W komentarzach pod wpisem o aplikacji StreamLets, Maciek zwrócił mi uwagę na bardzo istotną kwestię, o którą z resztą kilkukrotnie byłem pytany w kontekście wszystkich systemów operacyjnych Apple. Mam tu na myśli możliwość zmiany domyślnej syntezy mowy. A dlaczego uważam ją za istotną? Ponieważ sam lubię mieć wybór, a automatyczne przełączanie głosu VoiceOver na język wskazany w aplikacji dość często mnie irytuje. Szczególnie w sytuacji,, gdy przyzwyczajony jestem do np. polskiego odczytu francuskiej pisowni. A gdy VoiceOver zaczyna do mnie przemawiać językiem Victora Hugo, ni w ząb go nie rozumiem.
Objawy
Generalnie problem o którym dziś piszę, de facto nie jest żadnym problemem, lecz prawidłowym działaniem VoiceOver. W tym wypadku akurat na Apple Watch, ale identyczne zachowanie VO możemy obserwować w systemach iOS, oraz iPadOS. Po uruchomieniu aplikacji, której język interfejsu został zadeklarowany np. jako angielski, głos VoiceOver z polskiego automatycznie przestawia się na angielską syntezę.
Jednak jak wspomniałem powyżej, nie zawsze takie działanie jest pożądane. Czasem chcielibyśmy mieć możliwość zapoznania się z zawartością aplikacji w języku polskim. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy interfejs programu jest w języku obcym, ale prezentowane w nim treści publikowane są już w języku polskim. Przykładem takich aplikacji mogą być różni klienci Twittera, w rodzaju Jay, czy Chirp.
Na szczęście system watchOS, podobnie jak iOS i iPadOS, umożliwiają użytkownikowi dokonanie takiej zmiany w łatwy i szybki sposób. Wystarczy na pokrętle ustawić pozycję Język, a następnie przeciągając palcem w górę lub dół, wybrać opcję Polski.
Niestety aby z takiej funkcji móc skorzystać, wcześniej trzeba dokonać jednej zmiany w ustawieniach VoiceOver.
Dodajemy kolejny język
Jak pisał Maciek – Możemy tego dokonać w dwojaki sposób – albo z poziomu samego zegarka, albo aplikacji Watch zainstalowanej na iPhonie.
W pierwszym przypadku, na Apple Watch wchodzimy w Ustawienia, Dostępność i VoiceOver. Tam stukamy w opcję Języki Pokrętła, a następnie Dodaj Nowy Język. Z listy wyświetlonych języków wybieramy Polski.
W drugim przypadku, na iPhone uruchamiamy aplikację Watch, stukamy w Dostępność i dalej postępujemy jak na zegarku.
Po dokonaniu tej operacji, w naszym Apple Watch na pokrętle możemy już ustawić pozycję Język, a następnie przeciągając palcem w górę lub dół, wybrać opcję Polski. Po jej wybraniu, treść prezentowana w aplikacji, oraz jej interfejs, odczytywane będą polską syntezą mowy.
Wszystkich zachęcam do dodania sobie takiej pozycji na Pokrętle. Zawsze lepiej mieć jakiś wybór, niż być go pozbawionym. A Maćkowi dziękuję za podrzucenie tematu na wpis do Mojej Szuflady.
Proszę bardzo. Cieszę się, że mogłem pomóc, mieć i tu swój drobny wkład. Miłego dodawania i korzystania.
Swoją drogą fajnie byłoby móc dodawać w treści komentarzy emoji. Mimo ich wstawiania, są one pernamentnie wycinane. Fajnie byłoby też móc komentować wpisy starsze niż te przysłowiowe 2 tygodnie, bo czasem jest tak, że człowieka weźmie chętka na komentowanie np. po miesiącu i wówczas klapka, trochę zbyt puźno.
Emoji a właściwie ich brak, to sprawka WordPressa. Można wstawiać tylko te klasyczne, składające się ze standardowych znaków.
Ale 2 tygodnie na komentarze, to już moja sprawka. Musiałem wyłączyć tę funkcję, bo boty okropnie siały spamem. Nie dawało się nad tym zapanować. Te dwa tygodnie jest ok. Strony nie zdążą się zagregować w Google, więc roboty sieciowe ich nie atakują.