#ViaOptaDaily – Czyli krzyżówka #TapTapSee z #SeeingAssistantHome

W kontekście tego, iż ostatnio TapTapSee zniosło limit bezpłatnych fotografii miałem w ogóle nie pisać o ww. aplikacji. Aby jednak pozostać wiernym zasadzie, że zawsze warto jest mieć jakąś alternatywę, poniżej krótko o ViaOptaDaily autorstwa Novartis Pharmaceutical Corporation.

Osoby śledzące wpisy w Mojej Szufladzie bądź też interesujące się aplikacjami do nawigacji na pewno bez trudu wyłapały podobieństwo nazwy omawianego programu do aplikacji ViaOpta Nav, o której wspominałem we wpisie ViaOpta Nav – piesza nawigacja dla iPhone. I nie ma w tym nic dziwnego, bo to jedna i ta sama firma jest autorem obu programów.

Niestety, ViaOpta Daily nie jest tak udanym projektem jak jego poprzednik. Aplikacja powstała zarówno na system Google Android jak i na iOS. Przyznam jednak szczerze, że gdy zobaczyłem jak działa na iOS ode chciało mi się jej sprawdzania na Androidzie. Zacznijmy jednak od początku. Wg producenta program udostępnia nam:

  1. własną syntezę mowy,
  2. rozpoznawanie obiektów,
  3. rozpoznawanie scen,
  4. minutnik,
  5. rozpoznawanie kolorów,
  6. pogoda,
  7. lupa powiększająca,
  8. kontakty,
  9. rozpoznawanie pieniędzy,
  10. autoportret selfie,
  11. rozpoznawanie tekstów;

Ad. 1. Własna synteza mowy

Generalnie i osobiście bardzo nie lubię takiego rozwiązania. Jest ono paradostępnościowe i sprawia, że z aplikacji korzysta się znacznie wolniej niż z natywnym głosem VoiceOver. Paradoksalnie przy wyłączonym VO aplikacja milknie. Więc po co w ogóle takie rozwiązanie?

Ad 2. Rozpoznawanie obiektów

Jak dla mnie to rozpoznawanie obiektów i scen działa dokładnie w ten sam sposób. Celujemy obiektywem w dany obiekt/scenę, tapiemy w ekran i zgodnie z komunikatem: Poczekaj na przetworzenie obrazu, czekamy aż syntezator wymówi nazwę rozpoznanego obiektu/sceny. Działa to podobnie jak w TapTapSee.

Ad. 4. Minutnik

Klon funkcji systemowej – bez komentarza.

Ad. 5. Rozpoznawanie kolorów

Moduł najczęściej informuje, że dany obiekt jest koloru szarego albo, że danego koloru nie można rozpoznać. IMHO, nie działa.

Ad. 6. Pogoda

Znacznie uboższa niż funkcja systemowa. Za to przez kilka sekund generuje, nazwijmy ją umownie meteorologiczną ścieżkę audio… 😉

Ad. 7. Lupa powiększająca

A widział ktoś lupę pomniejszającą? Bez komentarza.

Ad. 8. Kontakty

To takie Ulubione Kontakty / Szybkie wybieranie w zewnętrznej aplikacji. Zupełnie bez sensu bo i tak musimy uruchomić program, wybrać odpowiedni moduł a następnie konkretny kontakt.

Ad. 9 Rozpoznawanie pieniędzy

Moduł wymaga wybrania waluty jaką chcemy rozpoznać, aby mógł zaciągnąć odpowiedne pakiety z internetu. Niestety waluty nie są zaetykietowane więc nie wiem w ogóle czy aplikacja rozpoznaje PLN. Raczej wątpię. Na próbę pobrałem jeden losowy pakiet i 20 PLN rozpoznał mi jako banknot o nominale 100.

Ad. 10. Autoportret selfie

U mnie ten moduł nie działa.

Ad. 11 Rozpoznawanie tekstów

Działa bardzo słabo. Darmowy TextGrabber jest znacznie lepszy od tego modułu.

Podsumowanie

Osobiście uważam, iż aplikacja jest cienka jak ogon węża. Program działa wolno, niedokładnie a miejscami wcale. Mnie najbardziej przeszkadza niedziałający gest potarcia dwoma palcami, który powinien umożliwiać powrót o poziom wyżej.

Na uwagę najbardziej zasługuje moduł rozpoznający obrazy, ale jak wspomniałem na początku tego wpisu, odkąd TapTapsee ponownie funkcjonuje bez limitów, nie warto sięgać po ten program.

Oczywiście zawsze możecie być innego zdania. Aby się o tym przekonać wystarczy pobrać aplikację z jednego z poniższych odnośników.
Pobierz ViaOptaDaily z AppStore
Pobierz ViaOptaDaily z Google Play

4 komentarzy na temat “#ViaOptaDaily – Czyli krzyżówka #TapTapSee z #SeeingAssistantHome

  1. witam cię piotrze przepraszam że nie w sprawie obecnego wPiSu ale kiedyś wrzuciłeś podcastu na temat programu rozpoznającego pieniądze na poczatku jak go ściągnąłem odczytywał nieźle natomiast w tej chwili patrzy jak Ślepa kura w ziarno i nic nie widzi i mam z nim problemy może coś mi podpowiesz Krzysztof

  2. Witaj Krzysztofie. Na twoim miejscu spróbowałbym odinstalować/usunąć aplikację i zainstalować ją na nowo. Czasami przy aktualizacji systemu bądź samej aplikacji robią się takie dziwne rzeczy. Chyba że na swoim urządzeniu masz jakąś starą wersję iOS z którą nie chce współpracować nowa wersja aplikacji.

  3. U mnie na Androidzie 5.1.1 kolory program rozpoznaje bezbłędnie. Jedynie musi być w pomieszczeniu w miarę jasno. Z resztą się zgadzam program jest niestety słaby, ale czasem z niego korzystam 🙂

  4. Dzięki Mariusz za głos. Ciekaw byłem jak to na Antku śmiga. Ale jednak nie na tyle, żeby się potykać z tą apką na moim starym Samsungu. 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona