VoiceOver i wykonywanie zrzutów ekranu w systemie macOS

Temat wykonywania zrzutów ekranowych w systemie macOS regularnie przewija się wśród pytań jakie do mnie trafiają. I generalnie nie ma tu żadnej filozofii, ale tylko wtedy, gdy potrzebujemy wykonać zrzut całego ekranu, albo gdy nie jesteśmy użytkownikami VoiceOver. Jeśli jednak używamy systemowego czytnika ekranu, albo interesuje nas zrzut mniejszego fragmentu obrazu, to sprawa już nie przedstawia się tak prosto.

Zrzut ekranu rozwiniętego menu aplikacji Safari

Na swoich stronach wsparcia, Apple bardzo ładnie opisuje Tworzenie zrzutów ekranu na komputerze Mac. Podaje skróty klawiszowe i informuje, jak łatwo można przejść do edycji zapisanych grafik. Niestety, nie uwzględnia tam problemów, na jakie mogą natknąć się użytkownicy VoiceOver.

Zrzut całego ekranu

Tu sprawa jest dość prosta. Aby wykonać zrzut całego ekranu wystarczy nacisnąć skrót klawiszowy Command + Shift + 3. Po jego naciśnięciu usłyszymy charakterystyczny odgłos migawki aparatu, a wykonany przez nas zrzut ekranu po chwili automatycznie zostanie zapisany na systemowym Biurku.

Zrzut części ekranu

Zgodnie z instrukcjami wsparcia Apple podlinkowanymi powyżej, możliwe jest wykonanie zrzutu części ekranu. Jednak nie da się tego dokonać poprawnie bez pomocy wzroku. Problem polega na tym, że musimy wskazać wskaźnikiem, który obszar ekranu chcemy objąć zrzutem. Również regulacja wielkości zaznaczonego obszaru wymaga wizualnej kontroli. Więc choć technicznie jest to możliwe, to osobom z dysfunkcją wzroku zdecydowanie odradzam korzystanie z tego rozwiązania. Nigdy nie będziecie pewni co zaznaczyliście i jaki obszar obejmuje wasz zrzut.

Zrzut okna lub otwartego menu

Za to wykonać możemy precyzyjny zrzut ekranu określonego okna np. wybranej aplikacji, a nawet konkretnego, np. rozwiniętego menu z fokusem na jakiejś wskazanej opcji. Jednak jako użytkownicy VoiceOver, musimy to zrobić nieco inaczej niż sugeruje poradnik Apple. Na szczęście, to nic trudnego. 🙂

  1. Na początek otwieramy okno lub menu, którego zrzutu chcemy dokonać.
  2. Następnie naciskamy skrót klawiszowy Shift + Command + klawisz 4.
  3. Niejako potwierdzając nasz wybór, w następnym kroku naciskamy jeszcze klawisz spacji.
  4. I już na sam koniec wykonujemy symulację kliknięcia lewym przyciskiem myszki, naciskając skrót VO+Shift+spacja.
    Poprawność wykonania zrzutu ekranowego potwierdzi odgłos migawki aparatu.

Zrzut ekranu zostanie zapisany na systemowym Biurku. A jeśli w trakcie robienia zrzutu wybranego okna, np. po użyciu ww. skrótu klawiaturowego, chcemy przerwać ten proces, wystarczy nacisnąć klawisz Esc aby opuścić tryb tworzenia zrzutu ekranowego.

Mam nadzieję, że teraz tworzenie zrzutów ekranowych już nie będzie miało przed Wami żadnych tajemnic.

Twój Pierwszy Kęs

Więcej informacji na temat komputerów Apple, ich dostępności i podpowiedzi jak sobie z nimi radzić na starcie, znajdziecie w zakładce:
Twój Pierwszy Kęs

3 komentarzy na temat “VoiceOver i wykonywanie zrzutów ekranu w systemie macOS

  1. Jest tutaj parę nieścisłości.
    1; SHIFT+CMD+4 naciskamy, potem nbaciskamy spację (nie musimy naciskać wszystkiego na raz).
    2; Nie musimy wyłączać Voice Overa. Wystarczy wykonać symulację kliknięcia myszą (VO+SHIFT+SPACJA)

  2. Super! Dzięki za ten komentarz.
    Ad. 1. U mnie to czasem tak działa, a czasem nie, dlatego zaproponowałem coś, co działa zawsze. Przynajmniej u mnie.
    Ad. 2. Tego nie wiedziałem. Jak będę przy kompie, to sprawdzę i aktualizuję wpis.
    Dzięki!

  3. Arkadiuszu, dopiero teraz znalazłem chwilkę na weryfikację i zmianę wpisu. Poprawiłem jego treść wg twoich sugestii. Dzięki za uproszczenie procedury.

Możliwość komentowania jest wyłączona