VoiceOver i Kalendarz w MacOS – Twój pierwszy kęs

Kolejną rzeczą, o którą jestem regularnie pytany, jest tworzenie nowych wydarzeń w Kalendarzu systemowym MacOS. Przecież powinno być to bardzo proste, a użytkownikom VoiceOver z jakichś powodów wydaje się to strasznie skomplikowane. Przekonajmy się zatem krok po kroku, na ile faktycznie jest to złożony proces.

Tworzenie nowego wydarzenia w Kalendarzu na MacOS

  1. Zaczynamy od otwarcia aplikacji Kalendarz.
  2. Gdy program się uruchomi, skrótem Command+n wywołujemy funkcję „Nowe wydarzenie”. Focus VoiceOver domyślnie znajdzie się w polu edycyjnym nowego wydarzenia.
  3. Napiszmy sobie teraz taki przykładowy tekst:

    Spotkanie z Tomkiem w czwartek 29 września o 13:00

  4. Całość zatwierdzamy naciśnięciem klawisza Enter i skrótem Command+w zamykamy okno nowego wydarzenia. W tym momencie pojawi się ono w domyślnym kalendarzu w dniu 29 września z tytułem „Spotkanie z Tomkiem” i informacją, że będzie trwało od 13:00 do 14:00. Proste, prawda?

Oczywiście nie musimy od razu zamykać okna nowego wydarzenia. Zamiast tego możemy m.in.:

  • W trybie szybkiej nawigacji przechodząc w lewo o jedną pozycję, znaleźć się na rozwijanej liście na której będziemy mogli wskazać kalendarz do zapisania nowego wydarzenia.
  • Przechodząc o dwie pozycje wpisać lokalizację wydarzenia.
  • Przechodząc o cztery pozycje ustawić alerty przed wydarzeniem i ewentualny czas dotarcia.
  • A idąc jeszcze dalej dodać uczestników i jakąś notatkę.

Oczywiście jeśli w powyższym przykładzie pominiemy datę wpisując samo słowo „czwartek”, to system wpisze nam spotkanie do kalendarza na najbliższy czwartek. Analogicznie, jeśli nie wpiszemy godziny, to system ustawi nam spotkanie jako wydarzenie całodniowe.

Reasumując, w środowisku MacOS tworzenie nowych wydarzeń jest bardzo proste, szybkie i przyjemne. Aby jednak w tym miejscu zachować jako takie pozory obiektywizmu muszę dodać, że przeglądanie samego Kalendarza systemowego przy użyciu VoiceOver już nie jest tak fajne i wygodne. Osobiście najchętniej korzystam z kalendarzy z poziomu iPhone, gdzie kompaktowy widok listy wydarzeń jest dla mnie najbardziej optymalny i komfortowy.

Jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne wpisy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.