Telemagazyn 📺 czyli dostępny dla VoiceOver program TV

Ponieważ ostatnio w Mojej Szufladzie pojawił się temat telewizorów, zatrzymajmy się przy nim na chwilę. Od czasu, gdy przestała działać najpopularniejsza wśród użytkowników VoiceOver aplikacja do przeglądania programu telewizyjnego, czyli Onet Program TV, kilkukrotnie pytany byłem o jakiś dostępny zamiennik na system iOS. Więc aby w kółko się nie powtarzać, dziś w dwóch słowach zaprezentuję całkiem fajną alternatywę.

Główne okno aplikacji Telemagazyn


Tele Magazyn, bo o nim mowa, oczywiście jest darmową aplikacją, którą możemy pobrać z App Store, np. korzystając z poniższego odnośnika.

Pobierz Telemagazyn z App Store

Ocena użytkowników nie rzuca na kolana, ale nie uwzględnia ona dostępności dla VoiceOver, a w tym akurat aspekcie Tele Magazyn przedstawia się całkiem nieźle.

Uruchomienie i Ustawienia

Po zainstalowaniu aplikacji, przy pierwszym uruchomieniu musimy zaakceptować odpowiednie zgody. Następnie na ekranie pojawi się następujący komunikat:

Wybierz dostawcę telewizji w Twoim domu. Swój wybór możesz zmienić w każdym momencie.

Pod komunikatem wyświetla się lista, na której zaznaczamy naszego dostawcę i klikamy w przycisk Gotowe.

Lista wyboru dostawców programów TV

I praktycznie od tego momentu moglibyśmy zacząć używać aplikacji, ale dla naszej wygody, warto jeszcze zatrzymać się na chwilę, i zaetykietować dwa nieopisane przyciski. Pierwszy znajdziecie w prawym górnym rogu. Po ustawieniu na nim fokusa VoiceOver, aby włączyć etykietowanie wystarczy dwukrotnie stuknąć w ekran dwoma palcami i po drugim stuknięciu przez chwilę nie odrywać palców. W wyświetlone pole edycyjne wpisujemy słowo „Ustawienia”. Analogicznie robimy z drugim niezaetykietowanym przyciskiem, który odnajdziecie albo skacząc po nagłówkach, albo pod przyciskiem Ustawień, eksplorując ekran palcem, po prawej stronie ekranu. Ten przycisk nazwijmy np. „Wybierz Dzień”.

Korzystanie z Aplikacji

Funkcje wyświetlone po kliknięciu w przycisk channel Options

Program jest bardzo prosty i intuicyjny. U dołu ekranu znajduje się kilka kart. Pierwsza, opisana jako Program TV uruchamia się domyślnie przy otwarciu aplikacji. Ekran ten zawiera listę posiadanych przez nas kanałów, z informacjami o aktualnie emitowanych audycjach, ile procent czasu trwania już upłynęło, ile czasu pozostało do końca jej trwania, oraz jakie będą kolejne dwie audycje na tym kanale,. Pod każdym kanałem znajduje się przycisk Channel Options. Po jego aktywowaniu, na ekranie pojawią się dwie dodatkowe opcje, Zobacz Cały Program, oraz Dodaj Do Ulubionych.

Ekran wyświetlający ulubione stacje

Warto zwrócić uwagę na tę ostatnią opcję. Dzięki niej możemy stworzyć sobie listę najczęściej oglądanych programów. Mamy później do niej szybki i łatwy dostęp. Pod nagłówkiem określającym dany dzień, znajdują się dwa przyciski. Multimedia po lewej stronie ekranu – wyświetla wszystkie programy, oraz Ulubione po prawej, którym włączamy listę preferowanych kanałów.

Ekran wyświetlający wszystkie stacje TV

Karta Stacje TV zawiera wszystkie stacje posortowane alfabetycznie. Z kolei na karcie Przypomnienia znajdziecie audycje, które oznaczyliście jako te, które chcecie zobaczyć, i nie chcecie ich przegapić. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na dwie kwestie. Świetne jest to, że po kliknięciu w audycję do przypomnienia, aplikacja wyświetla nam całą listę emisji danego programu. Dzięki temu możemy sobie zaznaczyć najbardziej odpowiedni dzień i porę seansu. Należy w tym miejscu jednak pamiętać, że samo zaznaczenie programu nie wystarczy, aby trafił on na listę Przypomnień. Konieczne jest jeszcze stuknięcie w niezaetykietowany przycisk u gury ekranu, i wybranie czasu powiadomienia. W końcu aplikacja musi wiedzieć, ile minut przed emisją wysłać nam wyskakujące powiadomienie. A wspomniany przycisk oczywiście możecie zaetykietować np. jako „Wybierz godzinę powiadomienia”.

Ekran z wyświetloną listą audycji do przypomnienia.

Plusy

  • Prosta i intuicyjna aplikacja
  • Umożliwia tworzenie listy Ulubionych stacji
  • Pozwala na ustawianie przypomnień

Minusy

  • Niektóre przyciski nie są zaetykietowane
  • Nie wszystkie elementy posiadają programistycznie określoną rolę, więc użytkownik VoiceOver nie ma pewności czy fokus znajduje się na zwykłym tekście, przycisku, czy polu do zaznaczenia
  • Na niektórych elementach, np. poszczególne dni tygodnia, VoiceOver nie anonsuje czy zostały zaznaczone przez użytkownika

Podsumowanie

Ewidentnie aplikacja wymaga jeszcze kilku modyfikacji, aby była w pełni dostępna dla użytkowników VoiceOver. Jednak w obecnym stanie jest już używalna, a po zaetykietowaniu kilku przycisków, jej obsługa staje się nawet dość przyjemna. W każdym razie Tele Magazyn jest jedną z lepiej dostępnych aplikacji, umożliwiających sprawdzanie programu telewizyjnego użytkownikom VoiceOver.

Osobiście programik bardzo mi się podoba. Jest prosty i służy tylko jednemu celowi, a takie aplikacje lubię najbardziej. Liczę, że twórcy programu jeszcze poprawią jego dostępność cyfrową, o co sami możecie poprosić wypełniając ankietę znajdującą się na czwartej karcie. Myślę, że jeśli twórcy otrzymają informację, że z programu chętnie korzystają osoby o szczególnych potrzebach, to z czasem poprawią tych kilka niedociągnięć.

A jeśli już korzystacie z tej aplikacji, to podzielcie się proszę własnymi wrażeniami w komentarzach.

Jeden komentarz na temat “Telemagazyn 📺 czyli dostępny dla VoiceOver program TV

  1. Wygląda na to, że część przycisków ma jużetykiete.
    Brakuje dostawcy Orange TV, co zgłosiłam ankiecie.

Możliwość komentowania jest wyłączona