VoiceOver a zamienianie tekstu na ikony emoji w iOS10

Po pojawieniu się bety iOS10, wyczytałem w sieci, że powinna ona posiadać nową funkcję umożliwiającą zamienianie tekstu na ikony emoji. Długo i bezskutecznie kombinowałem jak tego dokonać z VoiceOver. W końcu się zaparłem i się udało. Jak się jednak domyślacie, nie jest to najbardziej intuicyjna z nowych opcji iOS10.

Zamienianie tekstu na ikony emoji z VoiceOver

  1. W polu edycyjnym piszemy dowolny tekst.
  2. Po wprowadzeniu tekstu klawiaturę przestawiamy na Ikony Emoji.
  3. Teraz gdy fokusem VoiceOver zejdziemy i ponownie wejdziemy na pole edycyjne, usłyszymy jak VO wymawia: Dostępne zastąpienia emoji. Następnie przeczyta wpisany przez nas tekst i jeśli mamy włączone odczytywanie podpowiedzi, po pauzie doda: Wybierz wyrazy do zastąpienia, użyj pokrętła Emoji.
  4. Zatem korzystając z podpowiedzi VoiceOver, na wirtualnym pokrętle ustawiamy pozycję Emoji i gestem przeciągnięcia jednym palcem w górę lub dół ustawiamy się na słowach, które iOS podświetla nam jako możliwe do zastąpienia.
  5. Jeśli akceptujemy daną ikonę, wystarczy stuknąć na niej dwukrotnie aby została ona wstawiona do tekstu.

Funkcja ta jednak nie działa zbyt intuicyjnie. Przede wszystkim, nigdy nie udało mi się jej aktywować jeśli cały tekst wprowadziłem za pomocą dyktowania. Z kolei jeśli wprowadziłem go w trybie brajla, to funkcja aktywowała mi się tylko w połowie przypadków. Musimy też pamiętać, że tekst po prostu może nie zawierać żadnego słowa, które daje się zamienić na emoji. I wtedy nie mamy pewności czy to funkcja nie działa czy po prostu nie ma wyrazów na zamianę.

Puki co traktuję to jako ciekawostkę i jakoś nie bardzo chce mi się wierzyć, żeby komuś chciało się pisać tekst tylko po to aby go zamieniać na obrazki. Prędzej ktoś od razu skorzysta z klawiatury Emoji zamiast tak się bawić na około. Ciekaw jestem czy Wy będziecie używać tej funkcji.