VoiceOver i tłumaczenie stron internetowych w przeglądarce Safari w systemie macOS

W nowym systemie macOS Ventura, w przeglądarce internetowej Safari, pojawiła się nowa opcja umożliwiająca tłumaczenie odwiedzanych stron internetowych. I choć to rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ po prostu jest – nie trzeba go szukać, pobierać i instalować, to jednak ma kilka irytujących wad. Zobaczcie jednak jak działa z czytnikiem ekranu VoiceOver.

Widok rozwiniętego menu opcji tłumaczenia w przeglądarce Safari w systemie macOS


A do wspomnianych wad ja sam na pewno zaliczyłbym:

 • Brak możliwości automatycznego tłumaczenia kolejnych podstron danego serwisu. Oznacza to, że jeśli zaznaczymy do przetłumaczenia daną stronę, a następnie klikniemy na niej jakiś interesujący link, to nowootwarte strona ponownie będzie w oryginalnym języku. Więc ponownie musimy aktywować jej tłumaczenie.
 • Brak możliwości zapisania często odwiedzanych stron, tak aby po ponownym ich odwiedzeniu automatycznie były tłumaczone.
 • Tłumaczenie jedynie części strony, co demonstruję w niniejszym nagraniu.

Obejrzyj film

Aby śledzić kolejne nowości video pojawiające się w Mojej Szufladzie, wystarczy odwiedzić mój kanał w serwisie YouTube i kliknąć przycisk Subskrybuj. Od tej pory, jeśli niczego nie zmienialiście w ustawieniach, będziecie otrzymywać powiadomienia o nowych filmach publikowanych w Mojej Szufladzie.

A jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne filmy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.

Nie zapominajcie również o polubieniu obejrzanego odcinka, zasubskrybowaniu kanału – jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, oraz polecaniu go wszystkim osobom poszukującym informacji na temat technologii asystujących dostępnych w środowisku mac lub iOS.

Twój Pierwszy Kęs

Więcej informacji na temat komputerów Apple, ich dostępności i podpowiedzi jak sobie z nimi radzić na starcie, znajdziecie w zakładce:
Twój Pierwszy Kęs

3 komentarzy na temat “VoiceOver i tłumaczenie stron internetowych w przeglądarce Safari w systemie macOS

 1. No niestety ostatnio TFS się zepsuło i tłumaczyć nie chce, a ten systemowy tłumacz nie sprawdza mi się kompletnie…

 2. Systemowy tłumacz jest super. Jedyne z czym jest problem to jak strona A przekierowuje do strony B, czyli na przykład tłumaczę sobie stronę
  http://www.zd.hk
  I ta strona wyrzuca mnie na
  bjbyhd.com
  to wówczas
  bjbyhd.com
  nie zostanie przetłumaczone. Prostą receptą na to jest ustawienie sobie skrótu w samym systemie na wywołanie tłumaczenia.
  Apple > Ustawienia > Klawiatura > Skróty dla aplikacji > Dodaj > Safari
  Niestety mam system po angielsku więc nie mogę podać całkowitej ścieżki.

 3. Niestety masz absolutną rację. 🙂
  Ale dzięki za sugestię. Myślę, ż powinien się pojawić osobny wpis z taką podpowiedzią. Postaram się coś takiego przygotować.

Możliwość komentowania jest wyłączona