Aktualizacja: VoiceOver i dodawanie elementów do Docka w systemie macOS – Twój pierwszy kęs

Materiał na kolejny wpis z cyklu Twój Pierwszy Kęs tym razem zapewnił mi Mateusz. Zapytał o to, jak z VoiceOver w systemie macOS dodać dowolny element do Docka. Posiadaczom iUrządzeń, którzy nigdy nie pracowali na komputerze firmy Apple podpowiadam, że jest to bardzo podobny pasek narzędziowy, jaki znajduje się u dołu ekranów waszych iPhone’ów lub iPad’ów.

I tak, pisząc „narzędziowy” zrobiłem to specjalnie, ponieważ Dock w systemie macOS jest zdecydowanie czymś więcej niż jego mniejszy brat w mobilnym środowisku iOS. Możemy dodawać do niego najróżniejsze rzeczy, nie tylko same aplikacje jak w mobilnych urządzeniach. Podstawę stanowią oczywiście aplikacje, ale znacznie częściej umieszcza się tam inne elementy, jak np. pliki czy foldery.

Jeśli nie używamy myszki, a w zamian korzystamy ze sparcia VoiceOver, to samego Docka otwiramy poprzez naciśnięcie skrótu VO+d lub, co jeśli posiadamy Macbooka jest o wiele wygodniejsze, dwukrotnie stukamy dwoma palcami w dolną krawędź gładzika.

Po Docku poruszamy się klawiszami kursora, zarówno przy włączonej jak i wyłączonej szybkiej nawigacji. Polecam wyłączenie tej ostatniej, bo wtedy przy poruszaniu lewo/prawo zmieniamy pozycję na Docku, a strzałką w górę rozwijamy menu. Dodatkowo przytrzymując klawisz Option strzałkami lewo/prawo możemy przesuwać elementy w obrębie Docka.

Niestety, najgorsza rzecz jaka wiąże się z używaniem Docka, to dodawanie do niego kolejnych elementów. Jest to banalnie proste, ale przy tym równie niewygodne i niepraktyczne. Aby do Docka dodać wybrany program, plik, folder lub jakiś inny element, po ustawieniu się na nim fokusem VoiceOver należy nacisnąć skrót klawiszowy:
Shift+Ctrl+Command+t
Tak, wiem. Ten skrót jest absurdalny. Pisałem o tym chorym podejściu Apple we wpisie Własne gesty dla VoiceOver w macOS. Niestety, tej opcji nie udało mi się znaleźć na listach dostępnych operacji, a przez to zastąpić jej jakimś fajnym, wygodnym gestem. Na szczęście do Docka dodaję coś jedynie od wielkiego dzwonu, więc nie stanowi to dla mnie aż takiego problemu.

Na szczęście w odpowiedzi na ten wpis, na Twitterze napisał do mnie Adrian, podpowiadając jeszcze jeden sposób dodawania aplikacji do Docka. Polega on na tym, że po otwarciu danego programu wchodzimy do Docka i po ustawieniu fokusa VoiceOver na wybranej aplikacji, z dostępnych na niej opcji wybieramy pozycję Pozostaw w Docku.

Mam nadzieję, że teraz nie tylko Mateusz, ale i inni użytkownicy VoiceOver w systemie macOS chętniej będą korzystać z Docka. W końcu tak jak w systemie iOS, mamy do niego dostęp z każdego ekranu. A jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne wpisy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.