VoiceOver a szybkie reakcje na iMessage w iOS 10

Kojarzycie wprowadzoną do aplikacji Facebook dostępną wśród Czynności opcję Zareaguj? Umożliwia nam ona szybkie wybranie reakcji na post z pośród kilku predefiniowanych zachowań. Systemowa aplikacja Wiadomości w iOS 10 również posiada taką funkcję. A teraz okazuje się nawet, że jest ona dostępna dla VoiceOver.

Z nowej funkcji korzystamy dokładnie tak samo jak na FB. Gdy w aplikacji czytamy otrzymaną od kogoś wiadomość, wystarczy przeciągnąć na niej palcem w górę lub dół wybierając pozycję Reakcje. Do wyboru mamy:

  • Serce,
  • Kciuki w górę,
  • Kciuki w dół,
  • Haha,
  • Wykrzyknik,
  • Znak zapytania.

Jeśli wybraną wiadomość oznaczymy którymś z powyższych obrazków, VoiceOver będzie nam również i ten fakt oznajmiał. Gdy np. na iMessage zareaguję wybierając Haha, VO po odczytaniu wiadomości doda: Ty śmiejesz się z tej rzeczy. Ale osoba, której wiadomość oznaczyłem w ten sposób dostanie drugą iMessage z informacją „Dodano śmiech do….”.

Niestety, wkrada nam się tu pewien brak konsekwencji w nomenklaturze. Gdy przykładowo wybieramy reakcję „Kciuki w górę”, tak oznajmia ją VoiceOver, to ktoś otrzyma drugą wiadomość z informacją „Dodał kciuk w górę”. Ale gdy sprawdzimy co VO czyta na końcu oznaczonej przez nas iMessage, to okaże się, że jest to „Ty lubisz to” albo „Ty kochasz tę rzecz”, jeśli wcześniej wysłaliśmy serce zamiast kciuków.

I właśnie to moje serce rośnie gdy widzę, że kolejna z nowych funkcji iOS 10 jest dostępna dla VoiceOver.