VOD na urządzeniach mobilnych

Coraz częściej znajdujemy się w sytuacji, gdy w danym momencie nie mamy czasu obejrzeć naszego ulubionego serialu, programu czy doniesień ze świata. Z pomocą przychodzą nam usługi VOD, czyli video na żądanie. Dziś chciałbym przedstawić garść aplikacji, które umożliwiają nam dostęp do materiałów VOD z poziomu naszych urządzeń mobilnych.

Poniższe programy to zestawienie najpopularniejszych aplikacji, wraz z garścią uwag dotyczących ich dostępności. Oczywiście wszystkie propozycje są bezpłatne więc zachęcam do testów.

TVP

Telewizja Polska udostępnia tworzone przez siebie treści w aplikacji mobilnej TVP. O programie możemy przeczytać m.in.:


Najpopularniejsze seriale, filmy dokumentalne oraz programy publicystyczne, podróżnicze, kulinarne i dla dzieci – to wszystko znajdziesz i obejrzysz w zakładce „VoD” (ikonka w dolnej części ekranu).

Informacja dla użytkowników VoiceOver: Aby uruchomić odtwarzanie należy tapnąć obrazek opisany jako numer danego odcinka, czy to programu czy serialu.
Na telefonie z Androidem nie udało mi się uruchomić odtwarzania ale przypisuję to starszej wersji systemu.

Ipla

Ipla to oferta głównie dla widzów telewizji Polsat. Jej twórcy o aplikacji piszą m.in.:


IPLA oferuje darmowy dostęp do bogatej bazy wideo na życzenie. Na widzów czeka dawka najlepszej rozrywki, którą zapewnią m.in. kultowe seriale, najgłośniejsze wydarzenia sportowe, festiwale, koncerty, programy talk-show i przyrodnicze. IPLA oferuje również dostęp do programów publicystycznych i ekonomicznych. Nie zapomniała także o najmłodszych widzach, którzy wraz ze swoimi rodzicami mogą oglądać legalne i bezpieczne bajki.

W zależności od platformy na której działa aplikacja, różny jest zakres usług oferowanych przez Iplę. Ofertę aplikacji można porównać na stronach sklepów.

Użytkownicy zarówno iOS z VoiceOver jak i Androida z TalkBack, dla wygody obsługi, przy pierwszym uruchomieniu powinni zaetykietować sobie przyciski kategorii głównych w zakładce Video.
Właściciele urządzeń z Androidem dodatkowo powinni pamiętać, iż nie wszystkie wersje Androida umożliwiają tworzenie własnych etykiet przez TalkBack.

TVN Player

Jak wskazuje sama nazwa, aplikacja głównie zawiera treści emitowane przez różne stacje TVN. Za autorami programu:


Player jest nową platformą wideo na żądanie. Dzięki usłudze Player użytkownicy mają dostęp do największej biblioteki seriali, show i programów emitowanych na głównej antenie stacji TVN oraz w kanałach tematycznych.

Podobnie jak w przypadku Ipli w systemie iOS, użytkownicy VoiceOver dla wygody obsługi powinni zaetykietować sobie przyciski. W wypadku TVN Player dotyczy to przycisków z nazwami poszczególnych programów czy seriali.
Na Androidzie aplikacja jest znacznie mniej dostępna. Użytkownicy TalkBack nie tylko będą musieli zaetykietować sobie znacznie więcej przycisków ale także korzystać z w miarę nowego urządzenia. Program jest dość wymagający i działa wolno na słabszych mobilkach.

TVP Stream

TVP Stream umożliwia oglądanie na żywo stacji TVP Info, programów lokalnych TVP a także ważniejszych wydarzeń sportowych. Z opisu aplikacji:


Aplikacja TVP Stream daje dostęp do najświeższych informacji z kraju i ze świata na Twoim telefonie lub tablecie. Dzięki niej uzyskasz dostęp do kanału TVP Info, 16 ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej, a także TVP Parlament.

Niestety, od kilku ostatnich aktualizacji, aplikacja zarówno na iOS jak i Androidzie jest trudno dostępna dla użytkowników programów odczytu ekranu TalkBack i VoiceOver.

Fakty TVN

Jeśli zazwyczaj oglądasz, lecz dziś coś ci w tym przeszkodziło… Nic straconego. Aplikacja Fakty umożliwia obejrzenie nie tylko Faktów, ale także Faktów po Faktach i jeszcze kilku innych programów. Autorzy o aplikacji piszą m.in.:


Zobacz najważniejsze i najświeższe informacje z kraju i ze świata, które przygotowuje najlepszy zespół reporterski w kraju. Pobierz aplikację na swój telefon, dzięki której będziesz mógł oglądać „Fakty” w każdym miejscu i o dowolnej porze.

Użytkownicy Talkback: Aby rozpocząć odtwarzanie materiału video należy kliknąć odnośnik podpisany jako „image”.

Większość z wymienionych aplikacji działa jedynie w granicach państwa polskiego, określanych adresami IP. Jeśli mieszkasz lub chwilowo przebywasz za granicą, daj znać w komentarzu czy któryś z powyższych programów umożliwia oglądanie polskiej telewizji poza granicami naszego kraju.