VoiceOver i korzystanie z automatycznego uzupełniania haseł w systemie macOS

Jakiś czas temu Michał prosił mnie, abym nieco szerzej opisał korzystanie z automatycznego uzupełniania haseł w systemie macOS. Według niego na iPhone jest to znacznie bardziej intuicyjna procedura niż na komputerach Apple. Osobiście jestem odmiennego zdania, więc z przyjemnością przybliżę Wam tę kwestię.

Widok ekranu logowania do serwisu Onet.pl. Pola login i hasło są wypełnione.

Automatyczne uzupełnianie haseł – Co to takiego?

Jak sama nazwa wskazuje, automatyczne uzupełnianie haseł umożliwia nam łatwe i szybkie logowanie do różnych usług internetowych i programów zainstalowanych na naszym komputerze lub urządzeniu mobilnym. W przypadku logowania z poziomu komputera Apple, w jego trakcie najczęściej wystarczy nacisnąć skrót klawiszowy Command+Shift+a. Wtedy system poprosi nas o weryfikację i wprowadzenie głównego hasła do komputera, skorzystanie z czytnika Touch ID lub naciśnięcie przycisku bocznego na Apple Watch. Gdy tylko tego dokonamy, nasze dane do logowania zostaną automatycznie wprowadzone w odpowiednie pola formularza. Ta dodatkowa weryfikacja oczywiście jest po to, aby osoby nieuprawnione nie miały łatwego dostępu do naszych zapisanych haseł.

A skąd komputer wie jakie mamy hasło?

Podchwytliwe pytanie? Nie do końca. 😉 Jeśli będziesz logować się po raz pierwszy na jakiejś stronie internetowej lub w programie zainstalowanym na komputerze Apple, system macOS zapyta cię czy chcesz zapisać właśnie wprowadzone hasło. A ty, jeśli chcesz korzystać z automatycznego uzupełniania haseł, wybierasz opcję: Zachowaj hasło.

Obraz przedstawia okno przeglądarki internetowej, które otwarte jest na stronie rejestracji konta na portalu Onet. Na środku ekranu widoczne jest wyskakujące okienko z pytaniem dotyczącym zapamiętania hasła w menedżerze haseł iCloud. Okienko ma nagłówek z ikoną klucza oraz treść pytania:
Czy chcesz zachować to hasło w pęku kluczy iCloud, aby można je było podawać automatycznie na wszystkich Twoich urządzeniach? Zachowane hasła możesz przeglądać, edytować i usuwać w panelu Hasła w Ustawieniach systemowych.
Poniżej pytania znajdują się trzy przyciski opcji: Zachowaj hasło, Nigdy dla tej witryny oraz Nie teraz.

Czym jest Pęk Kluczy?

Pęk Kluczy to usługa Apple, która umożliwia bezpieczne przechowywanie haseł i ich udostępnianie poprzez iCloud między urządzeniami należącymi do tego samego użytkownika. Dzięki temu z tych samych haseł możemy korzystać na naszym komputerze, urządzeniu mobilnym czy Apple TV. Pęk Kluczy jest jednak znacznie bardziej rozbudowanym narzędziem, dlatego samymi hasłami najlepiej zarządzać z poziomu Ustawień Systemowych i zakładki Hasła.

Możemy tam nie tylko przeglądać, edytować lub usuwać zapisane hasła, ale także zapoznać się z ostrzeżeniami Apple. Otrzymujemy je w sytuacji, gdy firma wykryje, że nasze dane zostały upublicznione gdzieś w internecie. Wtedy od razu, z poziomu zakładki Hasła, możemy zmienić nasze dane logowania do danej usługi czy programu.

Jak korzystać z automatycznego uzupełniania haseł?

Najczęściej, od razu po wyświetleniu na ekranie komputera Apple formularza do logowania, system macOS spróbuje do niego automatycznie wprowadzić nasze dane. Jeśli tak się nie stanie, to jak wspomniałem wcześniej, wystarczy nacisnąć skrót klawiszowy Command+Shift+a, aby dane do logowania zostały automatycznie wprowadzone w odpowiednie pola formularza. Oczywiście będziemy musieli się jeszcze autoryzować podając hasło komputera, dotykając czytnika Touch ID lub naciskając przycisk Docka na Apple Watch.

Innym razem możemy się zapomnieć i do formularza spróbujemy automatycznie wprowadzić hasło, którego nigdy nie zapisaliśmy w Pęku Kluczy. Wtedy oczywiście system poinformuje nas o tym odpowiednim komunikatem.

Na tle ekranu logowania wyświetla się powiadomienie przeglądarki Safari z informacją: Nie można było automatycznie wypełnić tego formularza.
Opcja automatycznego wypełniania uzupełnia formularz informacjami z wizytówki z Kontaktów lub poprzednio wypełnionego formularza. Informacje wymagane w tym formularzu nie pokrywają się z informacjami dostępnymi w opcji automatycznego wypełniania.

Czasem jednak możemy znaleźć się w takiej sytuacji, że dla konkretnego serwisu internetowego, na przykład poczty elektronicznej, posiadać będziemy kilka kompletów danych do logowania. Wtedy po wyświetleniu formularza logowania i automatycznym wstawieniu do niego jednego zestawu danych możemy albo zaakceptować ten wybór autoryzując się i klikając w przycisk logowania, albo aktywować pole edycyjne z nazwą użytkownika i strzałkami w górę oraz dół wybrać interesujący nas zestaw danych do logowania. Nasz wybór potwierdzamy klawiszem Enter i dopiero wtedy autoryzujemy naszą decyzję.

Rozwijając pole edycyjne nazwy użytkownika, z listy dostępnych danych możemy również wybrać pozycję Inne Hasła. W ten sposób w formularzu logowania możemy wprowadzić zestaw danych, który na przykład równocześnie używamy w innym serwisie.

Czy automatycznego uzupełniania haseł w systemie macOS można używać tylko w aplikacjach Apple?

Oczywiście, że nie. Ta funkcjonalność nie ogranicza się tylko do przeglądarki Safari i innych aplikacji macOS. Pęk kluczy iCloud, który zarządza hasłami, działa również w innych aplikacjach i przeglądarkach. Wymaga jednak doinstalowania odpowiednich wtyczek dających tym programom dostęp do danych z Pęku Kluczy Apple. Przykładowo aby korzystać z automatycznego uzupełniania haseł w przeglądarkach Google Chrome i Mozilla Firefox, należy w nich doinstalować wtyczkę o nazwie iCloud Passwords.

Podsumowanie

Sam korzystam z Pęku Kluczy praktycznie od momentu, gdy tylko ta opcja pojawiła się w systemach Apple. Oprócz możliwości zapamiętywania coraz liczniejszych oraz coraz bardziej złożonych haseł, ogromnie cenię sobie jeszcze jedną funkcję, którą oferuje Pęk Kluczy. Mam tu oczywiście na myśli podpowiadanie odpowiednio złożonych i skomplikowanych haseł.

Przy zakładaniu jakiegokolwiek nowego konta z poziomu komputera Apple, system macOS proponuje nam dwudziestoznakowe hasło, które jest nie do zapamiętania dla zwykłego śmiertelnika. Sprawia to, że z jednej strony jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni przed złamaniem lub odgadnięciem danych do logowania, a z drugiej nie musimy pamiętać tych wszystkich kombinacji cyfr, wielkich, małych i specjalnych znaków.

I choć znam osoby, które wolą korzystać z zewnętrznych menedżerów haseł, to ja zawsze polecam systemowy Pęk Kluczy z dwóch powodów. Po pierwsze stanowi on domyślne, systemowe, multiplatformowe i bardzo wygodne rozwiązanie. A po drugie – jest on w pełni dostępny dla systemowego czytnika ekranu VoiceOver.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *