Tworzenie skrótów do aplikacji w systemie macOS i umieszczanie ich na Biurku – Twój pierwszy kęs

Prosta rzecz, ale trafiła na pierwsze miejsce najczęściej zadawanych przez Was pytań. Jak utworzyć skrót do jakiejś aplikacji i umieścić go na Biurku? Do samego Biurka jeszcze kiedyś wrócimy, a dziś podrzucę Wam tylko odpowiedzi na te dwa najczęściej pojawiające się pytania.

Tworzenie skrótu do aplikacji na macOS

 1. W Finderze otwieramy katalog z aplikacjami. Najwygodniej zrobić to naciskając skrót Command+Shift+a.
 2. Ustawiamy się na aplikacji do której chcemy utworzyć skrót i naciskamy Command+l.
 3. W tym momencie otworzy nam się pole edycyjne z proponowaną nazwą skrótu. Domyślnie jest to zawsze nazwa programu plus słowo skrót. W przypadku aplikacji Mail propozycja systemu będzie wyglądała tak: Mail.app-skrót. Możemy sobie tutaj wpisać dowolną nazwę lub pozostawić propozycję systemową i nacisnąć klawisz Return. Po jego naciśnięciu, skrót pojawi się w katalogu Aplikacji.

VoiceOver będzie nam każdy skrót anonsował podając jego nazwę oraz rozszerzenie „alias”. Czyli w ponownie odwołując się do aplikacji Mail, skrót do niej VoiceOver odczyta nam jako „Mail.app-skrót alias”. Właśnie dlatego warto skrótom nadawać własne nazwy. 😉

Umieszczanie skrótu na Biurku

 1. Będąc w katalogu Aplikacje, ustawiamy się na wybranym skrócie i kopiujemy go do schowka poprzez naciśnięcie Command+c.
 2. Teraz przechodzimy na Biurko naciskając klawisze Command+Shift+d.
 3. Wklejamy nasz skrót na Biurko naciskając Command+v.
 4. Teraz naciskając Command+Shift+a ponownie przechodzimy do katalogu Aplikacje i aby mieć porządek w folderze, kasujemy już nam niepotrzebny skrót.

Niestety skrótów nie da się wyciąć czy przeciągnąć od razu bezpośrednio z katalogu Aplikacji na Biurko. Dlatego właśnie wspominam o usuwaniu niepotrzebnych skrótów, aby w przyszłości przez przypadek nie skasować sobie jakiejś potrzebnej aplikacji.

Jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne wpisy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.

2 komentarzy na temat “Tworzenie skrótów do aplikacji w systemie macOS i umieszczanie ich na Biurku – Twój pierwszy kęs

 1. Witam, a Ja mam takie pytanie
  Co to jest wolumin, który umieszcza sie na biurku po instalacji?
  z

 2. Hej Asiu!
  Nie wiem czy dobrze rozumiem to pytanie w oderwaniu od kontekstu. Sam wolumin posiada kilka znaczeń. Domyślam się, że w tym konkretnym wypadku wolumin to miejsce na dane umieszczane na Biurku. Zlokalizowane domyślnie w Katalogu Domowym, czyli Users/Wlasciciel/Desktop. M.in. są tam domyślnie umieszczane zrzuty ekranowe czy nagrania z ekranu. Ale podkreślam, tylko zgaduję kontekst.

Możliwość komentowania jest wyłączona