Tworzenie i zarządzanie grupami kontaktów na macOS – Czyli jak Apple zniechęca wiernych klientów

Dziś mała porada dla osób, które tak jak ja, lubią mieć porządek w kontaktach. Niestety, skierowana jest ona tylko i wyłącznie do użytkowników komputerów Apple, co w pewnym momencie nawet mnie samego mocno zirytowało.

Przyznam się Wam, że ostatnimi czasy Apple bardzo często wystawia mnie na poważne próby cierpliwości. Przykład pierwszy z brzegu, to zajmująca mnie ostatnio kwestia tworzenia grup kontaktów i dodawania do nich poszczególnych osób.

Doskonale pamiętam, jak kiedyś tworzyłem grupy kontaktów na moim iPhone. Mam je do dziś. A ponieważ w iOS11 nie działają polecenia głosowe, a w kontaktach fokus VoiceOver non stop ucieka mi na koniec listy, zmuszony zostałem do podzielenia kilkuset kontaktów na kilka wygodniejszych grup, w rodzaju Prywatne, Służbowe itd. itp. I wyobraźcie sobie teraz, jakież było moje zdziwienie, gdy dowiedziałem się, że od jakiegoś czasu w ogóle nie można z poziomu iUrządzenia nie tylko tworzyć grup kontaktów, ale nawet dodawać nowych osób do tych już istniejących.

Nie mam bladego pojęcia czym kierowało się Apple likwidując tę opcję. Aktualnie nowe grupy możemy tworzyć, oraz dodawać do nich nowe osoby tylko i wyłącznie na dwa sposoby – przez stronę internetową iCloud.com oraz z poziomu aplikacji Kontakty w systemie macOS. Oczywiście z poziomu strony internetowej nie jest to ani specjalnie dostępne, ani szybkie, ani szczególnie wygodne. Da się to zrobić, ale dokonując tego za pomocą programu odczytu ekranu, należy wykazać się odpowiednią dozą cierpliwości i samozaparcia. Na szczęście przynajmniej z poziomu komputera Apple, bez najmniejszego problemu możemy zarządzać naszymi grupami kontaktów.

Tworzenie nowej grupy kontaktów

Tu nie ma żadnej filozofii. Wystarczy:

  1. Uruchomić aplikację Kontakty w systemie macOS.
  2. Z menu Plik wybrać opcję Nowa grupa, lub nacisnąć skrót Shift+Command+n.
  3. Wpisać nazwę grupy i nacisnąć Enter.

Od tej pory, w aplikacji Kontakty, korzystając z szybkiej nawigacji lub gestów na gładziku, możemy przejść na Listę Grup, zawierającą wszystkie nasze grupy, a w tym również kontakty iCloud, oraz właśnie utworzoną przez nas nową grupę. Wcześniej musimy się tylko upewnić czy Lista Grup wyświetla się na naszym ekranie. Możemy jej wyświetlanie włączyć lub wyłączyć skrótem Command+1.

Dodawanie kontaktu do grupy

Muszę przyznać, że trochę się nakombinowałem ze znalezieniem sposobu na dodanie do grupy nowego kontaktu za pomocą VoiceOver. Wszędzie w necie pojawia się instrukcja, że należy myszką zaznaczyć kontakt, i przeciągnąć go na nową grupę. Wszystko pięknie, tyle że z VoiceOver to nie działa.

Kombinowałem, główkowałem i generalnie traciłem czas, zamiast od razu sięgnąć po najprostsze rozwiązanie. Najprostsze, czyli jakie? Kopiuj / wklej oczywiście…. 😉

Aby dodać nowy kontakt do grupy należy:

  1. Na liście wszystkich kontaktów, zaznaczyć jedną lub więcej osób i skopiować je do schowka skrótem Command+c.
    UWAGA! Aby nie po kolei zaznaczyć więcej niż jeden kontakt, należy wejść w interakcję z listą kontaktów.
  2. Za pomocą szybkiej nawigacji przejść na Listę Grup, i po ustawieniu się fokusem VoiceOver na docelowej grupie, nacisnąć Command+v.

Od tej pory, zarówno na komputerze, jak i naszym iUrządzeniu, korzystać możemy z nowej grupy kontaktów. Sprawdziłem, działa, więc ze swej strony gorąco polecam.