przez systemowy program odczytu ekranu. Ostatnio poproszono mnie jednak o podanie jakiegoś innego, szybszego sposobu na przełączenie tego ustawienia. A ponieważ i części z Was może się to przydać, poniżej krótka instrukcja, jak za pomocą Czynności, zapanować nad funkcją anonsowania błędów pisowni przez VoiceOver.
Tworzenie Czynności Odczyt Błędów
- Uruchamiamy Narzędzie VoiceOver skrótem FN+VO+F8.
- Strzałką w dół przechodzimy na zakładkę Czynności i tabulatorem przesuwamy się do przycisku Dodaj, na którym naciskamy spację.
- W tym momencie wpisujemy nazwę naszej Czynności. W przypadku czynności dotyczącej anonsowania przez VoiceOver błędów pisowni, najlepiej nazwać ją po prostu: Odczyt Błędów.
- Teraz po jednokrotnym naciśnięciu klawisza tabulatora znajdziemy się na opcji Szczegółowość, którą zaznaczamy spacją. Ponownie naciskamy tabulator i spacją aktywujemy Ustawienia Szczegółowości.
- Strzałkami przechodzimy na zakładkę Tekst, aktywujemy ją spacją i tabulatorem lub przy pomocy szybkiej nawigacji przechodzimy do pozycji o nazwie „Po napotkaniu błędnego słowa”, i z rozwijanej listy wybieramy jedną z poniższych opcji:
- Odtwórz dźwięk;
- Odczytaj atrybuty;
- Zmień wysokość tonu;
- Nic nie rób.
- Oczywiście abyśmy mogli wyłączać anonsowanie błędów, z wisty wybieramy opcję „Nic nie rób”.
- Teraz tabulatorem przechodzimy do przycisku Zamknij, który także aktywujemy spacją, i już zupełnie na sam koniec, naciskamy Command+Q aby zamknąć Ustawienia VoiceOver.
Od tej pory naciskając skrót VO+x (czyli Ctrl+Option+X) będziemy mogli wybrać strzałkami góra/dół sposób anonsowania przez VoiceOver błędów pisowni. Aby wrócić do wcześniejszych ustawień VoiceOver wystarczy przytrzymując klawisze VO dwukrotnie nacisnąć klawisz x.
Te same Czynności możecie również wywołać własnym gestem z poziomu gładzika. Pisałem o tym we wpisie: Własne gesty dla VoiceOver w systemie macOS
Super! Bardzo przydatne. Jak w systemie windows, macos, ios, android ustawić aby program odczytu ekranu wykrywał języki i zmieniał głos na przykład: jest tekst po Polsku, następnytekst jest po angielsku i jak zrobić by program odczytu androida windowsa ios macos zmieniał głos, w zależności od tekstu.
Tego typu ustawienie wybiera się w ustawieniach danego programu odczytu ekranu. W każdym z wymienionych systemów wygląda to inaczej, bo na każdym działają inne programy odczytu ekranu.
Dodatkowo nie wszędzie ta funkcja działa. Działa np. na stronach internetowych, dokumentach z zaawansowanym formatowaniem jak MS Word, czy aplikacjach mobilnych. Ale w plikach tekstowych już nie, bo tam nie ma jak oznaczyć czy dany fragment jest w języku polskim czy angielskim.
W każdym razie musisz przejrzeć ustawienia programu odczytu ekranu.