Wielu użytkowników Apple Watch narzeka, że firma z Cupertino zmusza ich do dyktowania wiadomości na zegarku. Że to jest zawodne rozwiązanie. Że funkcja źle rozpoznaje ich głos. Że często w ogóle nie można użyć dyktowania. Że ktoś nie chce informować całego otoczenia, co znajduje się w treści wysyłanej wiadomości itp. itd. Tymczasem od siódmej wersji Apple Watch, do wprowadzania tekstu na zegarku możemy użyć klawiatury ekranowej. Ponieważ jednak wiąże się to z pewnymi ograniczeniami, Apple nie szczególnie chwali się tym w Polsce.
Ograniczenia
Zacznę od tego, dlaczego Apple nie specjalnie chwali się tą funkcją. Przede wszystkim dlatego, że klawiatura wirtualna na Apple Watch dostępna jest tylko w kilku językach.
Drugi powód niejako wynika z pierwszego. Aby w ogóle móc skorzystać z klawiatury ekranowej na Apple Watch, musimy na naszym iPhone dodać kolejną klawiaturę, która posiada wsparcie dla zegarkowej wersji ekranowej. Z wersji na wersję systemu watchOS ta lista się wydłuża, ale chyba najwygodniej będzie nam po prostu dodać jedną z klawiatur angielskich. Możemy tego dokonać na iPhone wchodząc w Ustawienia / Ogólne / Klawiatura, a tam pierwszy przycisk Klawiatury. Aby dodać kolejną, aktywujemy przycisk Dodaj Klawiaturę i z listy wybieramy tę, która nas interesuje.
Włączanie klawiatury ekranowej Apple Watch
Jeśli już na iPhone dodaliśmy klawiaturę, pora ją włączyć na Apple Watch. A w tym celu:
- Aktywujemy dowolne pole edycyjne na zegarku, na przykład próbując odpowiedzieć na czyjąś wiadomość, i wstrzymujemy automatycznie uruchomioną funkcję Dyktowania. Użytkownicy VoiceOver mogą tego dokonać gestem podwójnego stuknięcia w ekran dwoma palcami.
- Na wyświetlaczu pojawi się pole edycyjne z dotychczas podyktowanym tekstem. Poniżej znajdziemy kilka przycisków, takich jak Gotowe, Usuń, Emoji, Dyktowanie. A u samego dołu ekranu ulokowany został jeszcze jeden niepozorny przycisk – Język Klawiatury. I to właśnie jego musimy aktywować.
- Gdy to zrobimy, wyświetlona zostanie cała lista dostępnych języków, wraz z informacją, czego możemy za ich pomocą dokonać. I tak na przykład na moim zegarku wyświetlają się:
- Suomi, Dyktowanie,
- Polski, Dyktowanie,
- English, Klawiatura,
- English, Napisz;
Jak nietrudno zgadnąć, aby włączyć klawiaturę ekranową musimy aktywować pozycję English, Klawiatura. A ciekawskim od razu podpowiem, że aktywowanie opcji English, Napisz uruchomi możliwość odręcznego pisania na ekranie Apple Watch.
Prezentowana klawiatura jest w języku angielskim, więc niektóre etykietki przycisków są w tym właśnie języku. I tak na przykład zamiast Usuń mamy Delete, Numbers zamiast Cyfry, czy Send zamiast Wyślij. Z tym nikt nie powinien mieć kłopotu. Za to problemem może być automatyczna predykcja, której przynajmniej według mojej wiedzy nie można wyłączyć. Oznacza to, że w trakcie pisania Apple Watch będzie cały czas analizował co chcemy napisać, i jeśli nie zaznaczymy inaczej, to po naciśnięciu spacji, zamiast napisanego przez nas wyrazu, wstawione zostanie słowo proponowane przez zegarek. Dlatego każdorazowo przed naciśnięciem spacji musimy kliknąć w wyświetlane pod polem edycyjnym napisany przez nas wyraz. I choć dla mnie jest to wybitnie irytujące, to wiele osób chwali sobie ten sposób wprowadzania tekstu.
Warto również zauważyć, że użytkownicy VoiceOver poszczególne znaki będą wprowadzać w tzw. standardowym trybie. Oznacza to, że najpierw trzeba dotknąć konkretnej litery lub znaku na klawiaturze i dopiero potem należy dwukrotnie stuknąć jednym palcem w ekran. Wprowadzanie w trybie tzw. bezwzrokowym nie działa na Apple Watch.
Podsumowanie
Jak już wspomniałem powyżej, sam nie jestem szczególnym miłośnikiem wirtualnej klawiatury na Apple Watch. Jednak zdaję sobie sprawę, że są sytuacje, w których może nam się ona przydać. Pierwszą z brzegu jest taka, gdy próbujemy podyktować jakąś nazwę własną, lub tylko jedno słowo w innym języku. Wtedy dyktowanie często okazuje się bezradne. I właśnie w takich najczęściej okolicznościach ja sięgam po klawiaturę ekranową.
A co Wy sądzicie o tego typu rozwiązaniach? Mnie oczywiście cieszy, że są one dostępne, ale predykcja w połączeniu z ich wielkością przypominającą kalkulatory zegarkowe z początku lat 90-tych, jakoś mnie zniechęcają do ich częstszego wykorzystywania.
witaj Piotrze!
Dzięki za ten wpis. Jest bardzo przydatny, bowiem niejedna osoba pytała na grupce już jak tą klawiaturę ekranową uruchomić.
Dla mnie funkcja nie jest idealna, tak jak piszesz, i zgadzam się z tobą w 100% co do jej wad i zalet. Jednak tak jak piszesz, dobrze, że ona jest. Ja raczej nie krępuje się dyktując wiadomości na zegarku, a jak chcę coś podyktować takiego bardziej prywatnego, to wtedy po prostu piszę na iPhonie za pomocą wejścia ekranu brajla. Oczywiście do tego jeszcze mam założoną słuchawkę bluetooth.
Pozdrawiam serdecznie
Ja doceniam ją właśnie w kontekście nieposiadania przy sobie iPhone. Przydaje się wtedy, gdy nie mam ze sobą telefonu, np. na plaży, czy basenie. W pozostałych sytuacjach robię dokładnie tak jak ty. Dyktuję wiadomość i już. W końcu czym to się różni od rozmowy przez telefon?