VoiceOver i podstawy aplikacji Skróty w systemie iOS

Po ostatnim vlogu z Mojej Szuflady, wiele osób pytało mnie o aplikacje Skróty. Skąd ją pobrać, jak używać, a przede wszystkim jak tworzyć w niej skróty uruchamiające konkretne programy, które można byłoby podłączyć do nowej opcji Stuknięcie w Tył. Ponieważ sama aplikacja Skróty oferuje użytkownikom wręcz nieprzebrane możliwości, postanowiłem, że skupię się tylko na tym co Was najbardziej interesowało, czyli wywoływaniem programów, lub konkretnych ich funkcji za pomocą Skrótów. W poniższym nagraniu demonstruję dwa sposoby osiągnięcia tego celu.

Zrzut ekranu z iPhone - Widok listy skrótów w aplikacji Skróty

Obejrzyj film

Aby śledzić kolejne nowości video pojawiające się w Mojej Szufladzie, wystarczy odwiedzić mój kanał w serwisie YouTube i kliknąć przycisk Subskrybuj. Od tej pory, jeśli niczego nie zmienialiście w ustawieniach, będziecie otrzymywać powiadomienia o nowych filmach publikowanych w Mojej Szufladzie.

A jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne filmy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.

Nie zapominajcie również o polubieniu obejrzanego odcinka, zasubskrybowaniu kanału – jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, oraz polecaniu go wszystkim osobom poszukującym informacji na temat technologii asystujących dostępnych w środowisku mac lub iOS.

Twój Pierwszy Kęs

Więcej informacji na temat komputerów Apple, ich dostępności i podpowiedzi jak sobie z nimi radzić na starcie, znajdziecie w zakładce:
Twój Pierwszy Kęs

22 komentarzy na temat “VoiceOver i podstawy aplikacji Skróty w systemie iOS

 1. Bardzo dziękuję za kolejny dobry i pomocny podcast. Trzymaj tak dalej :). przy okazji pytanie o Emme, czy wg ciebie po aktualizacji IOS 14, są jakieś problemy z Emma. Pozdrawiam

 2. Dzięki Krzyśku. Akurat Emmy nie sprawdzałem, bo bardzo rzadko jej używam. Ale jeśli nikt Ci nie odpisze, to sprawdzę to po urlopie i dam Ci znać w komentarzu. Aktualnie nie mam dostępu do iUrządzenia z iOS 14 na pokładzie.

 3. Musze sobie ustawić taki fajny skrót na te dwukrotne i trzykrotne stuknięcie. Nie ukrywam że nie umiem sama tworzyć skrótów ale teraz na pewno mi się uda dzięki Twojemu filmikowi. Poza tym dobrze wiedzieć, że w ogóle da się coś takiego zrobić. Dzięki, pozdrawiam i życzę udanego urlopu 🙂

 4. Dzięki Piotr za odp. Jeśli ci się będzie chciało, to po urlopie, napisz parę słów o Emma. Cenie sobie twoje odp bo są wg mnie obiektywne i masz spore doświadczenie. Co do tych skrótów to bardzo przydatne, zwłaszcza z tym puknięciem w tył Iphone. Miłego urlopu życzę

 5. Udało mi się ustawić skrót za pomocą tej drugiej metody. Jednak gdy chce dodać czynność i wybrać aplikacje to wtedy aplikacja widzi tylko aplikacje systemowe, co może być tego przyczyną? Coś w ustawieniach aplikacji trzeba zmienić? Proszę o poradę z góry dziękuje.

 6. Agnieszko, jeśli skrót działa dobrze, uruchamia się w aplikacji skróty, to powinien wyświetlić się również w funkcji stuknięcie w tył. Jeśli się nie wyświetla, to ja bym zaczął od ponownego uruchomienia mojego iPhone. Może to pomoże. W każdym razie, jeśli wszystko zrobiłaś tak jak w nagraniu, to skrót powinien się wyświetlać.

 7. Skrót mi się dodał i wszystko działa. Chodzi mi o to że jak jestem w aplikacji skróty i wybieram dodaj nowy skrót, następnie, dodaj czynność, a następnie chce dodać aplikacje to telefon mi czyta tylko te aplikacje systemowe. Natomiast gdy chce dodać nowy skrót za pomocą skryptów i wybieram otwórz aplikacje to z listy aplikacji są już dostępne wszystkie aplikacje jakie mam na telefonie, a nie tylko te systemowe. Zastanawiam się dlaczego tak jest. w każdym razie te skrypty działają bez zarzutu. Może coś w ustawieniach mam nie tak. Sama nie wiem.

 8. Nie, tu ci wszystko działa. Po prostu nie wszystkie aplikacje oferują samodzielne wsparcie dla Skryptów. Dlatego pokazywałem dwa sposoby, bo pierwszy działa jedynie na niewielką część programów. Drugi obejmuje już wszystkie zainstalowane aplikacje.

 9. Rozumiem. Bardzo dziękuje za informacje. Tylko że ja również chciałam sobie w tej pierwszej metodzie ustawić seeing ai ale system jej nie widzi. To mnie zastanawia. W każdym razie ustawiłam sobie skrót do aplikacji totupoint na dwa stuknięcia a na trzy właśnie seeing ai. Bardzo fajnie że to pokazałeś. Jak zobaczyłam filmik o tym sposobie na stuknięcie w tył to od razu sobie pomyślałam że szkoda że nie wyjaśniłeś jak to zrobić a tu prosze jak na zawołanie filmik. Super, jeszcze raz dzięki 🙂

 10. Często jest tak, że dopiero w ustawieniach danej aplikacji należy włączyć możliwość współpracy ze Skrótami. I tak właśnie jest z Seeing AI. Trzeba w aplikacji wejść w Menu / Settings i Configure Siri Shortcuts. Miłej zabawy.

 11. Tak mi się właśnie wydawało, że pewnie coś w ustawieniach gdzieś muszę zrobić. Bardzo dziękuje za pomoc 🙂 Pozdrawiam 😉

 12. Zróbcie sobie aktualizację do wersji 14.01, bo system działa zmaczmie lepiej. Przede wszystkim szybciej.

 13. Ja od razu sobie zrobiłam i potwierdzam że system działa już tak szybko jak wcześniej. Czekam jeszcze tylko aż naprawią fokus VO bo trochę mi lata na niektórych stronach internetowych i w menu iphonea np. tam gdzie są aktualizacje systemowe. Rada jednak na to jest, albo poruszać się za pomocą eksploracji albo za pomocą gestu czytaj od bieżącego elementu. W moim wypadku to pomaga. Zobaczymy co będzie dalej. Mam nadzieje, że już tylko lepiej 🙂

 14. Krzyśku, urlop się skończył, więc zgodnie z obietnicą… Nie, wydaje mi się, że Emma nadal działa tak słabo jak działała. 😉 Tj. nie wydaje mi się, aby iOS14 zrobił jej jakieś kuku.

 15. Dzięki Piotr za odp. Mam nadzieję, że mimo kłopotów z kartą płatniczą ING, miło spędziłeś urlop. Wnioskuję, że byłeś za granicą, szczerze podziwiam odwagę, przy obecnej pandemii. A testowałeś kiedyś, ewentualnie inni czytający, działanie asystenta Google na Iphone SE, ewentualne porównanie przydatności Emmy i asystenta Google.

 16. Tak, urlop był przecudny – dzięki. Na szczęście ING jak zwykle wywołało sztorm w szklance wody. Rozesłało nieprawdziwe ostrzeżenia do klientów i tyle. A co do asystentów, to oczywiście, że Google jest lepszy. Przynajmniej w mojej ocenie. On jest asystentem, a Emma tylko jakimś dziwolągiem.

 17. A mogę się Ciebie Piotrze zapytać gdzie spędziłeś urlop? Ja swój spędziłam w Grecji. Mimo COVIDowych przygód urlop się udał.

 18. No proszę, to tak jak ja. Wiem, że to nie na temat i może jestem zbyt wścibska ale mam jeszcze ostatnie pytanie i już daje Ci spokój 😉 A w jakiej części Krety byłeś? Ja byłam w południowo-wschodniej części w miasteczku Koutsounari.

 19. W południowo-wschodniej części byłem w zeszłym roku, w Malii, niedaleko Heraklionu. Tym razem byliśmy na zachodzie, niedaleko Chani, w miejscowości Platanias. 🙂

 20. Dziękuję za odpowiedź. Uważam, że Grecja to bardzo dobry kierunek 😉 Sama ostatnio jeżdżę do Grecji od 4 lat. Bardzo mi się tam spodobało.
  Pozdrawiam 🙂

 21. Dzięki Piotr za odp. Podziwiam ciebie i Age za wyjazd do Grecji. Ja jednak miałbym opory

Możliwość komentowania jest wyłączona