VoiceOver i funkcja Sidecar

W dzisiejszym wpisie chciałbym przybliżyć Wam funkcję Sidecar, którą Apple wprowadziło do części swoich urządzeń już 6 lat temu. Mam jednak wrażenie, że dotychczas niewiele osób o niej w ogóle słyszało. Tymczasem uważam, że w wielu sytuacjach może być ona bardzo pomocna. Szczególnie osobom z dysfunkcją wzroku.

Zrzut ekranu iPada z otwartym obszarem wyświetlania Macbooka

Sidecar – Co to takiego?

W największym skrócie, Sidecar to funkcja umożliwiająca używanie iPada jako drugiego wyświetlacza Maca. Funkcja przydatna tak często, że wymienię jedynie jej tak podstawowe zastosowania jak możliwość wygodnego obserwowania okien dwóch różnych aplikacji, albo dwóch różnych okien tego samego programu. Przykładowo własnej prezentacji i chatu na spotkaniu online, czy okna w którym coś tworzymy, i drugiego, w którym na bieżąco obserwujemy efekty naszej pracy (np. kod źródłowy i powstającą witrynę internetową). Obecnie jest to tak popularne rozwiązanie, że dziś większość programistów, webdeveloperów, czy osób zajmujących się badaniem dostępności cyfrowej wręcz nie wyobraża sobie pracy bez dwóch monitorów. Jednak nie zawsze pracujemy w wymarzonych warunkach. Dlatego właśnie Apple stworzyło funkcję Sidecar. Tak aby będąc w podróży, mając przy sobie jedynie Macbooka i iPada, nadal można było wygodnie pracować w trybie dwóch wyświetlaczy.

Jednak Sidecar to nie tylko zwykłe udostępnianie obrazu. Korzystając z ekranu iPada użytkownik może wchodzić w interakcję z prezentowaną treścią. Może ją kopiować, edytować, przewijać itp. itd. To coś, czego nie umożliwia zwykły, dodatkowy monitor.

Sidecar a dostępność

OK, ale dlaczego ja o tym piszę? Otóż dlatego, że dodatkowy, tak wspaniale mobilny wyświetlacz, stanowi ogromną pomoc dla osób słabo widzących. Bardzo często ludzie z poważną wadą wzroku muszą dosłownie przysuwać nos do ekranu komputera, aby móc cokolwiek tam zobaczyć. Są to najczęściej osoby na codzień korzystające z czytnika ekranu, ale posiadające jeszcze tzw. resztki wzroku, dzięki którym są w stanie zapoznać się z informacją graficzną, w rodzaju zdjęć, grafik, czy nagrań video. Jednak częste pochylanie się do ekranu Macbooka nie jest ani wygodne, ani bezpieczne. W trakcie tych manewrów bardzo często dotykany jest gładzik lub klawiatura, co z kolei prowadzi do przypadkowej i często losowej zmiany treści prezentowanej na ekranie. Jest to niezwykle irytujące i frustrujące dla użytkowników słabo widzących. Dlatego właśnie iPad prezentujący tę samą treść, ale którego można wygodnie przysunąć do oczu stanowi dla nich tak atrakcyjne rozwiązanie. Dodatkowo, obraz widziany na iPadzie można również powiększać i przesuwać. Na przykład zawartość otwartej strony internetowej.

Sidecar to także wygodny sposób dzielenia się treścią z osobą słabo widzącą. W sytuacji, gdy kilka osób może w miarę wygodnie spoglądać na ekran jednego Macbooka, to osoba słabo widząca będzie musiała przysunąć się bardzo blisko monitora, czym zasłoni widok pozostałym. W takiej sytuacji udostępnienie ekranu na iPadzie rozwiązuje opisany problem.

Podobne zastosowania można mnożyć. Jestem absolutnie pewien, że każda osoba czytająca ten wpis, w ciągu kilku minut znajdzie kilka własnych, interesujących zastosowań dla Sidecar. Dlatego nie ma sensu abym się rozpisywał na ten temat.

Sidecar – Jak tego używać?

Użycie Sidecar jest dość banalne. Oczywiście zakładam, że każdy kto chce tego używać, już posiada jakiś komputer Apple i iPada, oraz włączoną funkcję Sidecar w Systemowych Preferencjach wyświetlaczy. A wtedy, wystarczy postępować zgodnie z poleceniem samego Apple, tj.:

Przesuń wskaźnik na przycisk trybu pełnoekranowego  okna na Macu, a następnie wybierz opcję przeniesienia tego okna na iPada.

A jeśli korzystasz z VoiceOver, to:

  1. Przejdź do okna aplikacji, której ekran chcesz udostępnić.
  2. Fokus czytnika ustaw na przycisku anonsowanym przez VoiceOver jako Pełny Ekran. Znajduje się on na prawo od przycisków Zamknij oraz Minimalizuj.
  3. Otwórz Menu Kontekstowe naciskając Shift + Command + Option +m.
  4. Z menu wybierz pozycję Przenieś do iPad „Nazwa iPada”.

Jeśli na iPadzie również jest włączony VoiceOver, to wypowie on następujący komunikat:
Sidecar – Obszar wyświetlania.
Informacja o obszarze wyświetlania będzie anonsowana za każdym razem, gdy przy włączonym VoiceOver dotkniemy ekranu w oknie Sidecar. Na iPadzie oczywiście można przełączać się między innymi aplikacjami, a także wychodzić na ekran początkowy.

Udostępnianie ekranu wyłączamy w identyczny sposób. Jedynie na koniec tym razem wybieramy z menu opcję: Przenieś okno z powrotem na Maca. Udostępnianie możemy oczywiście zakończyć również z poziomu samego iPada. Wystarczy zamknąć Sidecar z ekranu przełączania aplikacji.

I co ciekawe, choć VoiceOver nie odczytuje zawartości okna Obszaru Wyświetlania, to udostępnia sam pasek boczny, na którym znajdują się przyciski modyfikujące. Można ich używać przy korzystaniu z gestów, Apple Pencil, lub innych stylusów kompatybilnych z Apple Pencil.

Wymagania Sidecar

Koniecznie należy wiedzieć, że nie każdy komputer Apple i nie każdy iPad umożliwiają skorzystanie z funkcji Sidecar. Taką możliwość mają praktycznie wszystkie Macbooki i iMace wyprodukowane od roku 2018. Z całą listą kompatybilnych komputerów i modeli iPadów zapoznać się można klikając w odnośnik kierujący do Wsparcia Apple.
Znajdują się tam również inne wymogi dotyczące systemów operacyjnych i ustawień Preferencji Systemowych.

Podsumowanie

NIe tak dawno rozmawiałem ze znajomą trenerką. Zapytała mnie o kwestie udostępniania prezentacji oraz demonstrowanego obrazu. Okazało się, że miała ku temu istotny powód.

Szkolenie jakie ostatnio prowadziła miało charakter stacjonarny, a jednym z uczestników była właśnie osoba słabo widząca. I niestety, z całego szkolenia wspomniany uczestnik wyniósł niewiele informacji. Jako jedyna osoba słabo widząca, wstydził się podchodzenia do obrazu wyświetlanego z rzutnika. A niestety nie było innej możliwości jednoczesnego zademonstrowania wszystkim uczestnikom wykonywanych procedur. I w takiej właśnie sytuacji iPad z udostępnionym ekranem sprawdziłby się doskonale.

Jak to bywa z oprogramowaniem Apple, po raz kolejny firma z Cupertino stworzyła rozwiązanie, które działając na standardowych urządzeniach, swobodnie może funkcjonować jako technologia asystująca. Nie tylko w domu, jako dodatkowy wyświetlacz. Ale równie dobrze jako sprzęt wykorzystywany w formalnej edukacji, praktycznie na każdym jej poziomie, na dodatkowych kursach i szkoleniach, a także w trakcie najróżniejszych wydarzeń. Myślę, że żadnej osoby słabo widzącej nie muszę przekonywać do zalet funkcji Sidecar. Pozostaje mi tylko zachęcić do przetestowania jej w praktyce, i ewentualnego podzielenia się wrażeniami z jej użytkowania w komentarzach.

Twój Pierwszy Kęs

Więcej informacji na temat komputerów Apple, ich dostępności i podpowiedzi jak sobie z nimi radzić na starcie, znajdziecie w zakładce:
Twój Pierwszy Kęs