Voice Dream Reader

Voice Dream Reader to aplikacja obowiązkowa dla każdego mola książkowego posiadającego urządzenie z systemem IOS. Program nie tylko umożliwia odczyt ebooków i audiobooków w najróżniejszych formatach, zapamiętuje miejsce w którym skończyliśmy lekturę czy też posiada polski interfejs, ale przede wszystkim. doskonale współpracuje z systemowym programem odczytu ekranu VoiceOver.

VDR stworzony przez firmę Voice Dream LLC, podobnie jak inne aplikacje do odczytu plików elektronicznych w rodzaju iBooks, Blio, czy Kindle umożliwia zapoznanie się z treścią ebooków w najpopularniejszych formatach jak EPub, PDF czy Doc. Oprócz tego posiada jednak szereg dodatkowych opcji, które czynią ten program naprawdę wyjątkowym.

Wymarzony głos lektora

Ideą programu VDR było umożliwienie odczytu dokumentów elektronicznych za pomocą technologii Text To Speech. Domyślnie podstawowa wersja aplikacji posiada jedynie angielski głos. Użytkownik może jednak zakupić dodatkowe, zewnętrzne głosy TTS. Aktualnie osoby chcące czytać dokumenty w języku polskim mogą zakupić głos Ania firmy Acapella. Generalnie dostępnych jest 72 głosów w wysokiej jakości i w dwudziestu językach. Na szczęście dla użytkowników przyzwyczajonych do natywnej syntezy systemowej, od wersji 7 IOS, VDR pozwala do odczytu ebooków wykorzystywać także głos syntezatora VoiceOver.

VDR posiada rozbudowaną możliwość konfiguracji głosu wykorzystywanego do odczytu lektury. Jeśli drażni nas odczyt jakiegoś słowa lub znaku możemy dodać go jako wyjątek do słownika wymowy i ustalić nową formę odczytu lub po prostu nakazać jego omijanie.

Korzystanie / Sterowanie

Dzięki wykorzystaniu głosów TTS VDR umożliwia nam odczyt książek przy zablokowanym ekranie. Takiej funkcji obecnie nie posiadają inne programy do odczytu ebooków. Każdy użytkownik energożernego iPhone doskonale rozumie jak ważna i przydatna to funkcjonalność.

Odtwarzaniem książki, ebooka jak i audiobooka można sterować zarówno z pozycji samej aplikacji, systemowego odtwarzacza muzyki wyświetlającego się na zablokowanym ekranie lub w centrum sterowania oraz za pomocą pilota znajdującego się na kabelku słuchawek.

Dodawanie książek do VDR

Książki, zarówno ebooki jak i audiobooki można dodawać do VDR na wiele sposobów.

  • Z poziomu programu Dropbox.
  • Z poziomu aplikacji VDR i katalogu Dropbox.
  • Z katalogu VDR przez iTunes.
  • Z internetu podając adres łącza do pliku książki.

Jak działa VDR możecie posłuchać w poniższym podcaście.
Posłuchaj podcastu z serwisu Tyflopodcast.net o Voice Dream Reader

A pobrać, potestować lub zakupić program, do czego gorąco zachęcam, możecie z poniższych odnośników.
Pobierz testową wersję Lite Voice Dream Reader z AppStore
Kup Voice Dream Reader w AppStore